Він – з породи вождів

143 роки тому, 22 травня, народився Симон Петлюра. «Українці самі не знають, кого вони мають серед себе… Петлюра – безмірно вищий за те, що про нього думають. Він – з породи вождів, людина із того тіста, що колись, у старовину, закладали династії, а за демократичного часу стають національними героями… Буде він вождем народу українського. Така його доля» (академік Федір Корш). Історично так склалося, що він увійшов у народну пам’ять як борець за українську державність та незалежність, перетворившись з часом у символ українського національного руху.

Постать Петлюри протягом багатьох десятиліть викликала неоднозначні оцінки, коливаючись від позитивних до негативних. Навіть сьогодні поняття «петлюрівщина» залишається подекуди у свідомості людей чимось небезпечним і тривожним.

Історики вважають, що однією із найважливіших прикмет Симона Петлюри була його далекоглядність. Вже тоді, майже сто років тому, він прямо ставив питання, що вибір України – це європейський вибір, і що стосунки з Росією під виглядом будь-якого союзу – чи-то федерації, чи-то конфедерації, а тим паче автономії – для України просто неможливі і неприпустимі. І прямо писав: чи монархічна Росія, чи комуністична, але суть російської влади не міняється.

Вважав, що треба, по-перше, творити армію, бо армія буде гарантом цієї державності. Треба підібрати кадри національно-свідомих людей, які будуть віддані справі будівництва української держави. Треба добиватися того, щоб Українська Православна церква була автокефальною і мала свого патріарха.

Першим «багнетом» Симона Васильовича було його «полум’яне перо», адже Петлюра був не тільки організатором збройних сил молодої УНР, а й талановитим журналістом, блискучим публіцистом, редактором, глибоко ерудованим літературним критиком.

Наскільки зараз, під час російської агресії, є актуальними слова Петлюри з його твору «Московська воша. Оповідання дядька Семена про те, як московські воші їдять Україну та що з ними треба робити»: «…оці «камітетчики» московські почали все робити, щоб українізацію війська розбити, зіпсувати, а українців до сили не допустити… «камітетчики» російські на хитрощі та обман пустилися, бо на це вони давно мастаками були. Росіянин, чи простіше кажучи — москаль, або руський, всеодно, чи він «цареві-батюшці» служить, чи соціялістом-революціонером себе називає, чи нарешті в большевики-комуністи пошився — він однаковий; без брехні жити не може; обманювати — для нього перше діло. Обманом, брехнею, підбоєм та крутійством він цілі віки жив; обман для нього другою натурою стався; обманом він інші народи псував, а потім поневолював; на обмані і свою московську державу збудував. Обманом він і нашу вільну Україну в ярмо занапастив. Отже, як почалась українізація війська, то москалі й випустили на неї свою стару зброю — знаряддя обману».

Навколо Симона Петлюри розносились різні міфи. Один із найбільших – це міф про антисемітизм. Однак серед його творів є звернення – «Старшини і козаки української армії!», де отаман говорить: «Українські і єврейські працюючі маси дивляться
на вас, як на визволителів… Уникайте провокацій, а з провокаторами, хто
сам чинить погроми, та підбиває слабіших від нас, будьте безпощадними…».

27 травня 1919-го Директорія навіть прийняла закон про утворення Надзвичайної комісії для розслідування єврейських погромів. Винуватців передавали до військових трибуналів.

Крім того, одним з найкращих помічників-дипломатів в уряді Петлюри був відомий єврейський адвокат і політичний діяч Арнольд Марголін, який виконував найсекретніші місії по контактах з Англією, Францією, США.

Ця інформація, яку вони між собою обговорювали, фактично іноді знали тільки двоє – Марголін і Петлюра. Марголін, закінчивши своє життя на еміграції в США, до кінця своїх днів спростовував тезу про якийсь антисемітизм Петлюри.

Симон Петлюра мав і прихильників, і ворогів, наштовхувався і на гостре засудження своєї діяльності, і на палке її схвалення. Власну ж об`єктивність він певним чином сформулював у листі до генерал-хорунжого армії УНР Миколи Удовиченка, датованому 1922 роком: «Що було чи є в моїй особі, в моїй діяльності негативне, те треба так і освітити, не замазувати, а на світло денне витягти. Коли Ви знайдете щось в моїй діяльності доброго слова варте, то і тут будьте вірним правді, своїй власній совісті. Не прибільшуйте, але і не зменшуйте. Залишайтеся вірним правді, як Ви її розумієте. Хочу тут тільки одне зазначити. Для мене почався вже суд історії. Я його не боюсь, бо маю в Бозі надію, що мене і мою діяльність пізніш краще і вірніше зрозуміють, як сучасники».

І українці ХХІ століття, які знову відстоюють українську державність та незалежність у російсько-українській війні, добре розуміють державника Симона Петлюру. Написана сто років тому відозва «Народе український» – про нас і для нас:

«Підняв
Ти, Народе Український, на мідні рамена свої справу творення власної Держави. Від хвилі визволення Ти відродив стару культуру національну, відновив українську
церкву незалежну, збудував рідну школу і для оборони Держави своєї створив військо національне.

Визволення України і державна творча діяльність влади Твоєї викликали тривогу у московського зажерливого сусіда Твого. Звикши панувати на землях чужих,
він не міг погодитись, щоб багаті землі українські відійшли тепер від нього, і війною жорстокою пішов на Державу Твою…

Проливаючи кров в боротьбі за державність свою, Ти, Великий народе, продовжував разом з цим традиційну місію боронити Західню Европу від руйнуючого
натиску варварів Сходу.

Ти переможеш, Великий Народе Мученику, і переможеш не для того, щоб підбивати під себе чужі, не наші
землі. Ти переможеш для спокійного будування могутньої Держави Української, для щасливої праці поколінь майбутніх».

  1. Петлюра, С. В. Народе Український : вибрані статті, листи, документи [електронний ресурс] / С. В. Петлюра. – Харків : Лівий берег, 1992. – С. 104-108. – (Першоджерела історії). – Електронні текстові дані. – Режим доступу : http://chtyvo.org.ua/authors/Petliura_Symon/Narode_ukrainskyi_vybrani_statti_lysty_dokumenty/ [Чтиво : електронна бібліотека]. – Мова укр. – Перевірено 22.05.2022.
  2. Постать на тлі доби. Симон Петлюра : інформ.-бібліогр. матеріали / уклад. : В. В. Писанець ; комун. закл. «Запорізька обл. б-ка для юнацтва» Запорізької обл. ради. – Запоріжжя, 2020. – 36 с.
  3. Халупа, І. Першило, І. «30 хвилин у різних вимірах». Симон Петлюра [електронний ресурс] / Ірина Халупа, Ірина Першило // Радіо Свобода [аудіозапис програми ; гості студії – Тарас Марусик, Сергій Кот, Володимир Сергійчук]. – 2004. – 22 травня. – Електронні текстові дані. – Режим доступу : https://www.radiosvoboda.org/a/915888.html. – Мова укр. – Перевірено 22.05.2022.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *