Володимир Челомей (до 110-річчя від дня народження)

Володимир Миколайович Челомей – один із засновників ракетобудування та космонавтики, видатний учений в галузі механіки та процесів управління.

Він був чи не найбільш засекреченим радянським ученим, адже саме йому судилося стати творцем ядерного щита Радянського Союзу. Під його керівництвом були створені майже всі крилаті ракети для військово-морського флоту, балістичні ракети для підводих човнів, багатоступеневі міжконтинентальні балістичні ракети та прототипи супутників-винищувачів.Саме в КБ під керівництвом Володимира Миколайовича народилася ідея створення довготривалої орбітальної станції, своєрідного “космічного дому”.

Фантастична космічна зброя, супутники-кілери, супутники-розвідники, які можна побачити в голівудському блокбастері “Космічні війни”, були реально втілені в життя у 1980-роках в рамках програми зі створення довготривалих військових станцій.

Ракета-носій “Протон” з‘явилася на світ завдяки наполегливості конструктора Володимира Челомея.

На алеї видатних учених рідного йому Київського політехнічного інституту встановлено пам‘ятник єдиному в світі конструктору, який блискуче розробив довготривалі орбітальні станції, космічні апарати, крилаті ракети.

Кілька фактів з біографії яскравої, незалежної,талановитої людини, що сформувалася, як вчений і особистість на землі України:

  • Студентську практику проходив на  Запорізькому моторобудівному заводі, де допоміг довести до серійного виробництва одну з модифікацій поршневого авіаційного двигуна.
  • Лаврентій Берія запропонував йому стати резидентом радянської розвідки в Німеччині. Навівши аргументи, що буде корисніший вдома, як вчений і конструктор, Челомей відмовився, хоч це було досить небезпечно. Берія аргументи прийняв, і більше його не переслідував.
  • В квітні 1944-го Челомея викликали до Сталіна для консультацій про можливість подавити Берлін крилатими ракетами перед його штурмом. Володимир категорично відкинув цей сценарій через велику концентрацію мирних людей і наявність видатних історичних пам‘яток в Берліні. Сталін дослухався.
  • Драматичною сторінкою в житті вченого стало його протистояння з іншим видатним вченим ХХ століття Сергієм Корольовим. Перший конфлікт виник через неконструктивні дії деяких військових керівників. Наступна фаза пов‘язана з підкореннням Місяця. Пізніше, американські фахівці визнали – якби програмою висадки на Місяць керував Челомей, радянські космонавти раніше за них здійснили б прогулянку поверхнею Місяця.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *