Художники, народжені Україною. Повертаємо своє

З творчості художника-мариніста Івана Айвазовського розпочинаємо цикл виставок “Художники, народжені Україною. Повертаємо своє”. В Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва представлені картини з фонду Запорізького обласного художнього музею.

Олександр Архипенко, Казимир Малевич, Давид Бурлюк, Олександра Екстер, Ілля Рєпін, Архип Куїнджі – ці художники, що зажили світової слави, увійшли в історію образотворчого мистецтва як відомі російські художники.

Але всі вони мають українське коріння, пишалися цим і не втрачали зв`язків з Україною. Тож повертаємо своє.

Список художників, народжених Україною, безкінечний. Серед них – Іван Айвазовський. Кращий мариніст світу. Зірка першої величини, як оцінювали його сучасники. Він був почесним академіком п`яти академій мистецтв: петербурзької, флорентійської, римської, паризької, амстердамської.

Його роботи є практично у кожному музеї – 6000 створених ним полотен розійшлися по всьому світу. Вони висять у Білому Домі, на їх фоні президент Джон Кеннеді.

Ласкаве і ніжне, похмуре і грізне, розлючене і нищівне море в картинах Айвазовського завжди грайливе, мальовниче.

Художник говорив, що з 6000 картин, написаних ним, 4000 зображують кораблетрощі і бурі на морі. Але він показує не тільки розлючену стихію, але й людей, що боряться з цією стихією. Людина не здається, людина перемагає – у цьому девізі художника віддзеркалюється його оптимізм та життєстійкість.

Величезний та неоціненний вклад Айвазовського, як мецената, в життя рідного міста. Він заснував у Феодосії археологічний музей, вірменську школу, типографію, бібліотеку і художню школу, сприяв будівництву храму, концертного залу, водогону, торгівельного порту і залізниці.

Безцінним даром Феодосії стала заснована Айвазовським у 1880 році картинна галерея, яка після його смерті у 1900 році, перейшла у власність міста.

У фондах галереї зберігалося 417 картин Айвазовського, а також роботи інших відомих художників – Лагоріо, Боголюбова, Куїнджі, Богаєвського, Волошина.

Після анексії Криму доля цих творів, як і десятків тисяч експонатів, сотень музеїв, галерей, заповідників, які входять у Музейний фонд України – це наш біль і трагедія.

Слава прийшла до Айвазовського за життя. Але й сьогодні він залишається одним з найвідоміших у світі художників. «Народжений смертним, залишив по собі безсмертну пам`ять» – вирізьблено на надгробку великого українського художника Івана Костянтиновича Айвазовського.

Світові музеї змінюють етикетки. Першим визнав Івана Айвазовського українським художником Музей мистецтва Метрополітен у Нью-Йорку в лютому 2023 року.

Інформація надана фахівцями Запорізького обласного художнього музею.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *