18 квітня – це день, який в Україні та світі присвячений збереженню культурної спадщини. Міжнародний день пам’яток і визначних місць, оголошений Центром культурної спадщини ЮНЕСКО у 1983 році та День пам’яток історії та культури в Україні, встановлений відповідно до Указу Президента України від 23 серпня 1999 року № 1062/99.
У ХХ столітті міжнародна спільнота, розуміючи непересічне значення культурної спадщини, стала приділяти значну увагу питанню її міжнародно-правової охорони. Це було конче необхідно внаслідок величезних втрат під час двох світових війн та воєнних конфліктів. Окрім того, до цих втрат додались втрати від стихійних лих і техногенних чинників. Тому перед міжнародним співтовариством постало питання про необхідність тісного співробітництва у цій галузі.
Перша міжнародна угода універсального характеру – Конвенція про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, яка передбачала охорону культурної спадщини у всьому світі, була прийнята в 1954 році. Згідно неї забороняється зруйнування або пошкодження культурних цінностей у разі збройного конфлікту та недопустимість будь-яких ворожих актів проти них. Окрім того, сторони зобов’язуються забороняти, відвертати та припиняти акти крадіжок, пограбувань у будь-якій формі, а також різні акти вандалізму. Також Конвенція встановила двоколірний (синьо-білий) розпізнавальний знак для позначення культурних цінностей, що перебувають під захистом.
Перший протокол до Гаазької конвенції 1954 року про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту, прийнятий у Гаазі 14 травня 1954 року, забороняє вивезення культурних цінностей з окупованих територій і зобов’язує сторони повернути їх у випадку незаконного переміщення цінностей після припинення воєнних дій. Україна та РФ ратифікували Конвенцію і Протокол у 1957 році і вона є діючою для обох сторін.
Але під час російсько-української війни російські окупанти не дотримуються ніяких Конвенцій, вони руйнують українські пам’ятки історії та культури, грабують і вивозять археологічні та історичні експозиції.
Після Перемоги Україна змусить державу-агресора повернути свої культурні цінності та компенсувати всю шкоду, завдану в результаті протиправних дій.
Детальну інформацію про міжнародне гуманітарне право та захист культурної спадщини у період війни читайте в «Музейному віснику», виданому Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм:
Папанова В.А. Barbarians ХХ століття / В.А. Папанова // Музейний вісник. – 2023. – № 23. – С. 73 – 78.