Жюль Верн: до 190-річчя від дня народження французького письменника, класика жанрів науково-фантастичної й пригодницької літератури

Жюль Верн

08.02.1828  — 24.03.1905

Жюль Верн народився в місті Нант, що розташувався в гирлі Луари і в півсотні кілометрів від Атлантичного океану.

Жюль Габріель – первісток в сімействі Вернов, в якій, крім  Жюля, зростали ще брат Поль і три сестри: Анна, Матільда і Марі.

Глава сімейства – адвокат у другому поколінні П’єр Верн. Предки мами Жюля Верна – кельти і шотландці, які переселилися до Франції в XVIII столітті.

У дитячі роки визначилося коло захоплень Жюля Верна: хлопчик запоєм читав художню літературу, віддаючи перевагу пригодницьким повістям і романам, і знав все про кораблі, яхти і плоти. Захоплення Жюля поділяв молодший брат Поль. Любов до моря хлопчикам прищепив дід-судновласник. У 1839 році маленький Жюль таємно від батьків влаштувався юнгою на трищоглову шхуну «Коралі», яка вирушала до Індії. На щастя, батько встиг на місцевий «піроскаф» (пароплав), на якому йому вдалося наздогнати шхуну і зняти з неї хлопчика. Тоді Жюль Верн пообіцяв батькові, що надалі подорожуватиме лише у мріях.

Після закінчення Нантського ліцею глава сімейства наполіг на навчанні старшого сина в юридичному вузі. Хлопцеві не подобалася юриспруденція, але він поступився батькові і склав іспити в Паризький інститут. Юнацька любов до літератури і нове захоплення – театр – здорово відволікали початківця-юриста від лекцій по праву. Жюль Верн пропадав в театральному закуліссі, не пропускав жодної прем’єри і почав писати п’єси і лібрето для опер.

Батько, який оплачував навчання сина, розсердився і перестав фінансувати Жюля. Молодий письменник опинився на межі бідності. Підтримав початківця- колегу Олександр Дюма, який запропонував Вернові випробувати себе в літературі. Пізніше Жуль Верн часто говорив, що вдячний Дюма за те, що той першим повірив у нього. Після зустрічі з Дюма, Верн вигукнув: «Те, що він зробив для історії, я зроблю для географії!»

Дві історичні трагедії у віршах («Олександр VI» та «Порохова змова») не вразили Александра Дюма. Однак «Зламані соломинки» — водевіль у віршах 22-річного коллеги, Дюма поставив на сцені свого історичного театру. «Зламані соломинки» витримали 12 вистав. Жюль Верн був у захваті.

Під впливом першого літературного успіху, Верн пише в листі батькові: «Згодом я можу стати гарним літератором, але ніколи не буду нічим, окрім поганого адвоката».

Глядачам постановка сподобалася, і Дюма опублікував п’єсу. У ті роки Жюль Верн познайомився з сином Дюма – Олександром Дюма-молодшим і Віктором Гюго.

З 1852 по 1854 роки Жюль Верн працював в «Ліричному театрі» Дюма, потім влаштувався біржовим маклером, але писати не припиняв.Служба в театрі дозволяла йому підробляти у популярному тоді журналі «Мюзе де фамій», в якому в 1851 році було оприлюднене його оповідання «Перші кораблі мексиканського флоту» (пізніше воно одержало назву «Драма в Мексиці»). Перший рядок «Кораблів» звучав так: «18 жовтня 1825 року велике іспанське військове судно „Азія“…». Згодом більшість романів Верна будуть починатися саме так — з точної дати.

Оскільки «Мюзе де фамій» — журнал для сімейного читання, Верн змушений дотримуватися його концепції — повчати, розважаючи. Автори «Мюзе» мали писати романи й оповідання зі щасливим кінцем і якомога повчальні.

Навесні 1856 року в Ам’єні на весіллі друга Жюль Верн зустрів свою майбутню дружину – Онорін де Віан. Почуттю, яке спалахнуло,  не стали на заваді двоє дітей Онорін від колишнього шлюбу (перший чоловік де Віан помер).

У січні наступного року закохані одружилися. Оноріна з дітьми перебралася в Париж, де влаштувався і працював Жюль Верн. Через 4 роки у пари народився син Мішель. Хлопчик з’явився, коли батько на яхті «Сен-Мішель» подорожував по Середземному морю.

Успіх прийшов на початку 1860-х: Жюль Верн задумав написання циклу романів, об’єднаних назвою «Незвичайні подорожі». Перший роман «П’ять тижнів на повітряній кулі» з’явився в 1863 році. Твір опублікував видавець П’єр-Жюль Етцель в своєму «Журналі для освіти і відпочинку». У тому ж році роман переклали англійською. Етцель і Верн невдовзі стали добрими друзями й співпрацювали аж до смерті видавця.

Через рік з’явився другий роман циклу, названий «Подорож до центру землі», що розповідає про професора мінералогії, котрий знайшов старовинний манускрипт ісландського алхіміка. У 1865 році Жюль Верн опублікував два романи циклу – «Подорож і пригоди капітана Гаттераса» і «Із Землі на Місяць», в якому він зробив ряд пророцтв, які згодом здійснились. Літератор-фантаст описує апарати, що дозволяли його героям дихати в космосі. Принцип їх дії такий самий, що і в сучасних апаратах: очищення повітря.

Ще два передбачення, що втілилися в життя – використання алюмінію в аерокосмічній сфері і місце прототипу космодрому ( «гарматного клубу»). За задумом письменника вагон-снаряд, з якого вирушили на Місяць герої, був розташований у Флориді.

У 1867 році Жюль Верн подарував шанувальникам роман «Діти капітана Гранта»,. який став першою частиною трилогії. Через 3 роки опубліковано роман «Двадцять тисяч льє під водою» і в 1874 році – «Таємничий острів», роман-робінзонада. У першому творі розказана історія капітана Немо, що занурився в водні безодні на субмарині «Наутілус». У 1869 році, перед написанням двох частин трилогії, Жюль Верн видав продовження науково-фантастичного роману «Із Землі на Місяць» – «Навколо Місяця», герої якого – все ті ж два американця і француз.

Пригодницький роман «Навколо світу за 80 днів» Жюль Верн презентував в 1872-му. Його герої, британець-аристократ Фогг і заповзятливий і кмітливий слуга Паспарту, так сподобалися читачам, що історія про подорож героїв була тричі екранізована і по ній знято п’ять мультсеріалів в Австралії, Польщі, Іспанії та Японії.

У 1878-му році Жюль Верн презентував історію «П’ятнадцятирічний капітан» про молодшого матроса Дика Сенді, який  вимушено прийняв командування китобійним судном «Пілігрим», команда якого загинула в сутичці з китом.

Не маючи освіти науковця, Верн проводив більшу частину свого часу у дослідженнях для своїх творів та намагався бути реалістичним і дотримуватися фактів у деталях. Зі 108 наукових передбачень письменника-провидця на сьогодні не справдилося лише 10!

Верн надихався на твори не в тиші кабінету, а в подорожах. Окрім подорожей 1859-го і 1861-го років до Шотландії та Скандінавії, у 1867 році з братом Полем Жуль Верн відвідав США та побував на Ніагарському водоспаді. На яхті «Сен-Мішель» (так називалися три судна романіста) він плавав по Середземному морю, побував в Лісабоні, Італії, Англії, Південній Африці та Скандинавії. На пароплаві «Грейт-Істерн» він скоїв трансатлантичний круїз в Америку.

Упродовж більше як 40 років Жуль Верн публікував як мінімум одну книгу на рік. У листі Етцелю він зізнавався: «Здається, я божеволію. Я загубився серед неймовірних пригод моїх героїв. Шкодую тільки про одне: я не можу супроводжувати їх.»

У пізніх романах Жюля Верна шанувальники творчості побачили прихований страх письменника перед стрімким прогресом науки і застереження від використання відкриттів в негуманних цілях. Це роман 1869 року «Прапор батьківщини» і два романи, написаних на початку 1900-их: «Володар світу» і «Незвичайні пригоди експедиції Барсака». Також Жюль Верн напише продовження незакінченого роману Едгара По «Оповідання Гордона Піма», названий ним «Сфінкс крижаних рівнин» (1897). Пізні романи французького літератора менш відомі, ніж ранні і написані в 60-70-х.

Двадцять останніх років життя Жюль Верн жив в Амьенском будинку, де диктував романи рідним. Навесні 1886 року письменника поранив у ногу психічно хворий племінник – син Поля Верна. Про подорожі довелося забути. До поранення підключився цукровий діабет і в останні два роки – сліпота.

Останній твір дописав син Жюля Верна – Мішель Верн.

Романіст написав 66 романів, більше 20 повістей і 30 п’єс.

Помер Жюль Верн о 8 годині ранку 24 березня 1905 року. Він був похований неподалік від свого будинку в Ам’єні. Через кілька років після смерті на його могилі було встановлено пам’ятник, який зображував письменника-фантаста, що тягнеться до зірок. На пам’ятнику написано: «До безсмертя і вічної юності».

Після смерті письменника родичі, розбираючи архіви, знайшли безліч рукописів, які Жюль Верн планував використовувати в написанні майбутніх творів. Залишилося 20 тисяч зошитів, в яких він записував відомості з усіх галузей науки.

Мішель Жан П’єр Верн в 1912 році створив кінокомпанію, на базі якої екранізував п’ять романів батька.

Онук романіста – Жан-Жюль Верн – в 1970-х опублікував монографію про знаменитого діда, яку писав 40 років.

 Роман «Париж в ХХ столітті» читачі побачили в 1994 році.

«Машини острова» (фр. Les Machines de l’île) — художній, культурний та туристичний проект, колекція величезних механічних скульптур в французькому місті Нант. На Міжнародній туристичній виставці 2007 року «Машини острова» отримали спеціальний приз журі за заохочення та розвиток туризму.

Механічний слон (Le Grand Éléphant), що бродить по вулицях Нанта, – втілення гіганта з роману Жюля Верна “Паровий будинок”. Різниця хіба що в моторі: дванадцятиметрова машина забезпечені не паровим, а поршневим двигуном потужністю 450 кінських сил. Механізм з дерева і стали важить 50 тонн, що в шість разів більше маси живого індійського слона.

Фігура механічного велетня була створена в 2007 році двома винахідниками – Франсуа Делароза і П’єром Орефіс, натхненними фантастичними світами Жюля Верна і промислової історією Нанта. З тих пір прокотитися на спині слона може будь-хто: екскурсійні прогулянки здійснюються кілька разів на день. Слон пересувається зі швидкістю 1-2 кілометри на годину.

Усередині гіганта можна розглянути деталі механізму, спостерігаючи за роботою поршнів під час руху. Ну а тим, кому не дісталося місця на борту, можуть поспостерігати за рухами незвичайного атракціону з боку. Не забудьте стежити за сталевим слонячим хоботом, періодично поливають перехожих струменями води.

Список літератури:

Верн, Ж. Собрание сочинений: в 8-ми т. / Жюль Верн. – М.: Правда, 1985.

Верн, Ж. Вокруг света в восемьдесят дней. Пятьсот миллионов бегумы / Жюль Верн,  . – Донецк: Донеччина, 1992. – 622 с.

Верн, Ж. Двадцать тысяч лье под водой: кругосветное путешествие в морских глубинах: роман / Жюль Верн. – М.: Правда, 1990. – 446 с.

Верн, Ж. Дети капитана Гранта / Жюль Верн. – Красноярск: Универс, 1992. – 575 с.

Верн, Ж. Діти капітана Гранта : роман / Жюль Верн. – К.: Рад. школа, 2006. – 544 с.

Верн, Ж. Дунайский лоцман. Необыкновенные приключения экспедиции Барсака: романы / Жюль Верн. – М.: Правда, 1988. – 446 с. – (Мир приключений).

Верн, Ж. Замок у Карпатах / Жюль Верн. – К.: Криниця, 2003. – 96 с.

Верн, Ж. Матиас Шандор: повести и рассказы / Жюль Верн. – Харьков: Фолио, 1993. – 462 с.

Верн, Ж. Найденыш с погибшей «Цинтии»: роман / Жюль Верн, Андре Лори. – Одесса: Маяк, 1984. – 192 с.

Верн, Ж. П’ятнадцятилітній капітан / Жюль Верн. – Харьків: Septima,2006. – 432 с.: іл..

Верн, Ж. Пятнадцатилетний капитан : роман / Жюль Верн. – К.: Рад. школа, 1989. – 301 с.

Верн, Ж. Таинственный остров : роман / Жюль Верн. – Сухуми: Алашара, 1992. – 560 с.

Верн, Ж. Школа Робинзонов. Клодиус Бомбарнак: романы / Жюль Верн. – М.: Правда, 1989. – 477 с.: ил. – (Мир приключений).

Верн, Ж. Пятьсот миллионов бегумы . Найденыш с погибшей «Цинтии / Жюль Верн, Андре Лори. – Х.: Инарт, 1993. – 384 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *