7 лютого 2018 року – 535-річчя видання книги першого українського автора Юрія Дрогобича

Юрій Дрогобич

1450 – 04.02.1494

7 лютого 1483 року у Римі  була видана книга «Прогностичні роздуми про 1483 рік магістра Георгія Дрогобича з Русі» (Iudicium pronosticon Anni MCCCCLXXX III), яка є першою відомою друкованою книгою, написаною українцем.

Син галицького солевара Михайла-Доната, який став відомим в Європі вченим, до ХХ століття відомого як Джорджо да Леополі  – Георгіус зі Львова (лат. Georgius Drohobicz de Russia) .

До ХХ століття справжнє ім’я та  національність  його були невідомі світові.

Відомий вчений епохи Відродження, освітній діяч, поет, філософастрономастролог, він став першим  українцем, який здобув ступінь Доктора медицини та філософії в Європі, який був обраний ректором Болонського університету медицини і вільних мистецтв, професором  і віце-канцлером Істрополітанської академії у Братиславі, професором  Ягеллонського університету у Кракові.

Наш співвітчизник Юрій Михайлович Донак-Котермак взяв собі псевдонім Дрогобич по місту свого народження в 1450-му році.

Юрій Дрогобич прожив лише 44 роки і життя його не було легким. Дитиною він втратив матір. Їх зі старшою сестрою ростив батько і осягати грамоту сина відправив до місцевого диякона.

Коли помер батько, дрогобицькі добродії влаштували його переписувачем у Львові. Щодня спілкуючись з іноземними купцями і супроводжуючи львівських купців в різні країни, він вивчив латину та інші мови. Юрій закінчив у Львові кафедральну школу. А після закінчення Ягеллонського університету отримав ступінь магістра з правом читати лекції.

Але жада до знань  змусила його піти пішки до Італії. Закінчивши знаменитий Болонський університет, він залишився там викладати астрологію і медицину. Будучи відомим всій Європі, залишався зовсім небагатою людиною. І, нарешті, у віці 31 року його обрали ректором університету Болоньї.

Через кілька років, Дрогобич повернувся до Кракова викладати медицину. Тут він був титулований «королівським лікарем».

На початку 90-х років Юрій Дрогобич займався підготовкою до друку старослов’янських книг кирилицею для батьківщини: «Осьмігласнік», «Часословець», «Тріодь пісна», «Тріодь цвітна» …

Юрій Михайлович вважав, що ідеал благочестя – Бог, до якого людина може наблизитися, працюючи над собою. І був упевнений у здатності людського розуму пізнати закономірності світу. У нього навчався Микола Коперник.

Оригінали його книг зберігаються в бібліотеках Кракова і Мюнхена.  А 535 років тому Юрій Дрогобич видав у Римі книгу «Прогностичні роздуми». Примітно, що книга вийшла буквально через кілька років після винаходу друкарського верстата. Оформлена вона була, як кращі європейські видання того часу. Починалася вона одою Папі Римському, де українець першим зі східних слов’ян проявив поетичний дар латиною. У цій книзі, написаній ним теж латинською, він з точністю до хвилин розрахував час двох затемнень і фаз Місяця на весь рік. Надав дані про рух планет, дав прогноз погоди на весь рік. У цій книзі, окрім астрологічних прогнозів, були відомості з географіїастрономіїметеорології, філософії. Автор подає визначені ним координати міст: Вільнюса (Вільно), ДрогобичаЛьвова, ряду міст Італії й Німеччини, чим виявляє ґрунтовну обізнаність у географії всієї Європи. «Прогностик» певною мірою знайомив європейського читача з країнами Східної Європи. У розділі «Про становище Польщі» він підкреслює, що Львів і Дрогобич належать не до Польщі, а до Русі, під якою розуміє «Руське Королівство» — колишні володіння галицько-волинського короля Данила.

Юрій Дрогобич  прогнозував можливість епідемій в Італії, Франції, Польщі та інших країнах.

У Болонському університеті щорічно складався Календар-альманах та прогноз руху планет, і український професор займався цією відповідальною роботою.

Незважаючи на астрологічний характер трактату, в ньому було чимало свідчень широти наукових інтересів болонського професора. Зміст книги показує, як добре український вчений знав роботи Аристотеля, Птолемея, Альбумазара, арабського астронома, який мешкав в Багдаді в ІХ столітті.

Але недоїдання і бідування в молодому віці все ж проявилися в 1494-му році.

«Георгіус Дрогобич помер тут в третій день тижня (вівторок) близько 23 години», – записано в одній з книг Краківської бібліотеки…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *