День захисників і захисниць Украї́ни

(раніше з 2014 до 2020 року День захисника України) — державне свято України, що відзначається 14 жовтня

Батьківщину захищають незалежно від статі, віку, досвіду і навіть громадянства. Захищати вітчизну можна не лише зброєю.  Слова, написані у спогадах, нагадують нам всім, що в Україні війна, що окупанти відібрали частину території, що гинуть люди.

Пропонуємо  добірку до Дня захисника  і захисниць України, Покрови та українського козацтва.

Дзюба, С. Позивний ” Бандерас” [Текст] : Військовий детектив / С. Дзюба ; А. Кірсанов. – Харків : Ранок, Фабула, 2019. – 240с.

Мужні чоловіки, які виконують справжній військовий обов’язок, підлі та підступні сепаратисти, калібровані вороги в образі полковника російського ГРУ, шпигунські пристрасті, кмітливі контррозвідники, м’який і беззахисний «мирняк», ностальгія за втраченим шматочком маленької батьківщини, кохання, зрада, смерті й нові життя. Все сплелось у супербойовику, заснованому на реальних подіях.

Зіненко, Р. Війна, якої не було [Текст] : Хроніка Іловайської трагедії. Ч. 1 : 7-24 серпня 2014 року/Р. Зіненко. – Харків : Фоліо, 2019. – 446 с.

Колишній морський піхотинець, доброволець батальйону «Дніпро-1» Роман Зіненко написав одну з перших документальних книжок про війну на Сході України — «Іловайський щоденник». Адже свого часу Роману пощастило вижити в пеклі Іловайська. Після першої книги він розвинув тему і видав двотомник про ті страшні кілька днів. Найповніша хроніка серпня 2014 року міститься на сторінках книги «Війна, якої не було». Це не просто літературний вимисел чи художні перебільшення, це відверта й чесна, максимально точна і справжня історія. Наша історія про наших захисників.

Положій, Є. П`ять секунд, п`ять днів [Текст] : роман / Є. Положій. – К. : Нора-Друк, 2016. – 176с.

Головний герой все життя бореться за справедливість. Коли починається війна, йде на фронт і там потрапляє в «Іловайський котел». Тяжко поранений, у складі групи з тринадцяти бійців намагається вижити.  Далі лікування. І тут складається ситуація, коли товариш, з яким воював пліч-о-пліч, створює бізнес імперію.

Петров, А. Кофе с привкусом пепла [Текст] : роман / А. Петров. – К. : Дипа, 2018. – 288с.

До войны Петров не  был профессиональным писателем, да и вообще был далёк от литературы. Жил и работал в Мелитополе.  Добровольцем ушел на войну. «Книга начинается событиями 2-го марта 2014 года и заканчивается событиями 9 июля 2015 года, когда батальон был выведен на ротацию из-под Широкино», – уточняет автор. То есть, это хронологическое описание событий. «Есть, к примеру, дата 20 ноября 2014 года. Это мой первый обстрел, когда с меня окончательно смелась вся гражданская штукатурка. Я хронологически описывал то, что со мной происходило, мои чувства и эмоции. Книга на 95% состоит из реалий», – объясняет Петров.

Вільчинський, О. У степу під Авдіївкою [Текст] / О. Вільчинський. – Харків : Фоліо, 2019. – 187с.


Головний герой  книжки, боєць з позивним Луїс, у цивільному житті він був Роман Данилюк, працівник обласного архіву, який пішов захищати батьківщину, незважаючи на вік та слабке серце… Він та його побратими опинилися неподалік тієї самої легендарної  «авдіївської промки». Вони тут, у степу, – штурмова рота та окрема тактична група. Тут у них перевалочний пункт, склад та лазарет в одному. І тут у них життя – із братерством, довгими філософськими бесідами, симпатіями і надіями. Вони всі різні. І їх єднає одне: «за плечима їхня база, побратими, Україна», а перед ними – «мішки з піском і шлагбаум… влада тьми, морок і Мордор…». І якщо вони не потрапляють на передову – то передова приходить до них…

Вовк І.,Бура Д. Ізоляція. Таємні в’язниці Донбасу в оповідях врятованих від тортур смерті.

Спогади тих, хто пройшов пекло і вижив: бранців донецьких і луганських підвалів, сумнозвісної «Ізоляції» та донбаських колоній. Це оповіді тих, кого вдалося обміняти 29 грудня 2019 року, тих, хто втішився відчуттю української землі на КПВВ «Майорськ».  Неприкрита агресія і жорстокість, знущання і побиття, застосування до людини диких тортур – це все чтиво не для слабкої психіки.

 

 

Чорна, О. Позывной Кассандра: Лето -2015 [Текст] / О. Чорна. – К. : Вид-ць Марко Мельник, 2019. – 384с.

67 рассказов о войне на Востоке. Каждый – о реальных событиях и реальных людей. Военная документалистика лета 2015-го, по которой смело можно изучать историю Украины нашего времени. «В книге – и о мирных жителях Донбасса, и о капелланах, и о бытовых условиях. Есть даже автобиографические повествования – как я попала на войну, что именно «искала» там. Как познакомилась с будущим мужем – кадровым офицером», – сказала автор Оксана Чорна.Це збірка неймовірних і водночас на диво чесних історій, привезених автором з війни, побаченої на власні очі й прожитої впродовж чотирьох років у польових окопах, на закинутій шахті, у лісах, що повсякчас прострілюються. Тут немає героїзації «своїх» чи демонізації «чужих», це просто війна, котра випала на долю нашому поколінню. у подобі Чорного Бога й первісного жаху, який завжди чатує на нас поза межами часу й простору. тут забагато брудної лайки, чорного гумору, військового сленгу, моторошних подробиць інцидентів та описів оказій, про які, начебто, не прийнято говорити в голос. Громадяни країни, в якій вже шостий рік триває війна, мають бодай прочитати книгу чоловіка, який провів там, на війні, 4,5 роки.

Якорнов, Д. То АТО [Текст] : Дневник добровольца / Д. Якорнов. – Харьков : Виват, 2016. – 400с.

Эта книга – дневник бойца АТО. Книга написана в живом юмористическом стиле. Про учебку, госпиталь, ночные дежурства, обыкновенный армейский маразм и многое другое. «Похождения бравого солдата Швейка» в украинских реалиях. Почему вообще решил писать? Потому что мой мирок – семья, работа, друзья, знакомые – был мало затронут тем ужасом, что разворачивался в стране. Никто не пошел в армию; никто не пострадал от войны (деньги не в счет – их многие потеряли); никто даже волонтерством не был занят!Именно для них – родственников, коллег по рекламе, друзей и знакомых – я и стал вести дневник. Это был развернутый ответ на вопросы “Что у вас там происходит?” и “Чего ты туда пошел?” Війна стає  ще більш зримою і відчутною, бо бачиться  очима жінки. 2014-й рік… Відрядження в зону бойових дій в Україні, зробило тебе відомою. Але ні гроші, ні слава не варті тієї ціни, яку ти за той досвід віддала. Війна перестала бути «чужою», але і забрала найдорожче. Так, війна — продовження політики. Але вже після першої жертви, азартна гра «в солдатики», перетворюється на бруд, кров і скалічені життя. Бойові дії перетворюються на помсту, і це стає особистим. Про людей, що втримали фронт на своїх плечах. Про людей, які не боялися ні воювати, ні любити. Від Іловайська до Дебальцева. Засновано на реальних подіях і оформлено в художній твір.

Стеблюк, Всеволод Синдром АТО. [Текст] : Нотатки ” Айболіта” / Всеволод Стеблюк. – К. : Дух і Літера, 2017. – 288с.

Автор – військовий вчений-медик,доктор медичних наук, професор, заслужений лікар України. Основна частина -спогади від кінця зими до осені 2014 року. Точкою відліку стає створення добровольчого батальйону «Миротворець», завершенням – вихід з Іловайського котла. У тексті є вісім спогадів-повернень із різних років життя автора. Описуючи Слов’янськ одразу після звільнення, Попасну або Дзержинськ 2014 року, бій біля депо в Іловайську, полон і кількаденне вишукування поранених (живих серед мертвих), Стеблюк не претендує на всеохопність висновків і суджень. Водночас йому вдається зберігати чесність в описі подій і людей. У книжці чимало фраґментів, у яких автор детально описує свої дії лікаря для порятунку чи полегшення стану поранених. Попри значну кількість спеціяльної інформації, ці описи не обтяжують текст, як і детальні описи перебігу боїв. Для кращого розуміння таких епізодів є примітки з поясненням медичних термінів, сленґових виразів, лексики військових.

У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту [Текст] / С. Глотов, А. Глотова, А. Воронова [та ін.]. – Харків : Фоліо, 2018. – 540 с. – (Хроніка)

У передмові вказано: «Ця книга – результат першої в Україні спроби зібрати та проаналізувати свідчення безпосередніх учасників однієї з найгероїчніших і найтрагічніших операцій початку російсько-української війни, що досі лишається маловідомою для більшості українців». У виданні зібрано та проаналізовано спогади понад 140 учасників та очевидців тих подій – військових, волонтерів, місцевих мешканців, медиків, працівників аеропорту. Матеріали проілюстровано унікальними фотографіями та картосхемами, що показують військові операції, які відбувалися навколо летовища. Також вміщено коментарі військових дослідників, офіцерів та експертів із аналізом основних подій, перелік загиблих українських бійців із різних підрозділів.

Добровольчі батальйони [Текст] / К. Гладка, Д. Громаков, В. Миронова, О. Плужник, О. Покальчук, І. Рудич, В. Трофимович. – 2-ге вид., перероб. та допов. – Харків : Фоліо, 2017. – 325 с.

Анексія Криму, перші батальйони, сепаратизм у південно-східних регіонах,історія звільнення Харкова та Одеси, роль Коломойського, іноземці, Маріуполь, Іловайськ, роль «Азова», добробати на Луганщині. Списки загиблих.

 

 

Котлярчук, А. Добровольці [Текст] = TheVolunteers : Доба героїв / А. Котлярчук. – Київ : Мистецтво, 2019. – 319 с. : іл.

Це самий перший український фотохудожник, який у буремний 2014 рік запровадив моду на зйомку класичних портретів на передовій. Він працював п’ять років. Писати про цю книгу даремно. Треба дивитись фотографії і розуміти, що в нашій країні йде війна.

 

 

 

Сорд, В. Безодня [Текст] : збірка оповідань / В. Сорд. – Вінниця : Дім Химер, 2019. – 192 с.

Руденко, Ю. Свет и Кирпич [Текст] / Ю. Руденко. – Харків : Діса плюс, 2019. – 464с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *