Герман Мелвілл: до 200-річчя від дня народження американського письменника

Герман Мелвілл

01.08.1819 — 28.09.1891

Герман Мелвілл був сином нью-йоркского коммерсанта-невдахи Аллана Мелвілла, що розорився, коли Герману було одинадцять років, зломленого духовно і фізично і померлого два роки по тому. Герману з дитинства довелося працювати, можливості отримати навіть середню освіту не було. Школою для Германа стали банк і юридична контора, де він працював розсильним і переписувачем паперів.

Майбутній письменник змінив кілька занять, а в 1838-му вступив матросом на британський торговий корабель “Св. Лоуренс”. У 1841 році він відплив з Массачусетса на китобійному судні “Акушнет”, що прямував в Тихоокеанські води. В цілому, близько десяти років Мелвілл провів в морі, повернувшись додому бувалим моряком і мандрівником. Він був і рибалкою, і мисливцем, матросом і гарпунером. Побував в полярних морях, брав участь в корабельному бунті, жив з дикунами на екзотичному острові, служив у військовому флоті.

Після повернення на батьківщину Мелвілл всерйоз зайнявся самоосвітою, прагнучи надолужити згаяне в юності. Він перечитав всю доступну йому світову художню літературу, твори філософів минулого і сучасності. Мелвілл став одним з найосвіченіших людей свого часу, близьких до кола письменників-інтелектуалів.

Тоді ж Герман почав писати.

Результатом стали  захоплюючі романи “Тайпі (1846) і “Ому” (1847).

Роман «Тайпі» виявився несподівано злободенним і приніс письменникові гучний успіх. У книзі письменнику вдалося прекрасно поєднати романтичну утопію і свої справжні пригоди. Роман «Тайпі»  відрізняється характерним відходом в екзотику, повною відмовою від звичної для читача дійсності. Мелвілл веде свого героя в первісний світ, до незіпсованих цивілізацією дикунів Південних морів. За захоплюючими сюжетами відчувається поставлена Мелвіллом  проблема: чи можна, відмовившись від цивілізації, повернутися до природи?

У 1849 р. Мелвілл публікує специфічну і незвичайну книгу «Марді». Алегоричний роман про плавання як філософський пошук  Абсолюту не був прийнятим читачами.

За наступні два роки Мелвілл написав два романи – «Редберн» і «Білий бушлат». У цих творах, як і раніше, відштовхуючись від особистого досвіду, Мелвілл прагне аналізувати навколишню дійсність і соціальні відносини. Він зображує зло і жорстокість сучасних автору військових.

Всі ці романи були підготовчими до найголовнішої книги Германа – «Мобі Дік, або Білий кит» (1851), яка стала класичним зразком філософської прози. Знаменитий нині роман писався запоєм в західному Массачусетсі, куди на літо виїжджали багато літераторів і де Мелвілл (на паях з тестем) купив великий фермерський будинок “Ерроухед”. Там він працював до полудня, а потім з вечора і всю ніч (їжу йому приносили на підносі і ставили біля дверей). До зими роман був закінчений і ознаменував собою повний розрив Мелвілла з американською читаючою публікою. 

У цьому романі Мелвілл відмовляється від реалістичних морських романів і малює фантастично похмуру дійсність, де панує таємничий білий кит на ім’я Мобі Дік, якого практично ніхто не бачив, але який виявляє себе «результатами своїх дій». Мобі Дік панує над усім, він згідно з чутками всюдисущий (можливо, він символізує Бога або диявола). “Мобі Дік” був неоцінений переважною більшістю сучасників. У романі було використано досить багато біблійних мотивів.

Подальші романи письменника “П’єр” (1852), “Ізраїль Поттер” (1855), “Пройдисвіт” (1857), повість “Беніто Серено”, збірник короткої прози “Розповіді на веранді” (1856), куди увійшла чудова новела “Писар Бартлбі потерпіли то повний, то частковий провал. Після розгромної критики, де зображений письменник, який серед галасливої юрби відчуває себе таким же самотнім, як на полюсі, Мелвілл почав публікуватися анонімно, друкуючи оповідання в журналах. Фінансове становище сім’ї Мелвілла значно погіршилося.

У 1856 р.  Мелвілл продав свою половину “Ерроухеда” і один відбув за кордон, сподіваючись відновити здоров’я і душевні сили.
Він відвідав Шотландію, Англію, об’їхав середземноморські країни Мальту і Грецію, потім – Єгипет, здійснив паломництво в Святу Землю, де почав писати філософську поему Кларейль”, на зворотному шляху побував в Італії, Швейцарії, Німеччині, Нідерландах і через Англію повернувся додому.

В цей період Мелвілли жили, головним чином, на доходи з публічних лекцій Германа.

В 1966 р. було видано “Військові вірші”, які також не привернули особливої ​​уваги читачів і критики. У тому ж році він нарешті отримав посаду митного інспектора Нью-Йорку. Перед самою смертю він закінчив повість “Біллі Бадд, фор-марсовий матрос”, яка була опублікована лише в 1924 р. і визнана одним з головних досягнень американської літератури.

Відмінні риси мелвілловського оповідання – глибока філософська проблематика, складна художня символіка, синтетізм. Відважний матрос-китобой, який підкорював Південні моря – в юності, відомий письменник – до тридцяти років, пізніше він впав у немилість у американського читача, що перестав розуміти його, часом ледве зводив кінці з кінцями і помер в повному забутті. Некролог в газеті повідомляв про смерть митного чиновника, який прослужив двадцять п’ять років.

Його заново “відкрили” в 1920-ті роки, після Першої світової війни, яка загострила в людях почуття неблагополуччя буття; Мелвілл з його трагічним світовідчуттям і своєрідною художньою манерою був сприйнятий як сучасник. Інтерес до нього продовжував зростати і досяг свого піку в 1950-і; “Мобі Дік” був оголошений найзначнішим романом XIX століття. Нині творчості Германа Мелвілла присвячено близько сотні монографій і п’яти сотень статей, що, звичайно, свідчить про його визнання, але аж ніяк не про те, що воно вичерпано або хоча б зрозуміле до кінця.

Список літератури:

Мелвилл, Г. Собрание сочинений: в 3 т./ Герман Мелвилл.- Л.: Худож. лит., Ленингр. отд-ние, 1987.

Мелвилл, Г. Белый бушлат: роман/ Герман Мелвилл.- Л.: Наука, 1973. – 392 с.  – (Литературные памятники).

Мелвилл, Г. Билли Бад: рассказы и повести/ Герман Мелвилл.- Л.: Лениздат, 1986. – 351 с.

Мелвілл, Г. Мобі Дік: роман/ Герман Мелвілл.- Харків: Бібколектор, 2013. – 571 с.

Мелвилл, Г. Моби Дик, или Белый Кит: роман/ Герман Мелвилл.- М.: Худож. лит., 1981. – 631 с. – (Библиотека литературы США).

Мелвилл, Г. Тайпи: роман / Герман Мелвилл.- Одесса: Маяк, 1984. – 247 с.: ил. – (Мор. б-ка; кн. 33).

Мелвилл, Г. Тайпи: повести / Герман Мелвилл.- Симферополь: Таврия, 1990. – 333 с.: ил. – (Мор. б-ка; кн. 64).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *