Лукас Кранах Старший: до 545-річчя німецького художника епохи Відродження

Автопортрет, 1550

Лукас Кранах Старший

04.10.1472 – 16.10.1553

Лукас Кранах народився в місті Кронах, Верхня Франконія. З народження Кранах носив прізвище Зюндер, згодом став називатися Лукасом і взяв в якості прізвища назву рідного містечка, що звучало тоді як Кранах.

Батько і дід Кранаха також були живописцями, і ази ремесла він осягав під керівництвом батька, Ганса Мюллера, чиє ім’я збереглося лише в непрямих згадках.

Про роки дитинства і юності Лукаса Кранаха точних відомостей немає, але фахівці припускають , що за звичаєм того часу, закінчивши початкове навчання в майстерні батька, він в 1490-1500-х роках, найімовірніше, відправляється в подорож по придунайському регіону. Його ранні роботи дозволяють припустити, що він був в Баварії, – в них відчувається знайомство з роботами баварських майстрів.

Адам і Єва, 1528

У 1493 році молодий чоловік вирушив на Святу землю – Палестину. У 1500-1504 роках Кранах живе у Відні. Тут він знайомиться з творчістю Альбрехта Дюрера, який чинить на нього вплив настільки помітний, що, наприклад, рання робота Кранаха «Адам і Єва» надійшла в галерею Уффіци у кінці XVI століття саме як твір Дюрера; пізніше авторство Кранаха підтвердилося, як і те, що для написання цієї роботи він використовував однойменну дюрерівську композицію. Саме до віденського періоду відносяться його перші відомі картини, підписані «Лукас Кранах».

У ранніх творах Кранах виступав як сміливий новатор: зухвала правдивість образів, різка асиметрія композиції, напружене і експресивне колірне рішення як би передбачають прийдешні суспільні потрясіння в Німеччині ( “Розп’яття”(1503)). Найбільш ранні твори –  релігійні сцени, пейзажі, портрети («Парний весільний портрет доктора Йоганна Куспініана»). Ці роботи кілька сумбурні, в них немає ще тих дрібних деталей і багатопланової композиції, які будуть притаманні картинам Кранаха в подальшому.

В інших картинах німецького живописця, навпаки, панують казково-ідилічний початок, поетичне сприйняття природи,  які багато в чому послужили подальшою основою для складання дунайської школи живопису ( “Відпочинок на шляху до Єгипту” (1504)). В період роботи художника в Віттенберзі остаточно визначився суперечливий творчий вигляд Кранаха, який відбив складність епохи і середовища, що формували його погляди.

Курфюрст Фридрих Мудрий, 1532

1505 року Кранах надходить на службу до курфюрста Саксонського Фрідріха Мудрого, при дворі якого у Віттенберзі він проведе більшу частину свого життя (близько 45 років) в якості придворного художника.

1508 року Кранаху подаровано дворянство і особистий герб: на щиті – змія (дракон) з крилами кажана, яка потім перетворилися в дракона з крилами птиці. Герб став його особистим підписом та пізніше маркою його майстерні. В цьому ж році Фрідріх відправляє Кранаха з дипломатичною місією до імператора Священної Римської імперії Максиміліана I в Нідерланди, де він пробуде до 1509 року: в той час придворні художники нерідко поєднували  творчість з дипломатією і домагалися успіху на обох теренах. Кранах очолював художню майстерню, в якій було більше десяти помічників, видавав книги, поєднуючи ці заняття з книжковою торгівлею.

Венера і амур, 1509

У Нідерландах Кранах впритул знайомиться з творчістю Ієроніма Босха (і навіть пише копію його найвідомішого твору «Страшний суд»), відчуває вплив Гертген Тотта і Ван Дер Гуса. Після цієї поїздки в творчості Кранаха у великій кількості з’являються вівтарні образи, зображення Мадонни. Крім портретів, він починає писати замовні кабінетні картини невеликого формату. До цього ж часу відносяться і перші звернення майстра до сюжетів і героїв  античної міфології. У 1509 році він пише «Венеру і Амура» – перше в Північній Європі зображення оголеної античної богині (до нього так писали тільки Єву). Для самого Кранаха це перша спроба зобразити оголене тіло, та ще в натуральну величину. У цій роботі ренесансне ставлення до краси пов’язане з лютеранської строгістю і дидактичністю. Напис на латині попереджає глядача: «Всіма силами жени купідонову хтивість, інакше твоєю осліпленою душею опанує Венера».

Мартін Лютер, 1529

Фрідріх Мудрий, який мріє зробити Віттенберг великим культурним центром, високо цінує художника. Можливо, цьому сприяють загальні релігійні устремління – обидва вони підтримують Реформацію і знайомі з Мартіном Лютером. Знайомство Кранаха з Лютером відбулося на початку 1520-х років і незабаром переросло в тісну дружбу. Прийнявши вчення Лютера, Лукас стає «живописцем реформації»: створює картини і гравюри ( “Проповідь Іоанна Хрестителя“, ксилографія (1516)), які виражають ідеї Реформації, ілюструє твори Лютера, пише його портрети ( «Портрет Мартіна Лютера»), ілюструє протестантські памфлети, неодноразово фінансує видання Біблії.

Одночасно в творчості художника наростали тенденції, що передбачали європейський маньєризм 1530-1550-х років: сухі протестантські алегорії, манірні зображення оголеного жіночого тіла, виконані на замовлення знаті: вони в дуже великій кількості розмножуються в майстерні художника. Протягом усього життя Лукас Кранах Старший залишався чудовим майстром остропсіхологічного, монументального портрета ( “Доктор Йоганн Куспініан” (1502-1503), «Збори Оскара Рейнхарта», “Йоганнес Шенера” (1529)).

Мадонна з немовлям під яблунею,1526

З картин Кранаха на релігійну тематику найбільш гідні уваги: ​​“Богоматір” (Собор святого Якова, Інсбрук); “Розп’яття Христа” (Стара пінакотека, Мюнхен); “Покаяння святого Ієроніма” (Музей історії мистецтва, Відень); “Мадонна з немовлям під яблунею” (Ермітаж, Санкт-Петербург) і “Мадонна в винограднику” (Москва), кілька зображень Адама і Єви під древом пізнання добра і зла (в Берліні, Дрездені, Флоренції та інших місцях), історії Юдифі (у Відні, Дрездені, Штутгарті і т.д.), “Блудниця перед Христом” (в Мюнхені, Касселі, Нюрнберзі і Будапешті) та інші. Деякі композиції Кранаха мають культурно-історичне значення, так як виконані в дусі реформації і протестантизму.

Після повернення з Нідерландів Кранах вигідно одружується на дочці найбагатшого Виттенбергського пивовара і будує власний будинок. Доброзичливість можновладців, високі гонорари і чималі доходи від лавок, отриманих в придане за дружиною, перетворюють в минулому мандрівного безрідного живописця в заможного шановного родовитого громадянина, власника земельних ділянок, будинків, власної майстерні (звідки виходять картини синів і послідовників художника, створені за його мотивами і підписані його монограмою – крилатим драконом) і друкарні, де тиражуються гравюри з його робіт. Згодом Кранах стає членом міської ради, тричі в різний час виконує посаду скарбника міста, а в 1537 році обирається правлячим бургомістром Віттенберга. Досягнення ренесансного мистецтва, ідеали гуманізму, властиві Ренесансу, втілені німецьким художником в “Вівтарі святої Катерини” (1506) і “Княжому вівтарі” (1510), в картинах “Венера і Амур” (1509) і “Німфа джерела” (1518).

Принцеса Сібілла Клевська, 1526

Ставши придворним художником, Лукас Кранах досяг великої майстерності в жанрі портрета, зафіксувавши чимале число своїх відомих сучасників. Працюючи над портретами, Кранах відносився до моделей з симпатією, але без захоплення; він не ідеалізував своїх замовників, хоча і не особливо прагнув проникнути в їх внутрішній світ. Портрети роботи Кранаха, великого і малого розміру, були поширені в багатьох колекціях і художніх зібраннях Європи. Такі як, наприклад, портрети курфюрстів, Лютера, його дружини, кардинала Альбрехта Бранденбурзького і курфюрстіни Саксонії Сібілли.

Німецький живописець Лукас Кранах Старший також писав сцени князівського полювання і жанрові картини. Ці кабінетні картини призначаються для прикраси інтер’єрів в будинках вельмож або патриціїв. Не випадково Кранах вибирає для них такі теми, як «Венера», «Лукреція», «Суд Паріса», «Нерівна пара», які відповідні смакам високопоставлених замовників.

Дуже нечисленні гравюри Кранаха на міді (наприклад, портрети курфюрстів, Мартіна Лютера і святого Іоанна Богослова) свідчать про відсутність у художника схильності до робіт подібного роду. Зате численні гравюри на дереві, виконані в його майстерні, користувалися широким успіхом у німецької знаті і бюргерів.

Юдиф з головою Олоферна, 1540

У другій половині життя Кранах менше займається власним мистецтвом – майже весь його час зайнятий виконанням дипломатичних доручень. Однак це приносить і несподівані результати. В 1526 році Кранах на чолі посольства вирушив до двору курфюрста Іоанна III Миротворця, щоб укласти попередній шлюбний договір між принцом Йоганном Фрідріхом і 14-річною дочкою Івана III Сибіллою Клевской. Ця поїздка виявилася вдалою і для європейської політики (весілля відбулося в 1527 році), і особливо для історії світового мистецтва: Кранах створив безліч портретів Сібілли. Саме вона дала свою зовнішність типового вигляду кранахівскої жінки – висока блондинка, з мигдалеподібними очима, гострим підборіддям, витягнутими контурами тіла. Такими були його численні біблійні (Єва, Юдіф, Марія), житійні (Лукреція) і міфологічні (Венера) персонажі.

У старості Кранах працює мало, проте кількість картин, підписаних його знаком – крилатим драконом, не зменшується. Вельми плідна його майстерня, в якій він здійснює загальне керівництво. Стають майстрами його сини Ханс Кранах і Лукас Кранах Молодший. Після смерті батька вони візьмуть на себе керівництво майстерні.

Автопортрет, бл. 1530

За своє довге життя Кранах встиг побувати придворним художником при дворах трьох курфюрстів, був дипломатом, політиком, камердинером. Після смерті Фрідріха Мудрого, який не мав прямих спадкоємців, Кранах залишається при дворі його брата, Іоганна Твердого, і навіть стає наставником його сина, Йоганна Фрідріха, який згодом отримав прізвисько Великодушний. Відомо, що коли Йоганн Фрідріх потрапив в полон до імператора Карла V, Кранах благав імператора про милостиве ставлення до свого вихованця. Пізніше на прохання Йоганна Фрідріха вже дуже літній художник долучився до нього в Аугсбурзі, прожив поруч кілька місяців і після його звільнення в 1552 році супроводжував його в Веймар, де і помер 16 жовтня 1553 року.

Художник Лукас Кранах був останнім з представників великого покоління майстрів німецького північного ренесансу, на 10 років переживши Ганса Бальдунга і Ханса Гольбейна Молодшого і на 25 – Альбрехта Дюрера і Маттіаса Грюневальда. Заснована ним династія проіснувала до XVII століття.

Лукас Кранах Старший залишив грандіозну творчу спадщину, в якій виразно проглядаються всі основні риси того явища, яке пізніше мистецтвознавці назвуть «дунайської школою», а самого Кранаха – одним з її засновників. Дунайська школа живопису – напрямок в живописі та графіці Південної Німеччини та Австрії першої половини XVI століття, для якої характерні розрив з ремісничої традицією, свобода фантазії, емоційність, інтерес до природи, фантастичних персонажів, простору, світлу і кольору, динамічна композиція, рвучкі і гострі лінії малюнка.

Практично всі кращі роботи Лукаса Кранаха Старшого належать колекціям музеїв; його живопис і графіка є в колекціях всіх значущих музеїв світу.

Список літератури:

   Шаде, В. Кранахи – семья художников : [альбом] / Вернер Шаде. – М.: Изобразительное искусство, 1987. – 460 с.: ил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *