Віра Василівна Холодна: до 125-річчя від дня народження кінозірки німого кіно

Віра Василівна Холодна

05.08.1893 – 16.02.1919

Віра Холодна – видатна  актриса німого кіно. Всього за 5 років кар’єри їй вдалося стати найзнаменитішою кіноактрисою свого часу. Завдяки яскравим ролям у чорно-білому німому кіно Віру Холодну називали “Королевою екрану”.

Віра народилася в Полтаві в інтелігентній родині.

Її батько – Василь Андрійович Левченко – закінчив словесне відділення Московського університету і приїхав до Полтави працювати вчителем.

Мати – Катерина Сергіївна Слєпцова – була випускницею Олександро – Маріїнського інституту шляхетних дівчат.

Віра була старшою дочкою, після якої народилися Надія і Софія.

Вірі було два роки, коли родина повернулся до Москви. У 1903 році, коли їй виповнилося десять років, її віддали вчитися в приватну гімназію Перепьолкіна. Незабаром Вірочка, незважаючи на величезний конкурс, була зархована до балетного  училища, хоча була досить повною і мама називала її “полтавською галушкою”. Але через рік батьки забрали її з училища. Новий навчальний заклад Вірі дуже подобався, та й хореографія давалася їй досить легко. Але владна бабуся дівчинки наполягла, щоб внучка повернулася до наук, про що Холодна згодом неодноразово шкодувала.

Підлітком Віра проявила свої таланти як у творчості, так і в спорті. У старших класах гімназії вона вперше виступала в шкільному спектаклі, де грала головну роль в «Безприданниці» А. М. Островського.

На балу з нагоди закінчення гімназії Віра познайомилася зі студентом – юристом Володимиром Холодним. Уже через кілька місяців вони побралися при дружному несхваленню обох сімейств. Через два роки в сім’ї з’явилася дочка Женя (1912 р.н.). Ще через рік сім’я удочерила дівчинку Нонну.

Після закінчення гімназії дівчина стала часто бувати в гуртку молодих артистів Московського художнього театру, де познайомилася з акторами. Інтерес до кіно в той час у Холодної був, але більше як у глядачки. А основною причиною, що підштовхнула її на стезю актриси, стало важке матеріальне становище сім’ї.

Дебют Віри Холодної в кіно відбувся в 1914 році. Режисера Володимира Гардіна привернула ефектна зовнішність дівчини, і він зняв її в ролі італійки-годувальниці в своїй картині «Анна Кареніна». Примітно, що після спільної роботи Гардін заявив, що з Холодної не вийде актриси, так як крім зовнішності у неї нічого немає.

У 1915 році Віра Холодна знялася у Євгена Бауера в картині «Пісня торжествуючої любові» за твором Тургенєва, де зіграла Олену. Картина викликала справжній фурор. На думку Олександра Вертинського, цей фільм є вершиною успіху актриси. Ця роль принесла актрисі широку популярність.

За рік вона знялася у Ханжонкова в 13 фільмах, причому грала не тільки молодих красунь. Наприклад, в «Місячній красуні» вона в сивій перуці постає в образі літньої дами. Їй потрібно було утримувати родину, тому що чоловік був на фронті.

У серпні 1915 року Віра вирушила на фронт – в госпіталь, виходжувати важко пораненого чоловіка. Володимир пішов на поправку і вони повернулися до Москви. Через кілька днів Віра терміново виїхала на зйомки в Сочі, а в середині жовтня її чоловік, навіть не оговтавшись від поранення, попросився назад на фронт.

За чотири роки кінематографічного життя Віра Холодна знялася в 35-ти фільмах у режисерів: Е.Бауера, П.Чардиніна, В.Вісковского, Ч.Сабінского. Вона стала законодавицею мод. Глядач йшов саме на неї, тому можна говорити, що саме Віра стала першою вітчизняною кінозіркою. Разом з акторами Вітольдом Полонським і Володимиром Максимовим Холодна утворила постійне тріо з закріпленими за ними екранними образами, знову ж таки, опинившись першою російською актрисою зі строго окресленим амплуа.

У 1917 році на екран вийшов один з кращих її фільмів – “У каміна”. Цей фільм мав винятковий успіх у глядачів (за радянської влади він був знищений, як і сотні інших популярних дореволюційних фільмів).

За 1917 рік Віра знялася ще в 11 фільмах.

Їй багато разів пропонували виїхати з Росії. Вона була популярна і за кордоном. Фільми з її участю йшли в Європі, Америці, в Туреччині і, навіть, в Японії. Їй пропонували контракт на 10 років в Німеччині, її звали до Франції. Але вона на всі пропозиції відповідала відмовою. Казала, що її місце в Росії.

В кінці літа 1918 року актриса приїхала до Одеси на зйомки  фільму “Княжна Тараканова” разом зі старшою донькою Женечкою. Але знімальній групі через інтервенції довелося затриматися в Одесі на півроку. В Одесі актриса встигла зіграти в чотирьох картинах: «Княжна Тараканова», «Жінка, яка винайшла любов», «Останнє танго» і «Азра».

У лютому 1919 року Віра Холодна впала з саней у сніг, застудилася і захворіла на тяжку форму грипу з легеневими ускладненнями. Цю хворобу в народі називають «іспанка». Перебувала актриса в будинку своєї матері на Соборній площі. Пролежавши всього декілька днів, легенда німого кіно померла увечері 16 лютого 1919 року.

Тіло актриси забальзамували, щоб при першій нагоді, ледь війська Антанти залишать Одесу, перевезти до Москви. На похорон Віри Холодної зібралася буквально вся Одеса. На жаль, кладовище, на якому була похована актриса, під час сталінських репресій було знищено, тому могила Віри до наших днів не збереглася.

Володимир Холодний прожив без дружини всього два місяці. Його заарештували і розстріляли більшовики, що породило безліч домислів і про смерть самої актриси. Незабаром померла і мати Віри, а осиротілих дочок актриси взяла на виховання її молодша сестра і разом з ними емігрувала з Росії. Відомо, що Нонна стала оперною співачкою, жила у Франції та Америці, а Євгенія об’їздила весь світ разом зі своїм чоловіком, магістром соціології. Обидві дочки неодноразово давали інтерв’ю, в яких дуже тепло відгукувалися про своїх батьків.

За свою кар’єру кіноактриса знялася, за різними свідченнями, то чи в сорока, то чи в вісімдесяти фільмах. З фільмів з її участю до нас дійшло тільки п’ять.

Не можна не згадати, що Вірі Холодній присвячено безліч творів мистецтва. Ще при її житті друг сім’ї, естрадний артист Олександр Вертинський, написав про неї цілий ряд пісень, в тому числі знамениті «Ваші пальці пахнуть ладаном» і «Маленький креольчик». А композитор Борис Прозоровський створив романс «Жасмін», який співала і сама Віра Холодна.

За радянських часів Микитою Михалковим про актрису був знятий фільм «Раба любові», де головну героїню зіграла Олена Соловей.

А в Одесі, прямо навпроти будинку, в якому померла Віра Холодна, встановлений красивий бронзовий монумент, а також одна з площ носить ім’я легенди німого кіно.

Список літератури:

Бенуа, С. Вера Холодная: жизнь и смерть в стиле Гэтсби / С.Бенуа. – М.: Алгоритм, 2013. – 288 с. – (Женщина, покорившая мир).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *