Євген Куртяк: до 85-річчя від дня народження українського письменника, журналіста

Євген Григорович Куртяк

11.02.1936 – 17.09.1996

Євген-Роман Григорович Куртяк народився в селі Великосілках Кам’янсько-Бузького району Львівської області в селянській родині.

Освіту майбутній письменник здобув  на факультеті журналістики Львівського університету, продовжив на вищих літературних курсах у Москві.

Тривалий час письменник працював у редакціях міських та районних газет на Львівщині і Тернопільщині, зокрема  –  в селі міського типу Заложці (нині Залізці) Зборівського району Тернопільської області, а також у журналі «Жовтень» (нині «Дзвін») у Львові.

В 1964–1971 роках письменник працює у Житомирі. Згодом Євген Григорович став працювати у львівському видавництві «Каменяр».

Український письменник та  журналіст став членом  Спілки журналістів України з 1958 року, а з 1962 року  – членом Спілки письменників України.

Євген Григорович Крутяк – автор 15 романів і повістей. У центрі творчості Куртяка — історична доля Галичини.

Подіям, які сталися  в Західній Україні напередодні, під час Другої світової війни і в перші повоєнні роки письменник присвятив тетралогію: романи «Віхола» (1963), «Високий Замок» (1964), «Хрест і калина» (1966), «Кров на стежках» (1968).

Соціальним і морально-етичним проблемам, що постають перед молоддю, присвячено повісті «Світла доля твоя» (1961), «Буг іскрить хвилями» (1964), «Двоє в дорозі» (1975).

Історичним подіям, які сталися на рідній землі, присвячені романи «Долина печалі» (1971), «Губернаторські вали» (1981), «Спадок віків» (1989), «Спалені обози» (1990).

У романі «Долина печалі» відтворені трагічні події першої світової війни в Галичині – цій одвічній  українській землі, котра впродовж століть несла на собі ярмо чужоземних завойовників.
У центрі твору – доля селянської родини Капличних, яку війна розметала по різні боки фронту, її страждання, її печалі, її гіркі дороги.

Збирати матеріал для роману «Губернаторські вали» (1981) письменник приїжджав до Тернопільщини .  Головний герой роману  – Мирослав Січинський – особистість невигадана – громадсько-політичний діяч, уродженець села Чернихівці на Збаражчині. 12 квітня 1908 року він вбив австро-угорського намісника в Галичині графа Андрія Потоцького. Ці реальні події лягли в основу роману. У романі також йдеться про події в містечку (нині селище міського типу) Коропець Монастириського району, зокрема, вбивство українського політичного діяча Марка Каганця. На документальному матеріалі автор зобразив життя Галичини в останні роки перебування її під владою Австро-Угорщини. Перед читачем проходять видатні люди, серед яких великий поет Іван Франко, знаменитий скульптор Михайло Паращук, уродженець села Варваринці на Теребовлянщині, організатор гуцульського театру Гнат Хоткевич.

«Губернаторські вали» – один з десяти написаних мною романів, котрі виходили в різних видавництвах України. Вся моя творчість присвячена Галичині – так раніше називалися нинішні західні області України. Галичина – це мої любов і мука. Чому – мука? Тому що важко знайти край, де з плином віків сталося б стільки трагедій. Хто тільки не розоряв Галичину … », – в передмові до роману писав Євген Григорович Крутяк.

Дилогія «Бескиди» (1983) складається з романів «Присяга на Бескиді» (1979) і «Зелемінь» (1979),  де змальовано життя на Західній Україні напередодні 1939 року.

У 1988 році у видавництві «Молодь» вийшла повість «Акція «Шталаг-325». В основі твору покладено достовірні події, які відбулись у фашистському концтаборі «Шталаг-325» у Раві-Руській на Львівщині, де знаходились французькі військовополонені.

Серед головних героїв твору  – француз Андре Лякомб і галичанка Вероніка Остаповська, кохання яких сповнене небезпеки і драматизму.

Є в повісті і невигадані персонажі, зокрема один з керівників Львівського підпілля, який загинув від кулі зрадника…

У гостросюжетному романі «Спалені обози» Євгеном Куртяком  вперше в українській літературі на документальній основі відтворено трагічні сторінки Західно-Української Народної Республіки — ЗУНР, Галицької Армії, історію злуки УНР і ЗУНР, її наслідки. Докладно показано, як у Парижі, на Мирній конференції, Рада чотирьох торгувала Україною. Серед реальних персонажів — диктатор ЗУНР Петрушевич, Головний отаман УНР Петлюра, президент США Вільсон, представники Антанти Клемансо, Ллойд-Джордж та інші. Автор широко використав невідомі досі читацькому загалу архівні матеріали.

 Помер письменник 17 вересня 1996 року. Похований на Личаківському цвинтарі.

Список літератури:

Куртяк, Є.Г. Акція «Шталаг-325»: повість / Євген Куртяк. – К.: Молодь, 1988. – 192 с.

Куртяк, Е.Г. Губернаторские валы: роман / Евгений Куртяк. – М.: Советский писатель, 1985. – 288 с.

Письменники Радянської України: довідник. – К.: Радянський письменник, 1976. – С. 188.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *