Визволення з пекла

11 квітня в усьому світі відзначають пам’ятну дату – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. Вона встановлена в пам’ять про повстання в’язнів концтабору Бухенвальд, яке відбулося 11 квітня 1945 року.

Концтабори – це місця ув’язнення великих мас людей, поміщених туди за політичними, соціальними, расовими, релігійними та іншими ознаками.

Після приходу до влади нацистів на чолі з Гітлером боротьба з інакомисленням одразу набула вкрай жорстоких форм. Першим концтабором став Дахау поблизу Мюнхена, відкритий 20 березня 1933 року. Далі кількість таборів з ув’язненими збільшувалась в геометричній прогресії.

Загалом на території Німеччини та окупованих нею країн діяло понад 14 тисяч концтаборів, гетто та в’язниць. Одним із найбільших нацистських концентраційних таборів був Бухенвальд.

За час функціонування Бухенвальду есесівці відправили туди близько 250 тисяч осіб з усієї Європи. З 1937 року у таборі утримували німецьких політв’язнів. Після єврейських погромів в листопаді 1938-го, відомих як «Кришталева ніч», у Бухенвальд потрапило майже 10 тисяч євреїв-чоловіків. Туди також засилали кримінальних злочинців, свідків Єгови, ромів та сінті, дезертирів з армії Третього Рейху, військовополонених, учасників руху опору та державних діячів окупованих нацистами країн.

Та Бухенвальд відомий і тим, що там діяв найсильніший рух опору в системі нацистських таборів. У 1943 році в’язні створили Міжнародний табірний комітет, який скоординував діяльність підпільних груп різних національностей.

4 квітня 1945 року американські війська звільнили Ордруф, що входив в комплекс Бухенвальда. Це стало для нацистів сигналом до евакуації решти концтабору. Хоч табірний рух опору саботував евакуацію, 6 квітня на марш смерті з Бухенвальда й допоміжних таборів вивели близько 30 тисяч осіб. У Бухенвальді залишилася 21 тисяча в’язнів, яких чекала неминуча загибель, адже планувалася ліквідація табору. Тож підпільники зважилися на радикальний крок.

Опівдні восьмого квітня ув’язнені змогли встановити радіозв’язок з Третьою армією США. Короткої телеграми «Hold out. Rushing to your aid» – «Тримайтеся. Поспішаємо вам на допомогу» було досить, щоб підштовхнути в’язнів табору до повстання.

11 квітня, близько 11 години ранку, виснажені в’язні, озброєні кулеметом і майже сотнею гвинтівок, атакували казарми СС і сторожові вежі та захопили контроль над табором. До 15 години повстання вже перемогло, і солдати 6-ї бронетанкової дивізії США вільно увійшли в Бухенвальд.

В результаті цього повстання були звільнені в’язні фашистських концтаборів Бухенвальд і Дора, 22 квітня звільнені в’язні Заксенхаузена, 29 квітня — Дахау, а 30 квітня 1945 року — Равенсбрюка.

Тільки після звільнення таборів світ усвідомив справжній масштаб злочинів нацистів. Визволителі своїми очима побачили невимовні жахи нацистських таборів, де штабелями лежали не поховані трупи жертв. Ті нечисленні в’язні, які вижили після місяців, а то й років нелюдського ставлення, голоду і каторжних робіт були схожі на скелети.

Система концтаборів, вибудувана нацистською Німеччиною, є однією з найжахливіших і найпотворніших речей, до яких докотилося людство.

За роки Другої світової війни через табори смерті пройшли понад 20 мільйонів людей із 30 країн світу. Приблизно 12 мільйонів людей так і не дожили до визволення, серед них близько 2 мільйонів дітей.

Але нацизм не залишився у ХХ столітті. Ця біда повернулася під іншою назвою — рашизм. Під час Другої світової війни у нацистському концентраційному таборі Заксенхаузен літерою «Z» позначалася будівля, де нацисти масово страчували невинних в’язнів. Сьогодні російські окупанти під цим символом знищують українців.

Джерела інформації:

  1. Васьків О. В’язні табору роззброїли охоронців / Ольга Васьків. – Режим доступу : https://gazeta.ua/articles/history/_vyazni-taboru-rozzbroyili-ohoronciv/896607
  2. Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів. – Режим доступу : https://interfax.com.ua/news/general/823033.html
  3. Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів: українці нагадують про злочини рашистів. – Режим доступу : https://vechirniy.kyiv.ua/news/64729/
  4. Шульман О. 11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів / Олександр Шульман. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2020/04/11/11-kvitnya-mizhnarodnyj-den-vyzvolennya-vyazniv-fashystskyh-koncztaboriv/

Фотографії з сайтів:

https://postfactum.info/ua/society/11-kvitnya—mizhnarodniy-den-vizvolennya-v-yazniv-fashists-kih-konctaboriv-2770.html
https://armyinform.com.ua/2020/04/11/11-kvitnya-mizhnarodnyj-den-vyzvolennya-vyazniv-fashystskyh-koncztaboriv/
https://uainfo.org/blognews/527269-sogodn-vdznachayetsya-mzhnarodniy-den-vizvolennya-vyaznv-fashistskih-konctaborv.html
https://www.facebook.com/babynyar.memorial/photos/a.190655778032066/930351020729201/?type=3

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *