Джордж Гордон Ноел-Байрон: до 230-річчя від дня народження англійського поета

 

Джордж Гордон Байрон

22.01.1788 – 19.04.1824

Лорд Гордон Ноел-Байрон – представник молодшого покоління британських романтиків, національний герой Греції. Його альтер-его – Чайльд-Гарольд – став прототипом незліченних байронічних героїв в літературі різних країн Європи.

Під час англійської революції, Байрони відзначилися непохитною відданістю дому Стюартів, за що Карл I звів представника цього роду в звання пера з титулом барона Рочдель. Одним з нащадків цього прізвища був вдівець капітан Джон Байрон (1756-1791), гульвіса і мот. Після смерті першої дружини капітан Байрон одружився вдруге, на Кетрін Гордон, яка походила з відомого шотландського роду Гордонів, в жилах яких текла кров шотландських королів. Від цього, другого, шлюбу народився в 1788 році майбутній поет.

Бідність, в якій народився Байрон і від якої не позбавив його титул лорда, дала напрямок його майбутній кар’єрі. Байрон був відданий на рік в приватну школу, потім переведений в класичну гімназію. Про дитячі витівки Байрона розповідають багато історій. У гімназії він вчився погано. Коли Джорджу виповнилося 10 років, помер його двоюрідний дід, і хлопчикові у спадок перейшли титул лорда й родовий маєток Байронов – Ньюстедське абатство, він став пером Англії. У 1799 році він вступив до школи доктора Глені, де пробув два роки і весь час лікував свою хвору ногу. У ці два роки він навчався дуже мало, зате прочитав всю багату бібліотеку доктора. У 1801 році він поїхав в Херроу; мертві мови і старовина зовсім не залучали його, але зате він з величезним інтересом прочитав всіх англійських класиків і вийшов зі школи з великими знаннями. У школі він славився лицарським ставленням до товаришів і тим, що завжди заступався за молодших. За свою ранюю юність йому вдалося не раз серйозно закохатися.

У Кембриджському університеті Байрон поглибив свої наукові знання. Але більше він відзначився мистецтвом плавати, їздити верхи, боксувати, пити, грати в карти і т. п., тому лорд постійно потребував грошей і, як наслідок, «влазив у борги». У Херроу Байрон написав кілька віршів, і в 1807 році в пресі з’явилася його перша книга – «Години дозвілля». Нещадна критика на «Години дозвілля» з’явилася в «Единбурзькому Огляді» лише через рік, але за цей рік поет написав велику кількість віршів. Критика першої книги страшно засмутила Байрона, але свою відповідь – «Англійські барди і шотландські критики» – він видав тільки навесні 1809 року. Успіх сатири був величезним і зміг задовольнити ураженого поета.

У червні 1809 року Байрон відправився в подорож. Побував в Португалії, Іспанії, Албанії, Греції, Туреччині і Малій Азії, де переплив протоку Дарданелли, чим згодом дуже пишався. Байрон покинув Англію в страшно пригніченому стані духу, а повернувся ще більш пригніченим. Байрона турбували не тільки фінансові труднощі. В цей час він втратив матір, і, хоч ніколи не ладнав з нею, проте дуже сумував.

27 лютого 1812 року Байрон сказав в Палаті лордів свою першу промову, яка мала великий успіх: «Хіба мало крові [бунтарів] на вашому кримінальному кодексі, що треба проливати її ще, щоб вона волала до неба і свідчила проти вас?». «Смаглява раса з берегів Гангу до заснування потрясе вашу імперію тиранів».

Через два дні після цього виступу з’явилися дві перші пісні «Чайльд-Гарольда». Поема мала надзвичайний успіх, і 14 000 її примірників розійшлися за один день, що відразу поставило автора в ряд перших літературних знаменитостей. «Прочитавши Чайльд-Гарольда, – говорить він, – ніхто не захоче слухати моєї прози, що не захочу і я сам». Чому «Чайльд-Гарольд» мав такий успіх, Байрон сам не знав і говорив тільки: «Одного ранку я прокинувся і побачив себе знаменитим».

«Чайльд-Гарольд» захопив не тільки Англію, але і всю Європу. Поет торкнувся загальної боротьби того часу, він зі співчуттям говорить про іспанських селян, про героїзм жінок, і його гарячий крик про свободу рознісся далеко, незважаючи на удаваний цинічний тон поеми. У цей важкий момент загальної напруги він нагадав і про загиблу велич Греції.

Він в цей час познайомився з ірландським поетом Томасом Муром. У великому світі кульгавий Байрон (у нього трохи було зведено коліно) ніколи не відчував себе вільно і пихою намагався прикривати свою незручність.

У березні 1813 року він видав без підпису сатиру «Вальс», в травні ж надрукував розповідь з турецької життя «Гяур», навіяну його подорожжю по Леванту. Публіка із захопленням прийняла цю розповідь про любов і помсту і з ще більшим захопленням зустріла поеми «Абидосська наречена» і «Корсар», що вийшли в тому ж році. У 1814 році він видав «Єврейські мелодії», що мали колосальний успіх і багато разів перекладені на всі європейські мови, а також поему «Лара» (1814).

У січні 1815 року Байрон обвінчався з міс Анною Ізабеллою Мілбенк, онукою і спадкоємицею лорда Уентворта. Через захоплення дружини математикою Байрон називав її «принцесою паралелограмів» і «математичною Медеєю».

         Ада Байрон

У грудні 1815 року у  Байрона народилася дочка на ім’я Ада, а в наступному місяці леді Байрон залишила чоловіка в Лондоні і поїхала в маєток до батька, як виявилося, назавжди. Справжні причини розлучення подружжя Байронів назавжди залишилися загадковими, хоча Байрон говорив, що «вони занадто прості, і тому їх не помічають».

У квітні 1816 року  Байрон остаточно попрощався з Англією, де громадська думка в особі «озерних поетів» було сильно налаштована проти нього.

За кордоном він оселився у віллі Діодаті на Женевській ривьері разом з Шеллі та його дружиною Мері. У третій пісні «Чайльд-Гарольда» (травень-червень 1816) він описує свою поїздку на поля Ватерлоо. Думка написати «Манфреда» відвідала його, коли він на зворотному шляху до Женеви побачив Юнгфрау, одну з найбільш мальовничих гірських вершин Швейцарії.

У листопаді 1816-го  Байрон переїхав до Венеції, де було створено велику кількість поетичних творів. У червні 1817–го поет написав четверту пісню «Чайльд-Гарольда», в жовтні 1817 – «Беппо», в липні 1818 року – «Оду до Венеції», у вересні 1818-го – першу пісню «Дон-Жуана», в жовтні 1818 року  – « Мазепу », в грудні 1818-го – другу пісню         « Дон-Жуана », і в листопаді 1819 року – третю і четверту пісні « Дон-Жуана ».

       Тереза Гвіччіолі

У квітні 1819 року він зустрівся з графинею Гвіччіолі, і вони закохалися одне в одного. Після її розлучення з чоловіком Байрон прожив з графинею аж до свого від’їзду в Грецію і в цей час дуже багато писав. У цей щасливий період життя Байрона з’явилися такі його твори: «Перша пісня Морганте Маджіорі» (1820); «Пророцтво Данте» (1820) і переклад «Франчески да Ріміні» (1820), «Марино Фальєро» (1820), п’ята пісня «Дон-Жуана» (1820), «Сарданапал» (1821), «Листи до Баульсу» ( 1821), «Двоє Фоскарі» (1821), «Каїн» (1821), «Бачення страшного суду» (1821), «Небо і земля» (1821), «Вернер» (1821), шоста, сьома і восьма пісні « Дон-Жуана »(в лютому 1822); дев’ята, десята і одинадцята пісні «Дон-Жуана» (в серпні 1822 року); «Бронзовий вік» (1823), «Острів» (1823), дванадцята і тринадцята пісні «Дон-Жуана» (1824).

Спокійне сімейне життя,  проте, не позбавило Байрона від туги і тривоги. Байрон відчував, що почав втрачати колишню популярність. Але в цей час спалахнуло грецьке повстання. Байрон на власні кошти купив англійський бриг, припаси, зброю і спорядив півтисячі солдатів, з якими 14 липня 1823 року відплив до Греції. Там нічого не було готове, ще й ватажки руху сильно не ладили один з одним. Тим часом витрати зростали, і Байрон розпорядився про продаж всього свого майна в Англії, а гроші віддав на праве діло повстанського руху. Велике значення в боротьбі за свободу Греції мав талант Байрона в об’єднанні неузгоджених угруповань грецьких повстанців.

У Миссолонгі Байрон захворів лихоманкою, продовжуючи віддавати всі свої сили на боротьбу за свободу країни. 19 січня 1824 року писав Хенкопу: «Ми готуємося до експедиції», а 22 січня, в день свого народження, він увійшов до кімнати полковника Стенхоп, де було кілька чоловік гостей, і весело сказав: «Ви дорікаєте мені, що я не пишу віршів, а ось я тільки що написав вірш ». І Байрон прочитав: «Сьогодні мені виповнилося 36 років». Байрона дуже турбувала хвороба його дочки Ади, яка постійно хворіла. Отримавши листа з доброю звісткою про її одужання, він захотів виїхати прогулятися. Під час прогулянки пішов страшний дощ, і Байрон остаточно занедужав. Останніми словами поета були уривчасті фрази: «Сестра моя! дитя моє! .. бідна Греція! .. я віддав їй час, стан, здоров’я! .. тепер віддаю їй і життя! ».

19 квітня 1824 року на 37-му році життя, Джордж Гордон Байрон помер. Він був похований в родинному склепі в церкві Ханкелл-Торкард неподалік від Ньюстедського абатства в Ноттингемширі.

Вдова поета, леді Анна Ізабелла, провела решту свого довгого життя на самоті, абсолютно забута в великому світі, займаючись благодійністю. Законна дочка лорда Байрона – Ада – вийшла в 1835 році заміж за графа Вільяма Лавлейса. Вона відома як математик і творець опису обчислювальної машини Чарльза Беббіджа. Було визнано, що алгоритм обчислення чисел Бернуллі на аналітичній машині, описаний Адою в одному зі своїх коментарів до цього перекладу, є першою програмою для відтворення на комп’ютері. З цієї причини Ада Лавлейс вважається першим програмістом. Розроблена в 1983 році мова програмування Ада названа на її честь…

Список літератури

Байрон, Д.Г. Собрание сочинений в 4-х т. /Д.Г.Байрон. – М.: Правда, 1981. – (Б-ка «Огонек». Заруб. классика.).

Байрон, Д.Г. Избранные произведения: в 2-х т. /Д.Г.Байрон. – М.: Худож. лит., 1987.

Байрон, Д.Г. Избранное /Д.Г.Байрон. – Р.-н/Д.: Феникс, 1998. – 544 с.

Байрон, Д.Г. Избранное /Д.Г.Байрон. – М.: Правда, 1985. – 432 с.

Байрон, Д.Г. Дон-Жуан: поема /Д.Г.Байрон. – Харків: Фоліо, 2001. – (Б-ка світової літ.).

Байрон, Д.Г. На перепутьях бытия: худож. публицистика /Д.Г.Байрон. – М.: Прогресс, 1989. – 432 с.

Байрон, Д.Г. Паломничество Чайльд-Гарольда. Дон-Жуан /Д.Г.Байрон. – М.: Худож. лит., 1972.- 861 с. – (БВЛ; сер. 2; т. 67) .

Байрон, Д.Г. Стихотворения и поэмы /Д.Г.Байрон. – М.: АСТ, Транзиткнига, 2004. -494 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *