Джованні Баттіста Перголезі: до 310-річчя від дня народження італійського композитора

Джованні Баттіста Перголезі

04.01.1710- 16.03. 1736

Італійський композитор, скрипаль і органіст, представник Неаполітанської оперної школи, один з найбільш ранніх і найважливіших композиторів опери-буф – Перголезі, який прожив трагічно мало – всього 26 років, залишив за свій короткий творчий шлях багату, чудову по своїй цінності музичну спадщину.

Справжнє прізвище композитора – Драгі; псевдонім Перголезі вибрав за назвою міста (Jesi), де жили його предки. Вивчати музику він почав під керівництвом Франческо Сантіні.

Ледь досягнувши тринадцяти років, в 1725 році, він вступив до неаполітанської консерваторії, де навчався грі на скрипці у Доменіко Маттеї, по композиції у Гаетано Греко, а коли останній помер, його замінив Франческо Дуранте.

Уже в 20-річному віці Перголезі був автором двох ораторій, а в 1731 році була виконана його перша опера «Саллюстія». Але ця опера і три наступні пройшли непоміченими.

Будучи ще учнем консерваторії, Перголезі в 1731 році склав духовну драму під назвою «Святий Вільгельм Аквитанский», виконану з успіхом в монастирі Санта Агнеса Маджоре.

У Неаполі Перголезі залишився до кінця своїх днів. Тут вперше були поставлені всі його опери, крім однієї – «L ‘Olimpiade», прем’єра якої відбулася в Римі.

У стислі терміни він написав 33 тріо для двох скрипок і баса, а в 1732 році на замовлення міського управління Неаполя він написав «Урочисту месу», яка зробила ім’я автора відомим у всій країні.

З перших же своїх кроків на композиторському терені Перголезі зарекомендував себе як яскравий автор, не далекий експериментів і новацій.

Жага слави оперного композитора знову потягнула Перголезі до створення опер, і він продовжував для Неаполя писати опери-серіа, а також інтермедії до них. У 1733 році тут була поставлена ​​його опера «Гордий полонений» з комедійної інтермедією «Служниця-пані» ( «La Serva Padrona»), яка обезсмертила ім’я її автора.

Історія про вченого італійця, звабленого спритною і чарівною служницею, відразу ж здобула успіх у публіки.

Мелодії опери – прості і веселі, а її перипетії та характери, народжені безпосередньо комедією XVIII століття, не тільки дуже дохідливі, але і надзвичайно реалістичні. Так народилася музична форма, що здобула популярність як opera buffa (комічна опера), яка має довгу і почесну історію.

«Служниця-пані» Перголезі вплинула на подальший розвиток французької комічної опери. У 1752 році з величезним успіхом опера була показана в Парижі, де то викликала запеклі суперечки між прихильниками традиційної французької опери, визнаними коріфееямі якої були Рамо і Люллі, і шанувальниками нової італійської комічної опери. Спори між консерваторами і «прогресистами» вирували протягом декількох років, поки опера не сходила зі сцени, протягом яких паризьке музичне товариство виявилося розколотим навпіл.

Цим твором він як би відкрив двері італійським операм на паризьку сцену і прищепив смак французької публіки до італійської музики. «Служниця-пані» витримала в Парижі 190 виступів і до цього дня не сходить з підмостків кращих оперних театрів світу.

Під враженням цієї вистави Жан-Жак Руссо написав свого «Сільського чаклуна».

Перголезі був призначений регентом капели Санта Марія в Лорето і написав 10 опер-серіа.

Під кінець життя Перголезі перейшов знову до написання духовної музики, до якої належать його найкращі твори; серед них «Salve Regina», «Магніфікат» і особливо «Stabat mater» ( «Стояла мати скорботна») для двох жіночих голосів у супроводі струнного оркестру та органу (1735; згодом Джованні Паизиелло додав в партитуру духові інструменти).

Написана незадовго до ранньої смерті композитора фа-мінорна кантата «Stabat Mater» , перлина світової музичної культури, один з найбільш натхненних творів композитора, написаний для невеликого камерного складу (сопрано, альт, струнний квартет і орган), наповнений піднесеним , щирим і проникливим ліричним почуттям.

Кантата написана на вірші італійського монаха-францисканця Якопоне да Тоді оповідає про страждання Діви Марії під час розп’яття Ісуса Христа. Цей католицький гімн – один з найбільш натхненних творів композитора. Кантата була написана в якості «дублера» аналогічного твору Алессандро Скарлатті, виконуваного в неаполітанських храмах кожну страсну п’ятницю. Втім, незабаром ця робота затьмарила свою попередницю, ставши твором , який видавався в XVIII столітті найчастіше.  Аранжуванням кантати займалися багато композиторів, включаючи Баха.

Останнім твором Перголезі була опера «Фламіній» (1735; закінчена і відредагована В. Мортарі в 1942 році). На теми Перголезі Стравінський написав балет «Пульчинелла».

Перголезі створив ряд великих інструментальних робіт, включаючи скрипкову сонату і скрипковий концерт. У той же час ряд творів, приписуваних композиторові після його смерті, виявився фальшивкою. Так, довгий час вважався дітищем Перголезі «Concerti Armonici», але він виявився на перевірку складеним нідерландським композитором Уніко Вільгельмом ван Вассенаар.

Перголезі помер від туберкульозу у віці 26 років.

Твори Перголезі, які народилися майже 3 століття тому, і в наші дні несуть чудове відчуття юності, ліричної відкритості, захопливого темпераменту. Вони невіддільні від уявлення про національний характер, самий дух італійського мистецтва.

Автор дослідження «Революція італійського музичного театру» так визначав роль великого італійця: «Перголезі був на висоті завдяки пов’язаній з величчю його стилю простоті, правдивості почуттів, природності і силі вираження, вірності і рівності малюнка, чому і може бути названий Рафаелем і Вергілієм музики. Він не мав іншого керівника, крім природи, іншої мети, як зображувати, погодившись з життям, і з винятковим успіхом користувався різними вживаними в музиці стилями. Він був серйозний в «Stabat Mater», веселий і палкий в «Олімпіаді» і в «Орфеї», милий і пікантний, але красивий і повний смаку в «Служниці-пані». Жоден інший композитор не здійснював краще свої наміри, не вмів більш вдало користуватися контрапунктом».

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *