Українські книги про Майдан

Українська революція ще до пуття не закінчилася, а за її мотивами вже випускають книги. Пропонуємо вам ознайомитись з наявними в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва книжками про Майдан.

Українська революція у буквальному сенсі почалася з тексту – маленького повідомлення у фейсбуці, яке стало спусковим гачком усієї наступної низки подій. Пізніше текстів було створено надзвичайно багато – художніх, публіцистичних, емоційних та аналітичних. Ще ніколи Україна не транслювала у світ стільки власного текстового продукту – окрема армія волонтерів-перекладачів забезпечувала доступ найважливіших думок до іншомовного читача. Фейсбук став основним українським комунікаційним середовищем, і посів місце найвпливовішого ЗМІ: офіційні заяви, відгуки, свіжі колонки та аналітика найшвидше з’являлися там, а вже потім – на сторінках видань та у випусках новин.

Потужний інформаційний потік української революції був настільки стрімким, що читач топився у ньому, щойно ступивши. Мабуть, саме це навіяло на багатьох видавців бажання увічнити окремі, найбільш важливі (на їхню думку) тексти у паперовому варіанті. Кількість книг, присвячених Майдану, зростає у геометричній прогресії. Переважна більшість з них – недешеві (а швидше навіть подарункові) видання, щедро здобрені численними фотографіями. Проте, тільки деякі викликають справді читацький інтерес, а не просто патріотичний порив “придбати на пам’ять”.

1. “Небесна сотня”

Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше — своє життя — заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почали змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги — звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні — заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла». Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців. Вона — німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

2. “94 дні. Євромайдан очима ТСН”

Телевізійні новини живуть недовго, зазвичай вже за кілька годин поступаючись місцем більш актуальним. Проте саме вони найкраще передають дух подій, яким судилося потрапити до підручників історії. У книзі «94 дні. Євромайдан очима ТСН» за матеріалами команди телеканалу відтворюється хронологія подій Революції Гідності. Це видання – колективне бачення журналістів, операторів, редакторів і ведучих ТСН, для кожного з яких Євромайдан став не лише роботою, а й важливою сторінкою життя.

3. “Борітеся – поборете! Поетика революції”

До книги увійшли вірші поетів різних поколінь, поєднаних однією ідеєю — боротьбою за незалежність свободу і соборність України. Поетичні рядки сповнені туги за полеглими в нерівному бою і, разом із тим світлої віри в перемогу, нездоланність нашого народу. Світлини з Майдану проникливо відтворюють усю палітру буремних протистоянь.

4. “Майдан. Нерассказанная история”, Соня Кошкина

У цій книзі зібрані відверті інтерв’ю з головними героями тієї історичної зими. Героями, що перебували по обидва боки барикад. 80 відсотків контенту унікальні – дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання – максимально точно реконструювати події, перш за все кулуарні, процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосередньо вплинули на результат революції гідності.

 

5. “Гамбіт надії” Михайло Слабошпицький

Це книжка про Майдан. Про неможливість перемогти режим Януковича. І про нашу перемогу над режимом Януковича. І про подвиг Небесної сотні. І про те, як у війні з російськими найманцями гартується наша нація.

 

 

6. “Є люди. Теплі історії з Майдану”

Ця книжка – блог-щоденник з Інтернету, який автор розпочала під час Євромайдану. Журналістка Крістіна Бердинських, поспілкувавшись 1 грудня на Банковій із двома медичними волонтерами, написала першу історію про них на своїй приватній сторінці у соцмережі. Коли на Банковій пішов газ, ці хлопці побігли надавати швидку допомогу.

Автор щодня зустрічала на Майдані таких прекрасних людей, як ці медики. Скромних і водночас упертих і відчайдушних, із різним рівнем доходів та освіти. Хтось із Заходу України, хтось зі Сходу. Чомусь мас-медіа звертали менше уваги на звичайних людей, а саме вони були енергією та духом цих подій. 20 грудня Крістіна створила Facebook-сторінку «Єлюди-maidaners», де почала публікувати історії про майданівців та їхні фото, зроблені камерою мобільного телефону. Вона розмовляла із заможними бізнесменами, які постачали на Майдан дрова й шини, із будівельниками, студентами, волонтерами, координаторами гарячих ліній, із тими, хто працює на кухнях, живе у наметах, художниками, музикантами, культурними діячами. У січні-лютому сотні волонтерів перекладали ці розповіді на 17 мов. Люди хотіли, щоби світ дізнався, хто насправді стоїть на Майдані. У щоденнику «Єлюди» є записи про смерть і поранення, біль і сум, але також про взаємодопомогу, силу й мужність, натхнення й любов. Дуже хочеться, щоби ці історії залишилися не тільки в Інтернеті, а й у пам’яті читачів цієї книжки.

7. “Євромайдан. Звичайні герої”, Наталя Гук 

Це збірка розповідей про звичайних і водночас неймовірних людей, які створили революцію 2013 – 2014 років. Тут усього потрошку: долання меж і страхів, шалена любов до Батьківщини, рішучість діяти, бажання залишити нащадкам єдину та квітучу Україну, переосмислення буття й відкриття нового себе, сміливість відстоювати свободу, перемога над байдужістю, буденні дива. Але основа всіх подій єдина – прагнення змінити світ на краще та віра, яка не знає слова «неможливо».

 

8. “Євромайдан: хроніка відчуттів”

Подія Євромайдану й окремі дії в період його тривання матимуть повно інтерпретацій із поглядів історичного, суспільного, культурного… Уже зараз звучить чимало думок й оцінок. Але на все свій час. Тарас Прохасько, Іван Циепердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук як літописці Євромайдану не фіксують події, а реагують на них так, як може відгукуватися кожен українець. І роблять вони це у власній письменницькій манері.

 

9. “111 дней Майдана: Записки киевлянки”, Юлия Орлова 

Книга безпосередньої учасниці подій Майдану киянки Юлії Орлової – це синопсис історичних подій у Києві протягом чотирьох місяців кінця 2013 – початку 2014 року – день за днем, ніч за ніччю, ніяких фантазій – лише гола-голісінька правда. Це книга про київську протестну культуру, яка стала визначним явищем новітньої всесвітньої історії. Це книга про киян і про тих, хто солідаризувався з киянами, приїхав у Київ і став творцем і учасником Революції Гідності. Книга має вигляд щоденника, і справді, це підбірка Юлиних постів у мережі фейсбук. Тож окрім отримання доброї порції історичної правди без прикрас і фантазій, читач має змогу стати свідком народження нового літературного жанру, який видавництво “Дуліби” визначило як timeline-роман.

10. “Легенди нескореної зими”, Сергій Ухачевський

Новий роман автора бестселера “Карпатський капкан”, воїна, сценариста та “Золотого письменника України” Сергія Ухачевського.
Жорстка й відверта розповідь про події на Майдані та поза ним, про маловідомі подвиги інсургентів та їх побут, про “героїв” антимайдану та його спонсорів. Так про Майдан 2013-2014 років не писав ніхто.
Події роману відбуваються на вулицях та площах Києва, у майданівських та антимайданівських наметах, готельних апартаментах Відня й Парижа, владних кабінетах Банкової та Кремля.
А за подіями, котрі вирують у романі, стоять ще одні персонажі – політики. Для них Революція – лише розмінна монета у досягненні власних цілей. І коли майданівський народ рвонув добровольцями відстоювати цілісність України, уся політична потороч – рвонула у владу…

11. “Я з Небесної Сотні”, Марко Рудневич

Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя — про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції… Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва.
Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею — Макса зі Сміли…

Цікавий підхід до оформлення: з одного боку — українська версія, з другого боку — російська версія.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *