У їхніх серцях жила Україна
18-20 лютого чотири роки тому сталися найтрагічніші події Революції Гідності – снайпери відкрили прицільний вогонь по майданівцях. Загалом у противостоянні з антинародним режимом загинуло понад 100 осіб. Образно ми називаємо їх Героями Небесної Сотні.
За два дні тодішній президент Янукович втік із України. Відбулися позачергові президентські вибори. Так українці вибороли право на демократичний європейський розвиток держави, очищення від тоталітарного комуністичного минулого.
Згадаймо ж, як усе почалося…
21 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві розпочалася мирна акція протесту проти рішення Кабінету Міністрів України призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом. У перші дні зібралось кілька сотень у Києві, акції ширяться по всій країні. Майже за тиждень відбувся мітинг із закликом до відставки уряду та дострокових парламентських виборів.
У відповідь на це влада застосувала силу. Вночі 30 листопада міліція розігнала протестувальників-студентів. Наступного дня від сутичок постраждало 112 активістів і 45 журналістів. Українське суспільство зрозуміло, що Україна рухається до авторитаризму з його зневагою до прав людини, корупцією, свавіллям правоохоронних органів, репресіями проти незгідних.
8 грудня на Народне віче прийшло понад 1 мільйон учасників. Тоді на Бесарабській площі повалено пам’ятник Леніну. Це поклало початок всеукраїнському ленінопаду. 11 грудня – чергова спроба силового розгону, але Майдан знову вистояв.
16 січня 2014 року у Верховній Раді України з порушенням процедури депутати проголосували за закони, які одразу дістали назву диктаторських за те, що звужували права та свободи громадян. За три дні розпочалися силові протистояння на вулиці Грушевського. 22 січня сталися перші смерті серед активістів – загинули Сергій Нігоян, Михайло Жизневський, Юрій Вербицький. У регіонах народ почав захоплювати ОДА та переобирати владу. 28 січня під тиском громадськості Азаров пішов у відставку. 18 лютого зіткнення відновилося. Внаслідок пожежі у Будинку Профспілок загинули активісти.
20 лютого. Снайпери один за одним розстрілюють понад 70 майданівців. Так з’явилась Небесна Сотня.
Пам’ятний день на їхню честь установлено Указом Президента України «Про вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Ця назва увічнена у найменуваннях вулиць, державній нагороді. Їм присвячено меморіальний комплекс Героїв Небесної Сотні – Музей Революції Гідності, а також проект Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія» зі збору відео- і аудіо свідчень активістів Євромайдану про події зими 2013-2014 років.
Революція Гідності засвідчила: українці не просто обрали шлях до Європи, а й готові за нього боротися, відстоюючи власні права та свободи. У світі України почали сприймати як державу з власною самобутністю, історією та гідністю, здатну захистити суверенітет.
Натомість Росія, втративши можливість контролювати та використовувати нашу державу, вдалася до злочинної військової агресії – анексувала Автономну Республіку Крим. Наприкінці лютого 2014 року військові без розпізнавальних знаків захопили будівлі парламенту та уряду Криму, на яких встановили триколори. 1 березня 2014 року Державна дума Росії дала санкцію на військову агресію проти України. 16 березня на півострові відбувся псевдо референдум, на якому, буцімто, 97% учасників «проголосували» за входження Криму до Росії.
Невдовзі почалося військове захоплення влади на території східних областей України. Проросійські сепаратисти за підтримки російських спецслужб провокували вуличні акції під гаслами приєднання до «Митного союзу» та федералізації, переслідування і вбивства прихильників єдиної України. Після проголошення «народних республік» на Донеччину та Луганщину безперешкодно прибували не тільки загони російських диверсантів, а й військова техніка зі зброєю.
13 квітня 2014 року Рада національної безпеки та оброни України прийняла рішення «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», яке наступного дня відповідним Указом увів у дію виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов. В Україні розпочалася антитерористична операція (АТО)…
Вона триває вже четвертий рік. За цей час загинули майже 10 тисяч українських військових і цивільних, понад 20 тисяч отримали поранення, 2,3 мільйона втратили домівки. Україна зіткнулася з найбільшою загрозою за роки незалежності.
Байкєніч, Г. У їхніх серцях жила Україна = 20 лютого Україна вшановує Героїв Небесної Сотні/Ганна Байкєніч, Олена Охрімчук; підг. зб. за допомогою Українського інституту національної пам’яті//[Тематична вкладка “Школа патріота”.-C.9-11].-Позакласний час.-2018.-№1.-32-33.