Жорж Санд (Амандіна Аврора Люсіль Дюпен): до 215-річчя від дня народження французької письменниці

Жорж Санд

01.07.1804 – 08.06.1876

«Я оплакую мертву і вітаю безсмертну …»                                             Віктор Гюго

Аврора Дюпен (майбутня Жорж Санд) народилася 1 липня 1804 року в Парижі.

Батько Моріс Дюпен належав до знатного аристократичного роду, був правнуком польського короля Августа Саксонського. Він брав участь в наполеонівських кампаніях і у свій час був ад’ютантом маршала Мюрата. А мати Софі-Вікторія Делаборд – бідною танцівницею-циганкою. Мати Моріса Марія-Аврора не хотіла визнавати нерівний шлюб сина, але народження внучки пом’якшило її серце.

Після загибелі батька Аврори в результаті нещасного випадку під час прогулянки верхи, свекруха-графиня на деякий час зблизилася з невісткою-простолюдинкою. Однак незабаром пані Дюпен порахувала, що мати не може дати гідного виховання Аврорі і запропонувала їй покинути будинок. Після довгих коливань мати Аврори, не бажаючи позбавляти її великого спадку, залишила її у бабусі, переїхавши до Парижа. Аврора важко переживала розлуку. «Моя мати і бабуся рвали мені серце на клаптики».

Рідкісні побачення з матір’ю наштовхнули Аврору на думку втекти, але її наміри були розкриті бабусею і в 14-річному віці Аврору віддали вчитися до Англійського католицького монастиря в Сен-Жерменському передмісті Парижа. У 1820 році вона повертається в Ноан. Там її захопив кінний спорт. Дівчина з практичних міркувань не знімала з себе чоловічого спортивного костюма. Віконтеса де Монлевік, що жила по сусідству, пише: «Аврору я бачила в цьому році кілька разів – вона брюнетка, з хорошою фігурою, приємною зовнішністю; вона розумна, дуже освічена, музикантка: співає, грає на арфі, на роялі; малює, добре танцює, їздить верхи, ходить в чоловічому костюмі, полює, при цьому у неї хороші манери … ».

Пані Дюпен померла 26 грудня 1821 року. Останніми словами пані Дюпен було звернення до онуки: «Ти втрачаєш свого кращого друга».

Після смерті бабусі Аврора виходить заміж за Казимира Дюдеван (позашлюбного, але визнаного сина полковника часів імперії, барона Дюдеван). Він виглядав таким мужнім, що романтична дівчина закохалася. Пара одружилася в 1822 році. Аврора народила сина Моріса.

У 1824 році Аврора пише матері:

“Живемо спокійно як всі люди. Нікого не бачимо, займаємося сільським господарством. Казимир зайнятий збором врожаю. У липні на день народження Моріса у нас були великі гуляння. Я пригощала всіх селян округи. Були танці, салюти, дзвонили дзвони.”

Через кілька років народжується дочка Соланж.

Але в побуті любов кудись поділася. Чоловіка не цікавили ні книги, ні музика, він полював, займався «політикою в місцевому масштабі», а для романтично налаштованої Аврори подружнє життя стає нестерпним. Вона залишила маєток в управління чоловікові в обмін на ренту, вимовивши умову, що буде проводити півроку в Парижі, інші півроку в Ноані і зберігати видимість шлюбу.

У 1831 році Аврора оселилася в Парижі, де відразу ж занурилася в атмосферу романтичної літературної богеми.

Щоб заробляти, Аврора вирішила писати. Її перший роман «Еме» не справив враження на видавців, але їй запропонували співпрацю в газеті і ввели в паризький літературний світ. Короткий журналістський стиль не був її стихією, їй більше вдавалися розлогі описи природ, характерів.

Спільно з коханим Жюлем Сандо вона пише роман «Роза і Бланш». У 32-му році виходить у світ її перший самостійний роман «Індіана» з ім’ям на обкладинці – Жорж Санд. Вона надзвичайно плодовита і працездатна: в 33-м – «Лелія», в 34-му – «Жак». У 1842-43-му – її шедевр – роман «Консуело» та ще з дюжину …

У 1835 році Жорж Санд вирішила розлучитися. Казимир Дюдеван пішов на мирову: він повинен був виховувати сина і отримував в користування готель Нарбонн в Парижі. Пані Дюдеван доручалася дочка, за нею залишався Ноан.

В цей же час вона поглинена політичними пристрастями в країні, спілкуванням з багатьма видатними сучасниками: О.Бальзаком, А.Мюссе, Ф.Лістом, Ф.Шопеном, Г.Гейне, Е.Делакруа і багатьма іншими (бували у неї в Ноані навіть Тургенєв з Флобером).

Але ні великий Альфред де Мюссе (який іноді впадав в наркоманію і страждав галюцинаціями), ні згодом геніальний Фридерик Шопен не змогли внести гармонію в особисте життя письменниці.

Санд зав’язує відносини з Шопеном в кінці 1837 року. Відтепер вона пробує жити тільки для дітей, Шопена і своєї творчості. З метою економії зими вони проводили в Парижі. Різниця в характерах, політичні пристрасті, ревнощі довгий час не могли перешкодити їм зберігати прихильність. Санд швидко зрозуміла, що Шопен небезпечно хворий і віддано дбала про його здоров’я. Але як би не поліпшувалося його положення, довго бути в умиротвореному стані Шопену не дозволяли його характер і його хвороба.

Відносини з Шопеном знайшли своє відображення в романі Санд «Лукреція Флоріану». Згодом вона заперечувала, що списала Лукрецію з себе, а Кароля з Шопена. Шопен  не впізнав або не захотів впізнати себе в образі молодої людини, чарівного егоїста, якого любила Лукреція і який став причиною її передчасної смерті. У 1846 році між Шопеном і Морісом стався конфлікт. Санд прийняла сторону сина. Шопен поїхав в листопаді 1846 року. Спочатку він і Аврора обмінювалися листами. До остаточного розриву Шопена підштовхнула дочку Санд. Соланж, посварившись з матір’ю, приїхала в Париж і налаштувала Шопена проти неї.

Всі ці роки Санд була в колі шанувальників її таланту і, з іншого боку, недоброзичливцями, сімейними проблемами і плітками.

Революція 1848 року для Санд стала повною несподіванкою. Вона не шкодувала сил, прагнучи залучити народ на сторону республіканського уряду. Після грудневого перевороту 1851 року Жорж Санд домоглася аудієнції у Луї-Наполеона і передала йому лист із закликом про припинення переслідування політичних противників. Санд вдалося пом’якшити долю багатьох республіканців.

Реакцією на політику Луї-Наполеона став її роман «Даніелла» (1857). Нападки на католицьку релігію в цьому романі викликали скандал, а газету «Ла Прес», в якій він публікувався, закрили.

З Олександром Дюма-сином, який безкоштовно переробив для сцени її роман «Маркіз де Вільмер» (1861-1862), Санд пов’язували дружні стосунки.

Аврора померла 8 червня 1876 року. На похорон в Ноан приїхало чоловік п’ятнадцять, серед них – принц Наполеон, Флобер, Ренан, Дюма-син …

Коли письменницю поховали, Іван Тургенєв прислав до журналу “Новий час” листа, який отримав від француженки з поселення Ноан. Жінка писала Тургенєву про Жорж Санд: «Коли її ховали, один селянин Ноана приніс вінок і сказав:” Від селян Ноана. Але не від бідних селян. Через її доброту тут таких не було “. Але сама Жорж Санд не була багата, вона до останніх днів працювала і ледве зводила кінці з кінцями ».

Жорж Санд написала понад 100 романів, 18 тисяч листів. Вона розробила новий жанр – психологічний роман, де існував мінімум героїв, а всю розповідь – про їх душевні переживання. Такими романами є її “Консуелло”, “Графиня Рудольштадт”, “Вона і він”…

Список літератури:

Санд, Ж. Мопра. Орас: романы / Жорж Санд. – М.: Худож. лит., 1974. – 574 с. – (Б-ка всемирной лит-ры).

Санд, Ж. Графиня Рудольштадт. Франсуа-найдёныш: романы / Жорж Санд. – Х.: Инарт, 1993. – 575 с.

Санд, Ж. Графиня Рудольштадт: роман / Жорж Санд. – М.: Худож. лит., 1990. – 428 с. – (Классики и современники: КС. Забуреж. лит.).

Санд, Ж. Грех господина Антуана. Спиридион: романы / Жорж Санд. – М.: Эксмо, 2007. – 672 с.

Санд, Ж. Замок Персмон: роман / Жорж Санд. – М.: Человек, 1992. – 400 с.

Санд, Ж. Индиана. Валентина. Она и он: романы / Жорж Санд. – Х.: Экспресс, 1992. – 623 с.

Санд, Ж. Консуэло: роман / Жорж Санд. – М.: Эксмо, 2008. – 784 с. – (Зарубежная класика).

Санд, Ж. Маркиз де Вильмер. Пиччинино: романы / Жорж Санд. – Х.: Фолио, 1993. – 592 с.

Санд, Ж. Она и он: роман / Жорж Санд. – К.: Глобус, 1992. – 173 с.

Санд, Ж. Собака и священный цветок: сказки / Жорж Санд. – М.: Молодая гвардия, 1991. – 137 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *