Алан Маршалл: до 115-річчя від дня народження австралійського прозаїка і публіциста

Алан Маршалл

02.05.1902 – 21.01.1984

Алан Маршалл був народжений, як і всяка дитина, бігати, стрибати, весело грати з ровесниками. А вийшло інакше. Життя склалося так, що кожен рух був подоланням і подвигом. І він ніколи не заважав своїми стражданнями оточуючим. Навпаки, всім своїм життям давав уроки мужності і стійкості. Біографія його – це історія людини з чесним, мужнім поглядом на дійсність і відчуттям радості буття.

Батько, побачивши новонародженого сина, відразу сказав, що це буде бігун і наїзник, тому що ніжки у нього сильні. Алан Маршалл і сам думав, поки був малюком, що буде їздити верхи і впорається з будь-конем. Хлопчик був сином об’їждчика коней. Він ріс серед незвичайної, буйної і суворої природи. Батько Маршалла, австралієць в другому поколінні, почав працювати з 12 років. Незважаючи на мізерну освіту, батько майбутнього письменника був людиною тонкою і щедро обдарованою. Любов батька до природи, вміння спілкуватися з простими людьми австралійських селищ передалися синові.

Шести років Маршалл захворів на дитячий параліч (поліємієліт), який зробив його інвалідом на все життя. Провівши вісімнадцять місяців в лікарні, він став інвалідом, доля якого – ліжко і милиці. Поки він видужував, то запоєм читав пригодницькі книги і комікси. Він відкидав всі спроби опікати його і прагнув якомога більше робити сам. Батько і мати заохочували всі прагнення дитини, особливо те, що він хотів розділяти всі справи і заняття своїх однокласників.

 Подолання душевної травми, отриманої наслідками хвороби, стало темою автобіографічної трилогії Маршалла «Я вмію стрибати через калюжі» (1955), «Це трава» (1962), «В серці моєму» (1963).

Автобіографічна повість «Я вмію стрибати через калюжі», розповідає про боротьбу з недугою і перемозі над нею. Маршалл вважав «Я вмію стрибати через калюжі» своїм найкращим твором, це – незважаючи на спогади про хвороби – повернення в радісний світ дитинства. Головне в повісті – боротьба хлопчика з обставинами життя, що не залежать від людського наміру. Маршалл розповідає про те, як боролася дитина, щоб всупереч злій долі стати повноцінною людиною, про те, що допомагало йому в цій боротьбі – боротьбі з «Іншим Хлопчиком» в собі, обережним і безпорадним, який прагнув умовити Алана змиритися з сумною долею каліки.

Замість пружини насиченого сюжету, Маршалл вибудовує епізоди, поміщаючи в фокус моменти подолання, – вони-то і складають внутрішній стрижень повісті. Алану чуже трагічне світовідчуття «маленького каліки»: він б’ється на палицях зі шкільним недругом, спускається в кратер погаслого вулкана, вчиться плавати, їздить верхи … Все це для Алана – подолання чергової вершини, нова перемога над безпорадністю. Радість перемоги розділяють з Аланом його батьки, переконані в тому, що «захищаючи голову від ударів», вони можуть розбити хлопчикові серце. Алан росте не в ідеальному світі. Світ дитинства знає і сумні дні – наприклад, коли в посуху гине від голоду худоба; і, зрозуміло, величезна відстань відділяє будиночки бідняків від особняка землевласниці місіс Карузерс, у якій всі навколишні ферми в боргу…

Але вся глибина соціальних суперечностей, жорстокість, бруд, пороки оголюються в пізніх повістях Маршалла «Це трава» і «Я в серці своїм», що стали продовженням «Я вмію стрибати через калюжі». Ні потворні явища суспільного життя, ні розруха, ні навіть смерть не руйнують цілісної картини світу дитини, а потім – юнака Алана. Маршалл своїм життям і творчістю довів, що безвихідні ситуації в житті людини рідкісні і людські сили не такі малі, щоб схилятися під ударами долі.

Драматичні обставини життя Маршалла породили в ньому не безпорадність і озлоблення, а завидну стійкість і мужність. В економічно важкі для Австралії 1920 – 30 рр. Маршалл змінює безліч професій – муніципальний клерк, нічний сторож, бухгалтер на взуттєвій фабриці. Всі спроби літературної творчості безжально відкидаються редакторами через те, що Маршалл обирає темами творчого осмислення проблеми сучасності, піддає жорстокій критиці державну політику щодо малозабезпечених верств населення.

Завдяки репортажам в антифашистському журналі «Пойнт» (1939) Маршалл стає відомим читачам, його обирають головою Ліги австралійських письменників. У своєму романі «Які гарні твої ніжки» (1937, опублікований в 1949 р.) Маршалл виступає проти соціальної несправедливості. Закономірно, що письменник, зображуючи тяжке життя робітників на фабриці, спирається на вже існуючу літературну традицію європейського реалізму (Ч. Діккенс) і натуралізму (Е. Золя). У той же час Маршалл стилістично доповнює прийоми, вироблені європейськими письменниками – прагнучи передати одночасно ритм виробництва і думки робочого біля конвеєра, він включає «рвані» фрази, що асоціюються з нестрункою симфонією фабричних звуків і шумів, переривчастого дихання робітника, що робить роман схожим на експериментальну прозу американського письменника Дж. Дос Пассоса (1896 – 1970). Так само Маршалл використовує модерністський прийом «потоку свідомості» в тому вигляді, в якому він з’являється в розповідях Е. Хемінгуея. Однак Маршалл не просто черпає з різних джерел, він створює індивідуальний стиль – ємний, лаконічний.

Впевненість у необхідності і можливості соціальних перетворень зближує Маршалла з М. Горьким, творчість якого справила значний вплив на становлення життєвої і художньої позиції письменника: «Напевно, є тисячі письменників, які, як і я, знайшли у Горького відповіді на свої питання», – писав він. Маршалл ніколи не уникав тем сумних і серйозних – навпаки, і як людина, і як письменник він завжди готовий відгукнутися на біль іншої людини. Але віра в кінцеву перемогу добра, віра в можливість щастя, яке залежить перш за все від самої людини, а не від обставин його життя, надає читачеві книг Маршаллу силу і впевненість в тому, що світ прекрасний, життєлюбний і людяний все-таки існує.

На літературних конкурсах ці оповідання високо оцінювали, їм присуджувалися премії, але їх не публікували. Адже видавці були впевнені, що для читачів вони будуть нецікавими. У кількох збірках письменник проявив себе як майстер-гуморист.

У роки Другої світової війни Алан Маршалл багато їздив країною, зустрічався з солдатами, які воювали в Європі. Ці зустрічі знайшли відображення у книзі нарисів письменника «Це мій народ». Книга відразу стала популярною в Австралії. Сучасник А. Маршалла, відомий австралійський письменник Венс Палмер, після виходу цих нарисів зазначив, що їх автор просто не здатний написати нудну фразу, а це незвичайний хист. Від того часу почала втілюватися у життя його мета. Алан Маршалл розпрощався з бухгалтерією і почав займатися письменницькою працею та мандрувати. Він об’їздив малодосліджені території півострова Арнемленд, тропічні північні райони Австралії. Знайомився з аборигенами, вивчав їхню мову, побут і звичаї. Записував легенди та перекази. За це отримав прізвисько Гуравілла — творець історій. У повісті-казці «Шепіт на вітрі» діють феї, чарівні чудовиська і тварини, що володіють незвичайними здібностямі. Ці фантастичні історії у літературній обробці автора склали книжку «Люди прадавніх часів», які являють собою літературно оброблені Аланом Маршаллом легенди австралійських аборигенів. У легендах розповідається про створення світу, появу Місяця, вогню, поділі мов. Ці легенди згодом увійшли до багатьох видань казок народів світу (в розділи казок Австралії і Океанії), часто без вказівки авторства Алана Маршалла.

А. Маршалл побував також у європейських державах, колишньому СРСР. Радянський письменник Борис Польовий так зобразив його при зустрічі: «могутнього складу великий чоловік, з красиво виліпленою, великою головою, з засмаглим обличчям, зі світлими очима, очима, в яких світилася привітна посмішка. Він широко посміхався мені назустріч, мабуть бавлячись тим, що очі мої, кілька разів ковзнувши по його обличчю, продовжували шукати когось іншого. Тільки тут помітив я, що богатир цей стоїть трохи дивно, міцно спираючись об стіл обома, великими, дуже сильними руками.

…людині цій, настільки безжально скривдженій долею, найменше підходить назва каліка. Скажу, не боячись впасти в перебільшення, що серед безлічі іноземних письменників, яких я знаю і з якими дружу, немає людини більш активної, діяльної, рухомої, так, саме рухомої, ніж він. Він постійно в роз’їздах по своїй величезній, рідко населеній країні. Збирає матеріали. Читає лекції. Виступає на робочих мітингах. Він в курсі всіх справ свого народу і один з найактивніших громадян своєї країни. З юних років він мріяв стати письменником і здійснив цю свою мрію. Як людина і як письменник він присвятив себе активній боротьбі проти соціальної несправедливості і невпинно веде цю боротьбу і в житті і в літературі».

Маршалл бував в Україні, мав творчі контакти з журналом «Всесвіт», де протягом 1958–1976 pp. було опубліковано низку його творів. Окремі твори Маршалла переклали М. Пінчевський, О. Гавура та ін.

Останні книжки письменника «Австралія Алана Маршалла» та «Бійці Алана Маршалла» були написані у восьмидесятих роках минулого століття. Це оповідання, замальовки, в яких поєднані реальність та фольклор, розповіді про екзотичну, на наш погляд, природу Австралії та її прекрасних людей, які люблять життя, радісно сприймають навколишній світ і вірять у добро.

У передмові до видання своєї книги “Я вмію стрибати через калюжі” письменник написав: «…сподіваюся, я ні на мить не втратив з поля зору, що всіх нас, чоловіків і жінок, ліпить суспільство, в якому ми живемо, і часто, дуже часто людські слабкості – результат впливу певних умов суспільства, а не недоліків характеру самих людей. Я переконаний, що, людина від природи є доброю. Якщо ж вона виявляється поганою, значить, що її зробили такою обставини.   Книга моя стверджує саме цю істину. Я писав свою повість не для одних тільки австралійців, але також і для вас, дорогі радянські читачі, для всіх людей, які вірять у велич Людини.»

Все його життя йому бачилося складеним з піків і рівнин, а завдання письменника полягало в тому, щоб показати, що вершини досяжні. Він був пристрасним захисником інвалідів. Написав тисячі листів дітям-інвалідам, спонукаючи їх слідувати своїм мріям і не здаватися. У 1972 році він отримав Орден Британії за заслуги перед інвалідами, в 1981 році – Орден Австралії за заслуги в літературі. Життєлюбна творчість Алана Маршалла доводить усім, що людина не має права схилятися під ударами долі. Письменник помер у 1984 році, коли йому виповнився 81 рік.

Список літератури:

Маршалл, А. Избранное / Алан Маршалл. – М.: Правда, 1986. – 656 с.

Маршалл, А. Я умею прыгать через лужи: повесть; рассказы, легенды / Алан Маршалл. – М.: Прогресс, 1982. – 386 с. – (Мастера современной прозы. Австралия).

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *