Березовський Максим Созонтович: до 275-річчя від дня народження українського композитора, диригента, співака

Березовський Максим Созонтович

27.10.1745 – 02.04.1777

З історичних джерел ХІХ ст. щодо біографії Максима Созонтовича Березовського, слідує, що народився він 27 жовтня 1745 року. За деякими припущеннями, батько композитора міг бути шляхтичем, з інших джерел випливало, що походив він із незаможного козацького роду. Загадкою залишається і місце його народження: імовірно, дитинство пройшло в Глухові на Сумщині.

Мабуть, Кирило Розумовський, який опікався іменитою творчою капелою, взяв хлопчика до себе. Там маленький Максим міг вчитися в відомій співочій школі, заснованій з ініціативи гетьмана Данила Апостола. Учні різного віку вивчали «київський» і «партесний» (на декілька партій) спів, нотну грамоту, гру на цимбалах і бандурі. Протягом дворічного навчання вони співали в шкільному хорі і у Глухівській Миколаївській церкві; відвідували оперні, балетні і драматичні спектаклі, хорові та симфонічні концерти при гетьманській резиденції.

Вважається, Максим Березовський навчався в Київській духовній академії, в стінах якої і були написані його перші  хорові концерти.

А в 1758 році 14-річний Максим був зарахований до петербурзького хору хлопчиків, а потім стає солістом в капелі при дворі великого князя Петра Федоровича – майбутнього імператора Петра III. Навчаючись у придворного капельмейстера Франческо Цоппіса, Максим з надзвичайною ретельністю освоює італійську музичну систему. П’ятнадцятирічний автор пише ряд хорових концертів, які відразу ж завойовують не тільки визнання фахівців і світської публіки, а й найширшу популярність. Твори цього періоду, які дійшли до нас,  відкривають перед сучасним слухачем високий професіоналізм Березовського, весь блиск і досконалість його творів.

Молодий композитор постає перед нами і як актор-трагік, який бере участь в пишно поставлених на сцені Оранієнбаумського придворного театру операх, де він був єдиним російським актором. Як правило, всі ролі виконувалися італійськими співаками.

Іменний Указ Катерини Великої, що дозволяє Максиму Березовському одружитися на Франці Ібершер

І тільки репутація виключно обдарованої людини врятувала службове становище музиканта після повалення імператора Петра III, до двору якого він був наближений. Талановитий композитор був прийнятий і обласканий новою імператрицею.

У 1763 році він одружується з дочкою валторніста придворного оркестру Францині Юбершер – випускниці Оранієнбаумської театральної школи, танцівниці придворного театру, яка безумовно користувалася чималими симпатіями і популярністю при дворі. Молоді були не багаті. До того ж наречена мала католицьке віросповідання. І та й інша перешкоди були вирішені одним іменним (!) Указом Катерини II, підписаним 11 серпня 1763 року. Імператриця «изволила указать… певчему Максиму Березовскому дозволить жениться… на танцевальной девице Франце Ибершерше и притом соизволила… пожаловать ей платье». Примітна деталь: наречена повинна була прибути на весілля в сукні з плеча самої імператриці. «Того ради придворная контора… приказала сея Указ оному Березовскому и той Ибершерше собъявить и для получения платья велеть ем явиться Итого надлежит немедленно».

Один за іншим готує Березовський нові твори. Якобу фон Штеліну, сучаснику Максима Созонтовича Березовського, належить свідоцтво: «є один, що є тепер придворним камер-музикантом, на ім’я Максим Березовський, що володіє абсолютно особливим даруванням, смаком і мистецтвом композиції … Протягом декількох років він складав в такому стилі з привабливійшою  гармонією чудові концерти … Тому, хто сам цього не чув, важко собі уявити, як урочисто і привабливо звучала така музика у виконанні як численного, настільки і вправного хору обраних голосів».

Початок Концерту М. Березовського “Не отвержи мене во время старости”.

Так, одного разу в знаменитій Бурштиновій кімнаті Катерининського палацу під Петербургом відбувся музичний вечір. «Камер-фурьерский  журнал» уточнює дату події – 22 серпня 1766 року, де «для проби придворними співаками виконувався концерт, складений музикантом Березовським».

Мабуть, на цьому концерті прозвучав найвідоміший зі збережених творів композитора «Не отвержи мене во время старости», написаний на основі бібілейського семидесятого псалма.

Цей концерт ля мінор відрізняє строгість стилю, драматизм, майстерність розробки матеріалу, поліфонічна різноманітність фактури, він є визнаною вершиною творчості цього чудового композитора. Характерною його особливістю є поєднання традицій православного багатоголосого співу із західноєвропейським жанром passions motet (“пристрасного концерту”). Можливо, саме цим пояснюється винятковий емоційний вплив, еталонна роль твору для всієї наступної вітчизняної  музики, не тільки духовної, але і світської.

Березовський вважається творцем класичного типу російського хорового концерту (без інструментального супроводу). Серед його музики для хору – Літургія святого Іоанна Златоуста (найбільш відома частина – «Вірую»), хорові концерти ( «Господь, воцарися», «Отрыгну серце», «Милость и суд», «Слава в вышних Богу», «Не имамы инои помощи»), причетні вірші («Знаменася на нас», «В память вечную», «Хвалите Господа с небес» и др.).

Композитора відправляють «пенсіонером» до Італії, в знамениту Болонську філармонічну академію. Він став одним з перших посланників серед іменитих російських музикантів.

Тут він стає одним з улюблених учнів одного з найяскравіших представників музичної Італії – падре Джамбаттиста Мартіні. Падре рекомендує Березовського до числа болонських академіків. Іспит був призначений на 15 травня 1771 року. Звання почесного академіка присвоювалося зазвичай лише одному музиканту. У минулому, 1770 році, академіком був названий 14-річний Вольфганг Амадей Моцарт. Нині в ряди «філармонійних кавалерів» вступають двоє – Йозеф Мисливечек і Максим Березовський.

На іспиті давалася тема, на яку за обумовлений час потрібно було написати чотириголосний старовинний антифон. Роботи були приготовлені своєчасно. Одна з них, яка  підписана по-італійськи «Маssimo Веresovski», і понині зберігається в стінах Болонської академії. Журі під головуванням відомого музиканта Антоніо Маццони одноголосно привласнило титул академіка і звання «maestro» російському «Массімо». Протокол говорить: «…Синьйор Максим Березовський представив свою роботу, яка була розглянута членами комісії, оцінена і визнана таємним голосуванням позитивно, і він був прийнятий в число академіків  композиторів – іноземців». Ім’я його було висічено золотими літерами на мармуровій дошці, а портрет, як годиться, за традицією, був написаний на стіні церкви Сан-Джакомо.

І хоча Максим Березовський тримав іспит в академії на правах «іноземного композитора», він отримав право бути капельмейстером і у себе на батьківщині, і в Італії.

Болон’я

Музика Березовського вражає досконалістю форми. Тріумфом його перебування в Італії стала постановка в Ліворно опери «Демофонт», лібрето до якої було написано П’єтро Метастазіо, який писав тексти багатьом європейським композиторам XVIII століття, включаючи Г. Генделя, К. Глюка, Й. Гайдна, В. Моцарта та інших. Ліворнська газета «Новини світу» 27 лютого 1773 відзначала: «Серед вистав, показаних під час останнього карнавалу, треба особливо відзначити оперу, написану регентом російської капели, який перебуває на службі у Її величності Імператриці всія Росії, синьйором Максимом Березовським, який поєднує жвавість і хороший смак з музичним знанням ».

З моменту повернення до батьківщини починається новий, останній і найсумніший етап в житті композитора. Його призначають на посаду придворного капельмейстера, одну з головних в музичному світі Росії. Але все ж талант Березовського не знайшов повного застосування в Санкт-Петербурзі, де в той час диктують моду, смак і стиль італійці.

Свідоцтва про останні роки життя Березовського суперечливі.

Припускають, що фатальну роль у житті Березовського зіграв задум нового фаворита Катерини – Григорія Потьомкіна, який необачно обіцяв місце директора Березовському в так і не створеній музичній академії в Катеринославі.

Вслід за нездійсненим проектом невдачі переслідують композитора. Достеменно невідомо, чи їздила  Франца з чоловіком до Італії. Зрозумілим є одне: через десять років, коли Максим Созонтович вже повернувся або, можливо, ще раз поїхав до Італії, «фігурантка Франца Березовська» звільнилася зі служби при дворі і зникла. Можливо, навіть виїхала з Росії.

Ця подія разюче збігається з трагічними останніми роками життя композитора. І 4 березня 1777 року життя Максима Созонтовича Березовського трагічно обривається. За одними свідоцтвами, він наклав на себе руки, не впоравшись з особистими скорботами. За іншими – в березні 1777 року композитор раптово помер від гарячки.

Однією з версій трагічного кінця геніального композитора стало нужденне життя в борг. «По смерті його нічого не залишилося і поховати тіло нічим …» – зазначав у своєму донесенні історик і державний діяч Іван Перфільєвич Єлагін.

Після смерті композитора твори його майже не виконувалися, правда, друкувалися і широко розпродавалися. Крім опери і дрібних творів, був проведений підрахунок всіх хорових концертів, що належать перу композитора. Їх близько 40, і це були в основному великі за формою музичні твори. Майже всі вони відомі музикознавцям лише за кількома початковими тактами або просто за назвою. Ноти найчастіше відсутні …

Пам’ятник Максиму Березовському у Глухові

І все ж час від часу, раптом, виявляються записи концертів і творів Березовського. Наприклад, рукописна копія Сонати для скрипки і чембало, гранично лаконічно підписана: «Піза, 1772», виявлена ​​не так давно в нотному відділі Паризької національної бібліотеки. В італійських архівах були виявлені «Симфонія» і три клавірні сонати. До сих пір не знайдені партитури кантати і концерту, про існування яких відомо з різних джерел.

Письменник, історик і культуролог Костянтин Ковальов-Случевський пише про композитора: «У всякого творіння, очевидно, є свої терміни для визнання. Спадщина Йоганна Себастьяна Баха стала світовим надбанням лише через сто років після смерті композитора. Для Березовського терміни відведені, напевно, дещо інші. Поки ми знаємо лише окремі його твори, але цілком творчість композитора ще не увійшла в нашу музичну культуру, вона ще чекає свого часу ».

Список літератури:

Топська, Н. Максим Березовський / Неллі Топська. – К.: ТОВ «Книжкова база «Альфа», 2018. – 64 с.. – (Серія «Золота доба української музики»).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *