Джоан Роулінг : до 55-річчя від дня народження англійської письменниці

Джоан Роулінг 

народ. 31.07.1965

«Я думаю, що ви несете моральну відповідальність, коли ви отримуєте набагато більше, ніж вам потрібно».

(Дж.К.Роулінг)

Вихід кожної нової книги всесвітньо відомої британської письменниці – подія, якої чекають і яку обговорюють, можна сказати без перебільшення, мільйони читачів.

У житті письменниці, як і в житті її героїв, знаменну роль зіграли поїзда. Саме під час залізничної поїздки зустрілися її батьки, саме під час однієї з таких поїздок до Джоан прийшла думка написання першого твору, який згодом прославив її.

Сімейне життя, яке спочатку складалося благополучним, в якому її молодша сестра Діана стала першою слухачкою творів Джоан про фантастичні пригоди кролика на ім’я Кролик,  а бджоли на  ім’я – місс Бджола та про багатьох інших, дало тріщину. Замкнута дівчинка, яка жила в своєму вигаданому світі, в 15-річному віці  втрачає улюблену бабусю, яка прищепила їй любов до літератури. Відносини з батьком розладналися, тяжко захворіла мама. Все це стало дуже важким ударом для підлітка.

Незважаючи на досить високі бали, продовжити навчання в Оксфорді  дівчині не вдалося. Закінчивши факультет французької філології в прославленому Ексетерському університеті, Джоан стала співробітницею дослідного відділу «Міжнародної амністії» в Лондоні. Але досить скоро вона зрозуміла, що це зовсім не та професія, якій вона хотіла присвятити своє життя. Спочатку вона поїхала до Манчестера, а потім – переїхала до Потругалії викладати англійську мову. Всі ці переїзди принесли безліч вражень, які в подальшому стали главами її першої книги. У Португалії життя звело Джоан з молодим журналістом Хорхе Арантесом, який став її чоловіком і батьком її дитини – Джессіки Ізабель Роулінг Арантес. Але сімейне життя закінчилося дуже швидко: з тримісячною донькою на руках їй довелося повернутися до молодшої сестри Ді в Едінбург, захопивши з собою тільки необхідні речі, серед яких були і три глави «Гаррі Поттера».

Глибокий  відчай, який прийшов до Джоан разом зі злиднями, також став прототипом персонажів твору – дементорів – істот, що мають здібності висмоктувати душу.

Єдиним місцем, яке стало притулком письменниці, стало затишне кафе, в якому працював чоловік її сестри. Тут у вільний час народилося чимало фантастічних сюжетов майбутньої книги.

І ось, нарешті в 1995 році книга «Гаррі Поттер і філософський камінь» закінчена. Рукопис,  який Джоан запропонувала 12-ти видавництвам, був їми відкинутий. І тільки Крістофер Літтл, літературний агент видавництва «Bloomsbury», за наполяганням своєї асистентки, вирішується в 1997 році опублікувати роман накладом 1000 примірників.

І сталося те, чого ніхто не очікував – фурор, безліч літературних нагород, матеріальна незалежність, суперництво за можливість публікації роману за кордоном!

Дві наступні книги – «Гаррі Поттер і таємна кімната» (1998) і «Гаррі Поттер і в’язень Узбакана» (1999), як і перша, стають володарями премії Smarties. Щоб дати шанс і іншим авторам, наступну книгу – «Гаррі Поттер і Кубок вогню» (2000) Роулінг знімає з конкурсу.

Життя Джоан наповнилося новим змістом – в 2001 році вона вступає в шлюб з лікарем-анестезіологом Нілом Скоттом Мюрреєм. У щасливому шлюбі народжуються син Гордон і дочка Маккензі Джин.

До січня 2007 року світ побачили інші книги серії: «Гаррі Поттер і Орден Фенікса» (2003), «Гаррі Поттер і Принц-напівкровка» (2005), «Гаррі Поттер і Дари смерті» (2007). Мільйонні наклади розметались покупцями в лічені дні.

Кінокомпанія Warner Bros, що погодилася на умови Джоан – зйомки в Англії і тільки з британськими акторами, вивели «Поттеріану» на великий екран.

У вересні 2012 року Роулінг видає роман «Випадкова вакансія». Книга для дорослої аудиторії знайомить читача з соціально-класовими проблемами жителів вигаданого містечка. Успіх не змусив себе чекати. BBC екранізує серіал.

Історія про приватного сищика Корморана Страйка, опублікована під ім’ям Роберта Гелбрейта, припадає до смаку читачам. І тільки британський оглядач розкриває справжнє ім’я автора детектива «Поклик зозулі» (2013), а потім і «Шовкопряда» (2013). Письменниця використовувала псевдонім, щоб переконатися в об’єктивності визнання  свого літературного успіху. У жовтні 2015 року світ побачила третя книга, що одержала назву «На службі зла». А у вересні 2018 року стала бестселером четверта книга «Смертельна білизна».

Письменниця, яка стала однією з найзаможніших жінок Британії, не забула роки поневірянь: левову частку своїх гонорарів Роулінг жертвує в різні благодійні фонди. У 2000 році вона створила благодійний фонд Volant Charitable Trust, який ставить за мету боротьбу з бідністю і соціальною нерівністю. Фонд фінансує організації, які допомагають дітям, неповним сім’ям, а також займаються дослідженнями розсіяного склерозу – захворювання, від якого померла її мама.

На прохання організації по боротьбі з бідністю «Розрядка сміхом» вона пише твори, які мають спільних героїв з «Поттеріаною» – «Фантастичні звірі і де їх шукати» (2001) і «Квідич крізь віки» (2001). Екранізація цих романів мала грандіозний успіх, шанувальники  чекали її з неперпеніем.

У 2011 році режисером Полом А. Кауфманом був знятий фільм «Магія слів» (Magic Beyond Words) про Джоан Роулінг, яку зіграла акторка Поппі Монтгомері.

«Гаррі Поттер» переведений на 65 мов світу. Книга відкрила світ читання для безлічі підлітків. Для шанувальників «Поттеріани» в 2012 році був створений веб-проект Pottermore. Там може зареєструватися будь-який бажаючий і отримати доступ до будь-якої інформації про «Гаррі Поттера». Прем’єра п’єси «Гаррі Поттер і Прокляте дитя», восьмої частини циклу про Гаррі Поттера, побачила світ 30 липня 2016 року в Лондоні в театрі Palace. Книга з текстом п’єси надійшла в продаж 31 липня 2016 року.

Коли Роулінг ще працювала над останньою книгою, про неї був знятий документальний фільм «J K Rowling … A Year In The Life», який був показаний у Великобританії  30 грудня 2007 року.

26 травня 2020 року на спеціальному сайті почалася публікація нової книги Роулінг для дітей «Ікабог» (до 10 липня щодня викладається по одному розділу). Одночасно почався дитячий конкурс ілюстрацій, кращі з яких будуть опубліковані в майбутньому паперовому виданні книги.

Кожен новий твір, як правило, б’є всі встановлені раніше рекорди з продажу в літературному світі, а саму письменницю піднімає все вище і вище в рейтингах найбагатших людей і Британії, і світу.

Список літератури:

Роулинг, Дж.К. Гарри Поттер и Кубок Огня: роман /Д.К.Роулинг. – М.: Махаон, 2015. – 700 с.

Роулинг, Дж.К. Гарри Поттер и Орден Феникса: роман /Д.К.Роулинг. – М.: Махаон, 2015. – 896 с.

Роулинг, Дж.К. Гарри Поттер и Принц-полукровка: роман /Д.К.Роулинг. – М.: Махаон, 2015. – 672 с.

Роулинг, Дж.К. Гарри Поттер и Тайная комната: роман /Д.К.Роулинг. – М.: Махаон, 2016. – 480 с.

Роулинг, Дж.К. Гарри Поттер и философский камень: роман /Д.К.Роулинг. – М.: Махаон, 2015. – 432 с.

Роулинг, Дж.К. Фантастические твари и где они обитают: роман /Д.К.Роулинг. – М.: Махаон, 2016. – 128 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *