Франц Кафка: до 135-річчя від дня народження австрійського письменника, майстра літератури абсурду

Франц Кафка

 03.07.1883 — 03.06.1924

 

Я пишу інакше, ніж говорю, говорю інакше, ніж думаю, думаю інакше, ніж повинен думати, і так до найтемніших глибин.

                      Франц Кафка

Письменник Франц Кафка – одна з ключових фігур літератури XX століття. Велика частина робіт письменника була опублікована посмертно. Його твори, пронизані абсурдом і страхом перед зовнішнім світом, здатні пробуджувати в читачеві почуття тривоги, вони об’єднують в собі елементи реалізму і фантастичного і, як правило, розповідають про людину, яка стикається з химерними або сюрреалістичними труднощами і незрозумілими соціальними бюрократичними силами. Основні мотиви творчості Кафки: теми відчуження, екзистенціального занепокоєння, провини і абсурду.

Народився майбутній письменник в Празі, в чеськомовної єврейській родині Германа Кафки, торговця галантерейними товарами, який мріяв бачити свого сина продовжувачем свого бізнесу. Мати, Юлія, вважала за краще спілкуватися з маленьким Францем німецькою мовою.

 Крім Франца, в сім’ї було ще двоє синів, які померли, правда, в дитинстві, і троє дочок, яких погубила Друга світова війна: всі вони згодом загинули в концтаборі.

Франц прекрасно володів як чеським, так і німецькою мовами. Самостійно і успішно опанував французьку мову, а в кінці життя став вивчати іврит.

З 1889 по 1893 роки майбутній письменник навчався в початковій школі, потім вступив до гімназії. Юний Кафка, як старша дитина в багатодітній родині, був наданий самому собі. І тоді він почав придумувати невеликі оповідання, став організатором літературних і суспільних зустрічей, театральних вистав.

На оточуючих Кафка справляв враження своїм хлоп’ячим, акуратним, суворим виглядом, спокійною і незворушною поведінкою, своїм розумом і незвичайним почуттям гумору. А насправді, його долав страх бути сприйнятим відштовхуючим як фізично, так і розумово.

Після отримання атестата зрілості Франца взяли до Карлового університету на юридичний факультет. У 1906 році Кафка отримав докторський ступінь по праву.

Серед п’ятьох людей, яких письменник, «не претендуючи зрівнятися з ними в силі і розумі», відчував «своїми кровними братами», були –  Гюстав Флобер, Франц Грильпарцер, Федір Достоєвський, Генріх фон Клейст і Микола Гоголь.

Писав Кафка для себе і вважав, що література виправдовує його існування і допомагає вислизнути від суворої реальності. Франц не поспішав опубліковувати твори, бо почувався бездарністю, чому в чималому ступені свого часу посприяв його батько. У «Листі батькові» відображені і дитячий досвід, і самоосудження, і хворобливе сприйняття навколишнього світу, і невпевненість в собі. Через ранній розрив з батьками Кафка був змушений вести дуже скромний спосіб життя і часто міняти житло, що наклало відбиток і на його ставлення до самої Праги і її жителів. Хронічні хвороби він намагався вилікувати вегетаріанської дієтою, регулярної гімнастикою і вживанням великої кількості парного коров’ячого молока.

Про дивні стосунки Франца Кафки з жінками ходять легенди. Закохувався він вельми часто, але довго перебувати або, навіть, просто спілкуватися зі своїми обраницями не міг.

 З Феліцією Бауер Кафка листувався більше чотирьох років, двічі робив їй пропозицію і двічі отримував згоду, але так і не наважився пов’язати себе з нею узами шлюбу. Час спілкування з Феліцією був одним з найбільш плідних для творчості Кафки, з’явилися «Кочегар», розділи з роману «Зниклий безвісти», який пізніше був перейменований в «Америку», і новела «Перетворення», за одну ніч було написано «Вирок». Однак Феліція мріяла про сім’ю та дітей, а Кафка ж, навпаки, відмовлявся будувати будь-які довгострокові плани.

Франц Кафка вважав літературну діяльність головною метою в житті, будучи високопоставленим чиновником в страховому відомстві. І хоча Кафка сприяв поліпшенню умов праці на виробництві в масштабах всієї Північної Чехії, був працьовитим робітником і високо цінувався у начальства, проте він ненавидів свою посаду. Начальство цінувало його роботу дуже високо, в зв’язку з чим п’ять років не задовольняло прохання про вихід на пенсію після відкриття у нього туберкульозу в серпні 1917 року.

Всі його рукописи дбайливо збирав Макс Брод, з яким письменник познайомився на зборах студентського клубу, присвяченого Ніцше. Брод наполягав, щоб Кафка надрукував свої розповіді, і в підсумку творець здався: в 1913 році виходить збірка «Споглядання». Критики відгукувалися про Кафку як про новатора, але самокритичний майстер пера був незадоволений власною творчістю, яку вважав необхідним елементом буття.

Більшість своїх творінь Кафка писав німецькою мовою. Якщо звернутися до оригіналів, то практично скрізь присутня чиновницька мова без претензійних оборотів і інших літературних шедеврів. Але ця сірість і тривіальність поєднуються з абсурдом і загадкової незвичністю. Велика частина робіт майстра просякнута від кірки до кірки страхом перед зовнішнім світом і вищим судом.

Кафка скрупульозно описував реальність цього світу без сентиментальних прикрас, але з бездоганними метафоричними оборотами. Варто згадати повість «Перетворення». Сюжет повісті обертається навколо Грегора Замзи, який працює комівояжером і фінансово допомагає своїй сестрі і батькам. Але сталося непоправне: одного прекрасного ранку Грегор перетворився на величезну комаху. Таким чином, головний герой став ізгоєм, від якого відвернулися рідні і близькі: вони не звертали уваги на прекрасний внутрішній світ героя, їх хвилювала жахлива зовнішність страшної істоти і непосильні муки, на які він їх несвідомо прирік (наприклад, не міг заробляти гроші, самостійно забиратися в кімнаті і лякав гостей).

Роман «Процес» – ще один значущий  твір літератора, опублікований посмертно. Головний герой «Процесу» – Йозеф К. (примітно, що замість повноцінного імені автор дарує своїм героям ініціали) – прокидається вранці і дізнається, що заарештований. Однак справжня причина затримання невідома, цей факт і прирікає героя на страждання і муки. Примітно, що це творіння створювалося в момент, коли письменник розірвав заручини з Феліцією Бауер і відчував себе в якості обвинуваченого, який всім винен. А останню розмову з коханою і її сестрою Франц порівнював з трибуналом…

У 1919 році в пансіонаті німецького Шлезена Кафка зустрів дочку празького шевця Юлію Вохрицек. Вона володіла власним капелюшним магазином і була цілком незалежною. Через рік після знайомства пара вирішила побратися, але сімейному щастю поміщав батько письменника, який вирішив, що дочка шевця не рівня Францу.

У щоденниках письменник знову почав розмірковувати про те, що шлюб і щастя для нього неможливі, маскуючи цим свій страх перед сімейним життям. Дуже скоро він познайомився з жінкою, стосунки з якою були для нього ідеальними. У 1919 році журналістка і перекладачка Мілена Єсенська натрапила на невелике оповідання Кафки «Кочегар» і написала автору листа з проханням перевести твір на чеську. Так і зав’язалося знамените листування Кафки і Есенською, видане згодом під назвою «Листи до Мілени».

Есенська взялася за переклад його творів на чеську мову, згодом ділове спілкування переросло в роман. Вона не вимагала від Кафки шлюбу, на той момент Мілена була заміжньою жінкою, і не тероризувала проханнями про зустрічі: за рік їх роману закохані зустрічалися всього чотири рази. Так само, як і з Феліцією, відносини з Міленою Кафка підтримував за допомогою листування, але в Есенській письменник знайшов розумну і освічену співрозмовницю. Біографи впевнені, що вперше епістолярний монолог Кафки перетворився в діалог. Під час цих стосунків Франц Кафка почав роботу над «Замком», написав «Голодар», «Перше горе» і «Дослідження одного собаки».

Після однієї із зустрічей з Міленою у Відні в листах Кафки з’являється незнайоме йому до того слово «щастя». «Якщо можна померти від щастя, це те, що зі мною скоро трапиться, і якщо хтось, кому судилося померти, може залишитися жити завдяки щастю, – значить, я залишуся жити». Кафка не раз просив Есенську  піти від чоловіка і жити з ним в Празі, але та відмовилася. Мілена була не готова до того аскетичного існування, яке чекало її з Франком. Вона хотіла дітей, хотіла бути «ближче до землі» – і тому відкинула його пропозицію. Відносини письменника і його перекладачки тривали трохи більше року, але і після розставання вони залишилися друзями.

Двадцятип’ятилітню Дору Кафка зустрів в літньому таборі Берлінського єврейського будинку. Наступні три тижні пара провела разом, а потім закохані вирішили оселитися разом в Берліні. Пізніше Дора пішла за Францем в туберкульозний санаторій в передмісті Відня.

Саме з цією жінкою у Кафки з’явилася не примарна, а справжнісінька надія на сімейне щастя. Він відправив батькові Дори лист з проханням дати дозвіл на шлюб, проте тут вже родичі нареченої визнали партію невідповідною: вмираючий від туберкульозу сорокарічний Кафка був не надто завидним нареченим. На жаль, вони мали рацію: через одинадцять місяців після знайомства з Дорою письменник помер у неї на руках.

За життя Кафки опубліковано всього кілька коротких оповідань, що склали дуже малу частку його робіт: «Споглядання», «Сільський лікар», «Кари» і «Голодар», а також «Кочегар» – перший розділ роману «Америка» ( «Зниклий безвісті ») і кілька інших коротких творів. Його творчість приваблювала мало уваги до тих пір, поки посмертно були видані його романи. Перед смертю він доручив своєму другові і літературному душеприказчику – Максу Броду – спалити, практично без винятку, все ним написане. Його кохана Дора Діамант дійсно знищила рукописи, якими вона володіла (хоча і не всі), але Макс Брод не підкорився волі покійного та опублікував більшу частину його робіт, які незабаром почали залучати до себе увагу. Головні його твори – романи «Америка» (1911-1916), «Процес» (1914-1915) і «Замок» (1921-1922) – залишилися різною мірою незавершеними і побачили світ вже після смерті автора і всупереч його останньої волі.

Список літератури:

Кафка, Ф. Замок: роман. Новеллы и притчи / Франц Кафка. – М.: Политиздат, 1991. – 576 с.

Кафка, Ф. Превращение. Новеллы / Франц Кафка. – М.: Аст, Транзиткнига, 2006. – 302 с.

Кафка, Ф. Замок: роман. Новеллы и притчи / Франц Кафка. – М.: Политиздат, 1991. – 576 с.

Кафка, Ф. Перевтілення / Франц Кафка. – Харків: Фоліо, 2006. – 189 с.

Кафка, Ф. Процес: роман та оповідання / Франц Кафка. – Харків: Фоліо, 2006. – 351 с.

Кафка, Ф. Процесс. Новеллы. Письма / Франц Кафка. – М.: Олимп, Изд-во Астрель, 1999. – 592 с.

Кафка, Ф. Процесс: роман; Замок: роман; Новеллы и притчи; Из дневников / Франц Кафка. – М.: Радуга, 1989. – 570 с. – (Мастера современной прозы).

Кафка, Ф. Рассказы. Пропавший без вести: роман / Франц Кафка. – М.: Аст,1999. – 544 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *