Гаррієт Бічер-Стоу: до 210-річчя від дня народження американської письменниці

Гаррієт Бічер-Стоу

14.06.1811 – 01.07.1896

Гаррієт Елізабет Бічер-Стоу, відома всьому світу як автор роману «Хатина дядька Тома», народилася в місті Личфілд (штат Коннектикут, США), в сім’ї відомого в той час проповідника Лаймена Бічера. По батькові предками дівчинки були ковалі і священики. По матері – священики і офіцери. Прадід, генерал Вуд, бився в Війні за незалежність. Інший прадід, Джон Бічер, був відомим в Англії церковним діячем. Він прибув до берегів Нової Англії з одним з перших кораблів з Європи. Лаймен, батько Гаррієт, став священиком в маленькому містечку Іст-Хемптон на березі Атлантичного океану. Його дружина Роксана малювала мініатюри на слоновій  кістці, розмальовувала посуд, меблі, килими, плела мережива, грала на гітарі і вела велике господарство.

Гаррієт була п’ятою дитиною в сім’ї. Її мати померла, коли дівчинці не виповнилося і п’яти років. Для Гаррієт вона назавжди залишилася легендою, уособленням жіночності, лагідності, доброти. Гаррієт відвезли до бабусі, де її і балували, і вчили катехізису.

Батько Гаррієт, більше схожий на полководця, ніж на священика, був сильною, рішучою людиною. Він багато працював, але, коли звільнявся, вмів створювати дітям свято: грав на флейті, брав дітей на рибну ловлю, на полювання, просто гуляв з ними. Глибоким старцем він ще стрибав через паркан і свою останню проповідь прочитав у вісімдесят три роки. Саме від нього Гаррієт успадкувала поєднання віри і життєвої сили, завзятість, почуття обов’язку і відповідальності.

У шестирічному віці, коли дівчинка пішла до школи, вона вже знала напам’ять два найскладніші розділи з Біблії і двадцять сім духовних гімнів. Дівчинка постійно читала: і богословську літературу, і світську. За одне літо вона сім разів прочитала «Айвенго» Вальтера Скотта, познайомилася з творчістю Стерна, Свіфта і Байрона. Разом зі старшою сестрою Катрін, яка відкрила школу для дівчаток, Гаррієт залишила рідну домівку. Закінчивши навчання в цій школі, вона також стала вчителькою. Саме тут вона почала писати. Спочатку теологічні трактати і переклади, а потім написала трагедію про подвиги перших християн в епоху Нерона. Гаррієт працювала як доросла, без відпочинку, по кільканадцять годин на добу. У чотирнадцять років вона викладала латинь, в шістнадцять років стала вести уроки теології. Таке навантаження позначилося на психіці дівчини. Зі сторони Гаррієт здавалася флегматичною, повільною, і мало хто знав, який напруженим духовним життям вона жила.

У неї була подруга Еліза, дружина професора семінарії, преподобного Келвіна Елвіса Стоу. Коли Еліза захворіла на холеру, Гаррієт віддано доглядала за подругою, але та померла.

Спільне горе зблизило Келвіна і Гаррієт, і в 1836 році вона вийшла заміж за вдівця, який був на дев’ять років старший за неї. Він був дуже освіченою, гарною і зовсім безпомічною в практичному житті людиною. Місце глави сім’ї довелося зайняти Гаррієт, і вона постаралася зробити її такою ж дружною, як та, в якій вона сама виросла. На жаль, в особистому житті письменницю переслідували трагедії: з сімох дітей, народжених Гаррієт, мати пережили тільки троє.

У проміжках між господарськими справами Гаррієт повернулася до літературних занять. Вона друкувалася в великих жіночих і релігійних журналах, читала свої твори в літературному клубі Цинциннаті.

«Дядя Тім», перше її оповідання, було опубліковане в 1831 році. Вона отримала за нього премію в 50 доларів. Бібліографія включає поеми, статті, розповіді, гімни і твори в жанрі нон-фікшен. До роману «Хатина дядька Тома» Бічер-Стоу опублікувала кілька поем, статей, оповідань, гімнів і творів в жанрі нон-фікшен, а також – підручник географії та збірку новел «Нарис з новоанглийского життя».

5 червня 1851 року в газеті «Національна ера» була опублікована перша глава «Хатини дядька Тома», і потім протягом десяти місяців щотижня Бічер-Стоу мала здавати чергову главу. Публікацію останньої глави видавець супроводжував такою заявою:

«Ми не пам’ятаємо, щоб який-небудь твір американського письменника викликав би такий загальний, глибокий інтерес, як її повість».

До написання головної книги її життя Гаррієт підштовхнув закон, що забороняв приховувати рабів-утікачів. І батько, і чоловік письменниці неодноразово допомагали втікачам. У центрі «Хатини дядька Тома» – біографія літнього темношкірого американця,  який всупереч обставинам залишається доброю людиною, що допомагає товаришам по нещастю. Мета книги – показати жителям півночі США жахи, що відбуваються в південних рабовласницьких штатах, і закликати жителів півдня до милосердя.

20 березня 1852 року вийшло окреме видання «Хатини дядька Тома», його розпродали за два дні. Успіх, в тому числі і фінансовий, перевершив всі очікування. За 1852 рік у США вийшло 120 видань книги.

Роман викликав хвилю критики. Опоненти звинувачували Гаррієт в наклепі і незнанні південних реалій. Послідувала низка «антітомскіх романів» – творів, які описували гуманних плантаторів, які допомагають в адаптації темношкірим працівникам до життя в Америці. У відповідь на звинувачення письменниця випустила книгу «Ключ до    “Хатини дядька Тома”», де письменниця опублікувала документи про жорстокості рабовласників. В цілому її книга стала найпотужнішою пропагандистською зброєю сіверян напередодні Громадянської війни 1861-1865 рр.

А в ХХ-му столітті «Хатину» критикували вже афроамериканці: борці за рівноправність засуджували покірність головного героя, його «непротивлення злу насильством». Ім’я Том серед афроамериканців стало прозивним і набуло негативного забарвлення.

У 1853 році письменниця разом з чоловіком і братом вперше їде до Європи. І в Англії, і у Франції на неї чекали захоплені зустрічі. Вона познайомилася з Діккенсом, Карлейлем, Маколеєм, іншими літературними знаменитостями.

Наступні її твори такого успіху вже не мали. Бурхливі дискусії викликала ще одна книга Бічер-Стоу «Виправдання леді Байрон». Твір звинувачував англійського поета в аморальності і подружній невірності.

У 1886 році помирає чоловік Гаррієт, і вона важко переживає його смерть. Після смерті чоловіка вона відключається від зовнішнього світу, перечитує старі листи, адресатів яких давно не було в живих, диктує синові «Автобіографію». Упорядковує папери і каже одній з приятельок: «Сонце моє зайшло. Час праць закінчився. Всі мої слова написані, всі мої думи передумані, і тепер я перебуваю в передсмертному відпочинку, такому глибокому, що іноді тільки голос старого друга доноситься до мене на мить – і знову я впадаю в півсон ».

Письменниця померла влітку 1896 року в віці 85 років. Бічер-Стоу похована в Массачусетському місті Андовер поруч з  чоловіком Келвіном  Стоу  і сином Генрі Еллісом.

Список літератури:

Бічер-Стоу, Г. Хатина дядька Тома: роман / Гарріет Бічер-Стоу. – К : Знання, 2019. – 271 с. – (Класна література).

Бичер-Стоу, Г. Хижина дяди Тома / Гарриет Бичер-Стоу. – М.: Правда, 1985. – 479 с.: ил. – (Б-ка зарубеж. классики).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *