Нова стара вулиця

Як називається вулиця на якій ти живеш, по якій ходиш на роботу, навчання? Ти знаєш  чому вона називається саме так?
Пропонуємо Вам невеличкий екскурс по назвам вулиць центрального району міста Запоріжжя – Вознесенівському  після перейменування.     

Орджонікідзевский район на Вознесенівський район

Орджонікідзевский район  отримав  назву  Вознесенівський – на честь православного свята Вознесіння Господа Ісуса Христа.

Проспект Леніна на проспект Соборний

Назва проспекту “Соборний” – історична, так центральна  вулиця Олександрівська (дореволюційна  назва Запоріжжя) називалась Соборною  в зв’язку  з тим, що тут знаходив ся собор Російської православної церкви.
В різні роки  сучасний  проспект Соборний носив  назви : Поштовий, Стовбовий, Велика Головна, Верхня, Поліцейська, Соборна, Карла Лібкнехта, 8-я Продольна, Адольфа Гітлера.
4 січня 1952 року  центральній магістралі міста було присвоєно ім’я В.І.Леніна.
19 лютого 2016 року проспект був перейменований  в Соборний.

 Сквер імені 50-річчя СРСР на сквер Валентина Яланського

Валентин Яланський займав посаду голови виконкому Запорізької міської ради у 1974-1987 роках.
У період його керівництва містом реконструйовано Дніпрогес, високими темпами почало розвиватись житлове будівництво. У Запоріжжі з’явились нові житлові масиви: Хортицький, Бородинський, Осипенківський, Південний. Споруджується кілька культурно-мистецьких комплексів: цирк, Палац піонерів, Палац спорту «Юність», обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького, дитячий інтернат на Великому Лузі, готель «Україна», меморіал «Скорботна мати», 9-та та 5-та міські лікарні, універмаг «Правобережний».

Вулиця Калінінградська на вулицю Івана Бабака 

Іван Бабак народився 26.07.1919 р. В селі Олексіївка Катеринославської  губернії    ( Нікопольський район Дніпропетровської області) в сім`ї селянина. Закінчив Запорізький педагогічний інститут і одночасно аероклуб. Працював вчителем хімії та біології. В квітні 1942 р. Бабак закінчив Сталінградську військову авіаційну школу та уже в травні прибув на Кримський фронт.
В бою над озером Молочне четвірка Бабака за хвилину збила чотири Ме-109. Це був його п’ятий виліт за день. Під час бойового вильоту загорівся мотор в літаку Бабака і він був змушений вистрибнути з парашутом. Упав на позиції ворожих артилеристів і в напівсвідомому стані, обгорілий, потрапив в полон. Бабака  відправили в табір  для військовополонених. Лікували його там наші люди, чим могли. В полоні Іван Бабак пробув до кінця війни. Завдяки  довгим зусиллям Олександра Покришкіна, він був знайдений  в одному із таборів  для інтегрованих, де колишні військовополонені  проходили перевірку, визволений та відправлений  в полк.
За час війні Бабак провів  близько 300 бойових вилетів, особисто збив 33 та  в групі  4 літака.  В 1949 г. гвардії капітан Бабак звільнився в запас і вернувся до вчительської діяльності: був директором одної із шкіл, викладав хімію. Пропрацював багато років, і ніхто не знав, що їх викладач хімії, скромний та небалакучий Іван Ілліч Бабак – один з найкращих асів Великої Вітчизняної  війни, який особисто збив 37 ворожих літаків.

Вулиця Правди на вулицю Леоніда Жаботинського

 Леонід Жаботинський народився 28 січня 1938 року в Сумській області на Україні. У 1954 році отримав звання майстер спорту зі штовхання ядра і бронзу на чемпіонаті України, але любов до важкої атлетики пересилила легку.
У 1957 році Леонід взяв участь у чемпіонаті України з важкої атлетики і отримав бронзу, піднявши 415 кілограмів у триборстві.
У 1961 році став другим у СРСР і набрав 500 кілограмів у триборстві.
У 1963 році Жаботинський встановив рекорд світу у ривку підняв 165 кілограмів.
На Олімпіади-1964 в Токіо завоював перше золото. Його рекорди знову були збільшені – він підняв 517,5 кілограмів у триборстві та 167,5 кілограмів у ривку.
На Олімпіади-1968 в Мехіко знову отримав золото, тільки на цей раз відставання було вражаючим – 17, 5 кг.
У 1969 році на чемпіонаті світу у Варшаві відійшов від змагань через болі в спині. Лікарі виявили у нього камінь в поперековому відділі і заборонили виступати 4 роки.
У 1973 році після тривалого періоду відновлення Жаботинський повернувся в стрій і відразу виграв Кубок СРСР, одночасно підкоривши новий рекорд – 183,5 кілограмів у ривку.
У 1974 році пройшло його останнє змагання – на чемпіонаті Збройних сил він знову став першим і встановив новий рекорд в 185, 5 кг в ривку. Потім у нього виявили травму меніска, і він завершив кар’єру, але став тренером.
Помер14 січня 2016 року, похований в Запоріжжі.

Цікаві факти Леоніда Жаботинського:

  • Арнольд Шварценеггер не раз говорив, що Жаботинський був його надихаючим кумиром і навіть запрошував його до США
  • Засновник клубу важкої атлетики Спартак у Запоріжжі та фонду з підтримки атлетів
  • Написав 2 книги і безліч навчальних посібників
  • Був одружений, мав 2 синів
  • Був кандидатом педагогічних наук

Вулиця Клари Цеткін на вулицю Єлизавети Щедрович

Скрипаль-віртуоз і композитор родом з Олександрівська. Мистецьку освіту здобула в Санкт-Петербурзькій і Празькій консерваторіях.
Впродовж 1903–1908 активно концертувала в Петербурзі, Наддніпрянщині, Празі, Пільзні, Відні, Чернівцях, Львові. Талант скрипальки був високо оцінений музичними критиками.
Від 1908 року – викладач у Музичному інституті імені Миколи Лисенка у Львові.

Вулиця Панфіловців на вулицю Михайла Гончаренка

Народився  19 лютого 1991 р. у м. Запоріжжя.
Вчився у Кушугумскій гімназії “Інтелект”, та  Класичному приватному університеті. Проходив строкову службу в Президентському полку. Мобілізований в квітні 2014-го, номер обслуги, 93-я бригада.
23 липня 2014-го біля села Лозового терористи із засідки обстріляли колону військових. Михайло знаходився в першій машині колони, отримав важке поранення. Його довезли до лікарні, але там він помер.
25 липня відспіваний в Запоріжжі. Похований в Балабиному Запорізької області.

Вулиця Кузьміна на вулицю Григорія Несмашного

Григорій Несмашний народився 7 квітня 1914 року  в місті  Олександрівськ. Закінчив Київське піхотне училище, в 1939 році – Оренбурзьке військове  авіаційне училище льотчиків.  Під час Великої Вітчизняної війни Несмашний здійснив 114 бойових вилетів на бомбардування стратегічних об’єктів ворога  в його глибокому тилу.
31 грудня 1942 р. йому присвоєно звання  Героя Радянського Союзу.
В 1966 році в званні полковника Несмашний був звільнений  в запас. Вернувся в Запоріжжя. Помер 4 січня 1990 року.

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *