Патрісія Райтсон: до 100-річчя від дня народження австралійської письменниці

Патрісія Райтсон
19.06.1821 – 15.03.2010

Патрісія Райтсон – одна з найвидатніших дитячих письменниць Австралії. Її творча кар’єра почалася з традиційних пригодницьких історій в 1950-х роках, а репутація багато в чому грунтувалася на її магічних та реалістичних творах. Її книги були одними з перших австралійських книг для дітей, заснованих на легендах аборигенів.

Патрісія Ферлонгер народилась в австралійському сільському містечку Лісмор в Новому Південному Уельсі. Патрісія була третьою в сім’ї з шести дітей сільського повіреного, який навчав своїх  дітей «літературі, філософії і чудесам». Формальну освіту вона отримала, в основному, в державній заочній школі Квінсленда.

Під час Другої світової війни Патрісія переїхала до Сіднея, де працювала на заводі з виробництва боєприпасів.

В 1943 році Патрісія вийшла заміж і народила двох дітей – Пітера і Дженні.

Патрісія Райтсон – автор декількох десятків книг для дітей і підлітків. Справжнім новаторством в австралійській літературі стала поява в її книгах міфології австралійських аборигенів. Свою літературну творчість вона почала, працюючи адміністратором лікарні в Боналбо в середині 1940-х років. З середини 1950-х рр. стали видаватися ліричні, пригодницькі, шкільні повісті Патрісії Райтсон про дітей і для дітей.

У 1960 році Райтсон переїхала до Сіднея, де стала спочатку помічником редактора, а потім редактором Шкільного журналу – щомісячної літературної антології. Ранню творчість Патрісії Райтсон критики характеризують як реалістичну. На той час вона почала свою письменницьку кар’єру з «Кривого змія» (1955), за яким незабаром послідував «Отвір Буньіп» (1958). Обидва ці оповідання були звичайними, реалістичними, багато в чому вони укладалися в традиції дитячої художньої літератури того часу.

В становленні Патриції, як письменниці,  її роботи набули  дві ключові характеристики: її використання фольклору аборигенів з його багатою фантазією і таємницями і її розуміння важливості землі, як планети. Вона використовувала і те, і інше в «Медових каменях» (1960), розповіді про дружбу між Юстасом, хлопчиком-аборигеном, і Барні, білим фермером. Їх пошуки таємничої кам’яної сокири, яка, згідно з легендою аборигенів, була захована через прокляття, виводять їх за межі дійсності в свого роду фантастичну реальність. У той час як Юстас приймає таємницю легенди, Барні лякається її, оскільки все починає йти не так.

Райтсон продовжувала писати пригоди, включаючи «The Feather Star» (1962), «Down to Earth» (1965) і «I Own a Racecourse!» (1968). Останній твір, з його реалістичним зображенням сучасного Сіднея, був популярним і в США, і в Великобританії, і в Австралії. Злиття старого і нового, яке сама Райтсон описувала як «використання духу аборигенів для збагачення австралійської фантазії», було не за горами.

Справжнє визнання завдяки зверненню до фантастики і міфології прийшло до неї в 1970-х рр.. Талант письменниці яскраво розкрився в її головному шедеврі – трилогії «Пісня про Вірруне» ( «Насуваються льоди», «Темний блиск води», «В спину вітру»). Це героїчні легенди про юнака-аборигена Вірруне, що рятує свою країну від загибелі.

Троє австралійських дітей відкривають невидимих духів, чарівних істот, що живуть під вулицями міста, в «Старому вигляді магії» (1972), незважаючи на обстановку в центрі міста, а в «Наргані і зірках» автор знайомить читачів з однойменним персонажем – древньою істотою, народженою з каменю і вогню, які уособлюють старовину австралійців. Після тисячолітнього сну Наргун, схожий на камінь, прокидається, щоб знову блукати по землі. Головний герой, недавно осиротілий маленький хлопчик,  та його нова сім’я не мають змоги будь-якось зупинити смертельне просування міфічної істоти.   

У романі Райтсон представила і інших персонажів з легенд аборигенів, включаючи Поткоорока, обманщика, що живе на болотах, Туронгів, що живуть на деревах, і Ньолов, що живуть в гірських печерах. Те, як ці істоти з іншого часу і місця розташування допомагають осиротілому Саймону зцілити і вигнати Наргуна, являє собою захоплюючу фантастичну дію.

У більш пізньому творі «Маленький страх» (1984) Райтсон розповідає про те, як жінка похилого віку, яка втекла з дому престарілих, щоб жити самотньо в віддаленому котеджі, лякається Нджімбіна, який, як і Наргун, є старовиною міфологічною істотою. Всі дії, що відбуваються в творі, співзвучні древнім традиційним переказами корінних австралійців.

Книги «Moon-dark» (1987) і «Balyet» (1989) – описують протистояння сучасної людини і австралійського буша з його міфологією. У повісті  «Moon-dark», присмаченої своєрідним гумором, мова йде про загрозу екологічної катастрофи; в «Balyet» переважає печаль.

Патрісія Райтсон завжди поважала культуру аборигенів. За словами її редактора Макса Маклауда: «Вона намагалася створити свого роду пан-Австралію – абсолютно нову австралійську міфологію, яка була частково некорінною, а частково місцевою».

Спочатку книги Райтсон були добре прийняті лідерами аборигенів через її турботи про збереження і популяризацію їх традицій. Однак, за словами Маклауда, «в останні десятиліття її оповідання стали більш схильними до таврування експлуатації та незаконного привласнення культури аборигенів».

Райтсон написала 27 книг, її твори зіграли важливу роль в створенні яскравої післявоєнної художньої дитячої літератури в Австралії. Вона була удостоєна нагороди «Дитяча книга року» Австралійського книжкового ради за «Криву змію» і ще тричі отримувала цю нагороду.

Творчість Патрісії Райтсон набула широкого визнання в Австралії і в усьому світі, вона була удостоєна багатьох національних і міжнародних премій, включаючи Міжнародну премію імені Х. К. Андерсена в 1986 році. Ще за життя письменниці в Австралії була заснована літературна премія її імені. Премія Патрісії Райтсон (30 000 доларів), заснована в 1999 році, надається за художні, науково-популярні або віршовані твори, написані для дітей.

Найвідоміші книги Патрісії Райтсон: «Медові камені», «Наргун і зірки», «Лід наближається» і «Я володію іподромом».

Вона вважається одним з перших авторів, які для поколінь молодих австралійців привнесли в літературу зв’язок аборигенів з землею.

Її твори перекладені на 16 мов.

Патрісія Райтсон померла 15 березня 2010 року в госпіталі в Новому Південному Уельсі.

Колишній бібліотекар державної школи Ямби Деніз Уоррелл каже, що подружилася з автором, коли відкрила книжковий магазин в Макліні.

“Просто дуже талановита жінка і дуже сумна втрата для літературного світу, і вона дійсно трохи замкнулася в цьому районі, тому, ймовірно, було багато людей, які навіть не знали, що серед нас є така відома людина,” – сказала міс Уоррелл.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *