Річард Девіс Бах
Народ. 23.06.1936
«Мета життя – пошук досконалості, а завдання кожного з нас – максимально наблизити її прояв в самому собі».
(Річард Бах)
Річард Бах народився в місті Оук-Парк штату Іллінойс. За сімейними переказами, по материнській лінії він є нащадком знаменитого композитора Йоганна Себастьяна Баха. У сім’ї Роланда і Рут Бах було троє синів, Річард був середнім. Незагоєною раною для нього стала смерть його молодшого, восмирічного, брата Боббі. Згодом його книга «Втеча від безпеки» стала результатом переосмислення цієї трагедії.
І хоча література почала цікавити Річарда ще в шкільному віці, його кумиром стала авіація. Дитяча кімната хлопчика була заставлена саморобними моделями. У 17 років Бах вперше піднімається в небо на аматорському біплані.
«Я був звичайним американським хлопцем. У 18 років я побачив великий і красивий плакат – на ньому зображений винищувач, що летить вертикально вгору. Під плакатом стояв напис: «Ти можеш літати на ньому». І я, немов риба, заковтнув цей гачок. У цей момент я б зробив все що завгодно, щоб літати».
За наполяганням батьків в 1955 році Річард поступає на навчання до Каліфорнійського державного університета, який закінчив чотири роки по тому. Приблизно в цей же час познайомився зі своєю першою дружиною.
Після отримання диплома Річард йде в армію з мрією стати пілотом. Авіація стала головною пристрастю Баха. Військовим льотчиком Річард служив в Морському резерві США, в 141-му повітряному ескадроні, він літав на бомбардувальнику F-84F. У 1962 році в чині капітана ВПС США Бах закінчує службу, але продовжує літати для власного задоволення.
Після народження шести дітей подружжя розлучилося. Один з його синів, Джонатан, написав книгу «Над хмарами» про відносини з батьком, якого він майже не знав.
Періоду, коли Річард ще був військовим льотчиком, присвячена його перша книга «Чужий на Землі» (1963). Книга є не тільки цікавим художнім твором, а й точним описом багатьох елементів і дій, пов’язаних з управлінням літаками. «Чужий на землі» – частково автобіографічна повість про те, що станом польоту людина більше зобов’язана не техніці, а силі духу. Особливого успіху повість не мала, як і наступний його твір «Біплан», який вийшов в 1966 році.
С 1965 по 1970 рік, паралельно з літературною діяльністю, Річард Бах працює пілотом чартерних рейсів і авіамеханіком.
У 1970 році в спортивному журналі вперше з’являється повість-притча Баха «Чайка Джонатан Лівінгстон». Ідею твору про птаха, який мріє літати без заборон і обмежень, автор виношував з 1959 року.
Майже у всіх книгах Баха літаки використовуються, як спосіб донести думку.
Свою другу дружину, Леслі Перріш, Річард Бах зустрів в 1973 році на зйомках фільму «Чайка Джонатан Лівінгстон», заснованого на його книзі. За зміну сюжету без його дозволу Джонатан подав на продюсерів до суду. В результаті відношення Баха до кінострічки виразилося тільки у вказівці авторських прав на назву «Чайка Джонатан Лівінгстон».
Леслі стала музою письменника і героїнею трьох його книг – «Міст через вічність», «Єдина» і «Втеча від безпеки». Ці твори додали автору популярності – нові романи були пронизані любовною філософією. Однак і цей шлюб зазнав аварії. Бах спробував реабілітуватися, випустивши притчу, що натякає на причини розриву з Леслі. Закінчується вона словами «Все тут може виявитися помилкою».
У 1999 році Бах одружився втретє – дружиною стала Сабріна Нельсон-Алексопулос. Красива дівчина, наполовину норвежка, наполовину гречанка, молодша Баха на 35 років. Сабріна, як і Річард, захоплюється пілотуванням. У родині пілотів знайшли притулок 16 тхорів, які стали героями серії творів Баха під назвою «Хроніки тхорів».
І цей шлюб розпався через деякий час. Ще під час спільного життя Сабріна жартувала, що літати з Бахом набагато простіше, ніж жити під одним дахом.
31 серпня 2012 року письменник на своєму невеликому одномоторному літаку намагався сісти на злітно-посадкову смугу, вкриту травою, але зачепив лінії електропередачі, пошкодивши ЛЕП в двох місцях. Розірвані дроти стали причиною пожежі. Бах вижив завдяки компанії туристів, які доставили його до лікарні. В процесі відновлення після отриманих травм письменник створив нову книгу: «Ілюзії II», яка стала художнім переосмисленням жахливої події.
Після цього випадку Баху літати заборонили… Але ангар з літаками письменник так і не продав.
Річард Бах є одним з найпопулярніших американських письменників сучасності. Разом зі своєю командою письменник запустив власний офіційний сайт, на якому зрідка публікує новини про себе і творчість.
Романи автора пронизані пристрастю польоту – устремліннями і життям, боротьбою з буденністю і необхідністю плисти за течією, перестаючи мріяти. Шанувальники називають книги Баха мотивуючими і такими, що міняють свідомість.
«Кожна мрія тобі дається разом з силами, необхідними для її здійснення. Однак тобі, можливо, доведеться для цього потрудитися.» (Річард Бах)
Список літератури:
Бах, Р. Гипноз для Марии / Ричард Бах. – М.: София, 2009. – 192 с.
Бах, Р. Дар тому, кто рожден летать / Ричард Бах. – К.: София, 1994. – 352 с.
Бах, Р. Джонатан Лівінгстон, Мартин / Річард Бах. – К.: Вид.група КМ Букс, 2017. – 128 с.
Бах, Р. Иллюзии / Ричард Бах. – М.: София, 2011. – 158 с.
Бах, Р. Иллюзии ІІ: Приключения одного ученика, который учеником быть не хотел / Ричард Бах. – М.: София, 2014. – 128 с.
Бах, Р. Мост через вечность / Ричард Бах. – К.: София, 1994. – 352 с.
Бах, Р. Нежные игры Жизни и Смерти: Путешествия с Пафф / Ричард Бах. – М.: София, 2013. – 240 с.
Бах, Р. Нет такого места – «Далеко». Чайка Джонатан Ливингстон. Иллюзии. Единственная / Ричард Бах. – К.: София, 1994. – 350 с.
Бах, Р. Ничто не случайно: Приключения бродячого пилота в современной Америке / Ричард Бах. – К.: София, 1994. – 320 с.
Бах, Р. Хроники хорьков. Хорьки в поднебесье / Ричард Бах. – К.: София; ИД «Гелиос», 2002. – 192 с.
Бах, Р. Хроники хорьков. Хорек-писатель в поисках музы / Ричард Бах. – К.: София; ИД «Гелиос», 2002. – 240 с.
Бах, Р. Чайка Джонатан Ливингстон / Ричард Бах. – М.: София, 2011. – 64 с.
Бах, Р. Чайка Джонатан Ливингстон. Иллюзии / Ричард Бах. – К.: София, 2003. – 224 с.
Бах, Р. Чайка Джонатан Ливингстон / Ричард Бах. – М.: София, 2011. – 126 с.
Бах, Р. Чужой на земле. Биплан / Ричард Бах. – К.: София, 1994. – 352 с.