Ромен Роллан: до 155-річчя від дня народження французького письменника, громадського діяча

Ромен Роллан

29.01.1866 – 30.12.1944

«Будь-яка мужня, будь-яка вірна людина приносить користь своїй батьківщині»

Ромен Роллан

Ромен Роллан народився в містечку Кламсі, на півдні Франції, в родині потомственого нотаріуса. Від матері хлопчик успадкував любов до музики. Хоча Ромен Роллан сам і не став музикантом, всі його літературні твори незмінно зверталися до музики.

Щоб дати дітям гідну освіту, в 1880 році батьки переїхали до Парижа. Закінчивши ліцей Людовика Великого, Ромен продовжив навчання  у Вищій нормальній (педагогічній) школі – нині кращому навчальному  закладі у Франції, де почав вивчати філософію та історію.

Повернувшись в 1895 році з Риму, де проходив стажування і був вражений величчю побачених пам’ятників історії і мистецтва, Роллан захистив в Сорбонні дисертацію на тему «Походження сучасного оперного театру. Історія опери в Європі до Люллі і Скарлатті». Потім протягом 20 років Роллан викладав історію музики та музичного мистецтва в найпрестижніших навчальних закладах Франції.

Ромен Роллан дебютував в літературі в 1891 році як драматург: вийшли його  п’єси «Орсіні», «Емпедокл», «Бальоні», «Ниобея». Але вперше ім’я Роллана зазвучало в 1897 році з виходом в світ трагедії «Людовик Святий», яка разом з драмами «Аерт» (1898) і «Настане час» (1903) склала цикл «Трагедії віри». Наступний цикл «Театр революції», куди увійшли чотири п’єси: «Вовки» (1898), «Торжество розуму» (1899), «Дантон» (1899), «Чотирнадцяте липня» (1902), присвячений революційному настрою народу, бажанню змінити світ, зробити життя кращим …

Першою прозовою серйозною працею Роллана став цикл «Героїчні життя»: «Життя Бетховена» (1903), «Життя Мікеланджело» (1907) і « Життя Толстого» (1911).

Паралельно з життєписами діячів мистецтва Роллан працював над ключовим твором, який  «за високий ідеалізм художніх творів, за співчуття і любов до істини, з якою він описує різні людські типажі» в 1915 році приніс йому Нобелівську премію з літератури: роман-епопею  «Жан-Крістоф» (1904-1912) Роллан присвятив німецькому музикантові, який  віддав своє життя пошуку  життєвої мудрісті, долаючи тяжкі перешкоди.

У передмові до глави «У будинку» Роллан пише: «Коли ви бачите чоловіка, ви питаєте себе, чи є він романом або віршем? Мені завжди здавалося, що «Жан-Крістоф» тече як річка ». На основі цієї думки француз винайшов жанр «роман-ріка», який і був привласнений «Жану-Крістофу», а потім і роману «Зачарована  душа» (1925-1933).

У період Першої світової війни письменник виступав проти бойових дій, пропагував ідеї пацифізму. Він випустив дві збірки антивоєнних статей – «Над сутичкою» (1914-1915) і «Предтечі» (1916-1919); підтримував політику Махатми Ганді. У 1924 році Роллан випустив біографію індійця, а ще через 6 років чоловіки познайомилися. У 1914-1918 рр. Роллан пише повість «Кола Брюньон» про літнього  чоловіка, який, незважаючи на страждання, смерть, хвороби, залишався вірним собі і родині.

Роман «Жан-Крістоф» став доленосним для Роллана. У 1923 році письменник, в житті якого раніше вже був шлюб з Клотільдою Бреаль, отримав листа від Марії Кудашевої (уродженої Марії (Майї) Кювільє), в якому російська поетеса висловлювала думки про роман «Жан-Крістоф». Між ними зав’язалася переписка, і за допомогою Максима Горького Марія отримала візу, щоб відвідати Ромена в Швейцарії. Між ними виникли романтичні почуття.

Після свого другого відвідування Франції Марія вже не повернулася назад до Радянського Союзу.

Четвертому тому «Зачарованої душі» Ромена Роллана передує така посвята: «Марії! Тобі, дружина і друг, в дар приношу свої рани. Вони краще, що дало мені життя, ними, як віхами, був відзначений кожен мій крок вперед. Ромен Роллан, вересень, 1933 р.».

Кудашева стала дружиною письменника в квітні 1934 року. Спільних дітей у пари не було. Роллан щиро полюбив і свого пасинка Сергія Кудашева, сина Марії Павлівни від першого шлюбу з князем Кудашевим, загиблим під час громадянської війні. Коли ж почалася Друга світова війна, зв’язок з Росією обірвався. Марія Павлівна і Ромен Роллан нічого не знали про те, що сталося з сином. А молодший лейтенант артилерії Сергій Кудашев загинув під Москвою смертю хоробрих в 41-му …

Марія і Ромен Роллан жили в маленькому містечку недалеко від Парижа. Коли в 40-му році німці увійшли до Франції, вони виявилися в окупованій зоні. Було тривожно: адже Марія Павлівна – росіянка, а Ромен Роллан відомий своїми прогресивними лівими поглядами. Однак німці поставилися до письменника досить нейтрально. По-перше, вони знали, що в романах «Жан-Крістоф » і  «Бетховен» Роллан з великою симпатією описував німців. І крім того, було відомо, що він виступав проти Версальського миру, вважаючи його ганебним.

Незважаючи на постійну загрозу смерті, письменник не переставав писати книги. У той же час він завершив мемуари, а також дописав дослідження про життя Бетховена. Фінальним твором французького письменника стала стаття «Пегі» (1944) про релігію і суспільство в контексті спогадів.

Незадовго до своєї смерті в одному з останніх листів великого письменника до Жана Ришара Блока  Роллан писав:

«Ми турбуємося про долю нашого сина Сергія Кудашева, про якого ми нічого не знаємо з 40-го року. В даний час ми робимо деякі кроки … Я по-братськи вас обіймаю, Вас і Вашу дорогу дружину. Моя дружина теж вас обіймає. Якщо Ви мене любите, любіть і її. Лише завдяки їй я живу. Без її неустанної помочі, без її ніжності я не зміг би перенести ці тяготи, нескінченні довгі похмурі роки духовної пригніченості і хвороби ».

У 1944 році Ромена Роллана не стало. А Марія Павлівна прожила ще сорок один рік. Вона померла в 1985-му. Марія Павлівна видавала його зібрання творів, відкрила два музеї, зберегла творчий доробок, зібрала всі  листи Ромена Роллана і опублікувала його листування. Марія Павлівна виявилася вірною і відданою супутницею великого французького письменника-гуманіста.

Список літератури:

Роллан, Р. Собрание сочинений: в 9-ти т./ Ромен Роллан. – М.: Правда, 1983. – (Б-ка «Огонек». Зарубеж. классика).

Роллан, Р. Гендель / Ромен Роллан. – М.: Музыка, 1984. – 256 с.

Роллан, Р. Избранное: повести / Ромен Роллан. – Днепропетровск: Промінь, 1981. – 270 с.: ил. – (Школьная библиотека).

Роллан, Р. Жан-Кристоф: роман: в 4 т./ Ромен Роллан. – Киев: Муз. Україна, 1987.

Роллан, Р. Жан-Кристоф: в 10-ти кн./ Ромен Роллан. – М.: Худож. лит., 1970. – 782 с. – (БВЛ. Сер 3. Т. 175).

Роллан, Р. Жан-Крістоф: роман / Ромен Роллан. – Киев: Веселка, 1982. – 223 с. – (Бібл. сер.).

Роллан, Р. Жизнь Рамакришны. Жизнь Вивекананды / Ромен Роллан. – М.: Политиздат, 1991. – 333 с.: ил.

Роллан, Р. Жизнь Рамакришны. Жизнь Вивекананды / Ромен Роллан. – К.: Україна, 1991. – 349 с.

Роллан, Р. Кола Брюньон: «Жив курилка» / Ромен Роллан. – М.: Худож. лит., 1988. – 237 с.

Роллан, Р. Кола Брюньон: повесть / Ромен Роллан. – М.: Худож. лит., 1986. – 208 с.: ил.

Роллан, Р. Очарованная душа: роман / Ромен Роллан. – К.: Рад.шк., 1989. –

Роллан, Р. Очарованная душа: роман / Ромен Роллан. – М.: Худож. лит., 1982.

Роллан, Р. Четырнадцатое июля. Дантон. Робеспьер: драмы / Ромен Роллан. – М.: Искусство, 1989. – 415 с.: ил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *