Теодор Драйзер: до 150-річчя від дня народження американського письменника

Теодор Драйзер

27.08.1871 – 28.12.1945

Теодор Герман Альберт Драйзер народився в розташованому на Середньому Заході місті Терре-Хот (штат Індіана). Батьки, вихідці з Германії, були співвласниками вовнопрядильні. На утримання дев’ятьох дітей коштів катастрофічно не вистачало.

Після закінчення школи Теодор, молодший з дітей, залишив рідну домівку і поїхав в Чикаго на заробітки, де йому довелося попрацювати і прибиральником в ресторані, і різноробочим в крамниці, і навіть вантажником.

У 1889 році юнак успішно здав вступні іспити в Індіанський університет в Блумінгтоні, в якому зміг провчитися всього лише рік, оскільки далі оплачувати навчання не зміг. Переїжджаючи з міста в місто, Теодор встиг побувати репортером в газетах Піттсбурга, Толедо, Чикаго, Сент-Луїса і Нью-Йорка.

У 1893 році молодому репортерові сент-луісской газети «Репаблік» Теодору Драйзеру доручили супроводжувати переможниць конкурсу «Кращий учитель» на Чиказьку всесвітню виставку. Серед призерок була і Сара Осборн Уайт. Простодушність, краса і сором’язливість дівчини полонили письменника. 28 грудня 1898 року в Вашингтоні Герман Теодор Драйзер і Сара Осборн Уайт поєдналися законним шлюбом.

Оскільки письменник постійно контактував з тодішньої інтелектуальною богемою, він спробував ввести в це коло і Сару. Спроба виявилася невдалою: буржуазна атмосфера назавжди залишилася чужою для дружини письменника.

Уже в своєму першому романі «Сестра Керрі» (1900) Драйзер чітко проводить традиційний для американського автора мотив грошей і ті ницості, на які здатна піти людина заради власного добробуту…

Достовірно відомо, що Драйзер завжди користувався популярністю у жінок. Він швидко закохувався і настільки ж швидко остигав. Так відбувалося до того моменту, поки в житті літератора не з’явилася Тельма Кудліпп. Тельма була дочкою однієї із співробітниць журналу, редактором якого був Драйзер. Герман зізнався дружині, що запалився почуттями до іншої. У 1909 році відбувся їх розлучення.

У наступному романі Драйзера – «Дженні Герхардт» (1911) – мова йде про милу, але бідну дівчину з комплексом жертви, яка заради благополуччя близьких переходить в статус утриманки.

В основу сюжету першого роману «Трилогії бажання» «Фінансист» (1912) – покладена біографія американського мільйонера Чарльза Йеркса, який зіграв значну роль в розробці системи громадського транспорту в Чикаго і Лондонського метрополітену.

Головний герой – Френк Каупервуд – з’являється на світ у родині дрібного банківського службовця, але завдяки неабиякому розуму, залізній волі і надзвичайній цілеспрямованості він заробляє величезні статки. Френк потрапляє в світ розкоші і великих грошей, виявляється в круговороті найбільших фінансових операцій, обертається в суспільстві кращих ділків свого часу. Поступово амбітний юнак перетворюється в безпринципного, владного і спраглого до наживи мільйонера. Життя головного героя стало символом втілення американської мрії, за яку довелося дорого заплатити. Зрештою бунтарська натура Френка, який не бажав змиряться з загальноприйнятими принципами і правилами поведінки у вищому суспільстві,   доводить його до в’язниці.

У наступному романі «Титан» (1914) Френк Каупервуд, вийшовши з філадельфійської в’язниці, здійснює ряд вдалих спекуляцій під час біржової паніки, що дозволяє йому стати мільйонером. Конкуренти, чиї інтереси ненароком зачепив комерсант, вступають з неугодним підприємцем в запеклу війну за владу, яку Френк програє. Одночасно і сімейне життя виявляється на межі руйнування.

Дії третього, заключного роману «Стоїк» (виданого вже після смерті письменника в 1947 році) розгортаються в столиці Франції. Там Каупервуд займається будівництвом лінії метрополітену. Незважаючи на солідний вік, улюбленець долі все так же намагається покласти в свою кишеню всі гроші світу. На цей раз в його плани втручається хвороба нирок. Після чергового загострення чоловік, чиї амбіції не дозволили йому прожити щасливе і спокійне життя, вмирає, встигнувши перед смертю висповідатися в гріхах перед дружиною і коханкою.

У перервах між публікаціями книг трилогії виходять і інші твори Драйзера.

Герой роману «Геній» (1915), талановитий художник Юджин Вітла, багато в чому близький автору і по біографічним збігам, і по естетичним поглядам, до своєї мети – матеріального благополуччя і респектабельного положення в суспільстві – приходить ціною непоправних втрат. Але Юджин – сильна особистість, він зумів не зламатися, переживши творчу і душевну кризу. Творча особистість, він знаходиться в постійному пошуку і відкриває для себе нову сферу – “велике мистецтво снів”

Роман «Американська трагедія» (1925) – вершина творчості видатного американського письменника Теодора Драйзера. Він говорив: “Ніхто не створює трагедій – їх створює життя. Письменники лише зображують їх”. Драйзеру вдалося так талановито зобразити трагедію Клайда Грифітса, що його історія не залишає байдужим і сучасного читача. Молода людина, скуштувавши всю красу життя багатих, так жадає утвердитися в їхньому товаристві, що йде заради цього на злочин.

У 1930 році кандидатура Драйзера була висунута на здобуття Нобелівської премії з літератури, але більшістю голосів премія була присуджена письменникові Синклеру Льюїсу.

У травні 1931 року побачила світ автобіографічна книга Драйзера «Зоря», де він описав своє дитинство і юність.

На початку 1930-х років в гірничорудних районах США відбулися зіткнення шахтарів з поліцією. Незважаючи на погрози фізичної розправи з боку власників шахт і поліції, на збуджений судовий позов проти нього, письменник не припинив висвітлення подій. У своїх виступах в газетах і на радіо він повідомляв про побиття членів профспілки і поліцейські розправи. У 1931 році Їм була видана книга «Трагічна Америка» (1931).

У 1932 році Драйзер підтримав кандидата від американської компартії Вільяма Фостера у виборчій кампанії. У цьому ж році він був обраний членом всесвітнього антивоєнного конгресу, в ініціативний комітет якого входили Анрі Барбюс, Максим Горький, Альберт Ейнштейн.

У зв’язку з бомбардуваннями іспанських міст в 1938 році Драйзер був делегований на антивоєнну конференцію в Парижі. Завдяки його невтомній антифашистській діяльності, зустрічам з політичними лідерами різних країн, кілька вантажних суден з борошном були відправлені в Іспанію.

У романі “Оплот”, який побачив світ уже після смерті автора, центральну лінію твору становить історія трьох поколінь релігійної квакерської сім’ї. Зіткнення суворих принципів з повсякденною дійсністю, конфлікт батьків і дітей, боротьба любові і боргу показані Драйзером з приголомшливою виразністю і гостротою. За словами самого автора, “Оплот” є для нього твором не менш значущим і особистим, ніж “Американська трагедія” і багато в чому відображає і доповнює цей великий роман.

Вже на схилі віку, в 1944 році, Теодор одружився на своїй двоюрідній сестрі Хелен Річардсон, з якою жив з 1919 року.

Теодор Драйзер помер від серцевої недостатності в Лос-Анджелесі (штат Каліфорнія).

Творча спадщина письменника збереглася в збірниках романів та оповідань. Також були неодноразово екранізовані твори письменника «Дженні Герхардт», «Сестра Керрі», «Американська трагедія».

Список літератури:

Драйзер, Т.  Собрание сочинений: в 12 т./Теодор Драйзер. – М.: Правда, 1986. –  (Б-ка «Огонек»).

Драйзер, Т.  Американская трагедия: роман в 2-х ч. / Теодор Драйзер. – М.: Эй-Ти-Лтд, 1993.

Драйзер, Т.  Американская трагедия: роман в 2-х ч. / Теодор Драйзер. – М.: Худож. лит., 1986. – («Классики и современники. Зарубеж. лит.»).

Драйзер, Т.  Американская трагедия: роман в 2-х ч. / Теодор Драйзер. – М.: Худож. лит., 1969. – 837 с. – (БВЛ. Сер. 3. Т.50).

Драйзер, Т.  Дженни Герхардт. Рассказы / Теодор Драйзер. – Пермь, 1993. – 381 с.

Драйзер, Т.  Дженни Герхардт. Рассказы / Теодор Драйзер. – М.: Худож.лит., 1982. – 269 с.: ил. – («Классики и современники. Зарубеж. лит.»).

Драйзер, Т.  Жизнь, искусство и Америка. Драйзер смотрит на Россию  / Теодор Драйзер. – М.: Радуга, 1988. – 412 с.: ил. – («ХХ в. Писатель и время»).

Драйзер, Т.  Рассказы / Теодор Драйзер. – Донецк: Донбас, 1984. – 192 с.: ил.

Драйзер, Т.  Сестра Керри: роман / Теодор Драйзер. – М.: Худож.лит., 1987. – 382 с.

Драйзер, Т.  Стоїк / Теодор Драйзер. – Харків: Орбіта, 2017. – 379 с.

Драйзер, Т.  Стоик / Теодор Драйзер. – М.: Эй-Ти-Лтд, 1993. – 352 с.

Драйзер, Т.  Титан / Теодор Драйзер. – Харків: Орбіта, 2018. – 664 с.

Драйзер, Т.  Титан: роман / Теодор Драйзер. – Л.: Лениздат, 1988. – 573 с.

Драйзер, Т.  Титан: роман / Теодор Драйзер. – М.: Эй-Ти-Лтд, 1993. – 544 с.

Драйзер, Т.  Фінансист / Теодор Драйзер. – Харків: Довженко БУКС, 2017. – 635 с.

Драйзер, Т.  Финансист: роман / Теодор Драйзер. –  М.: Правда, 1987. –558 с.

Драйзер, Т Финансист: роман / Теодор Драйзер. – М.: Эй-Ти-Лтд, 1993. – 512 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *