Вільям Фолкнер: до 120-річчя від дня народження американського письменника

Вільям Фолкнер

25.09.1897 – 06.07.1962

Вільям Фолкнер народився в Нью-Олбані, в штаті Міссісіпі. Він був старшим з чотирьох синів Маррі Каттберга Фолкнера і Мод Баттлер. Він виріс в Оксфорді, де розташований університет штату Міссісіпі. Фолкнер отримав ім’я на честь свого прадіда, полковника Вільяма Каттберга Фолкнера, учасника громадянської війни, що бився на стороні Півдня, і який сколотив статки при прокладці залізниць, а також одночасно був автором популярних романів. Найвідомішим з них був роман «Біла троянда Мемфіса».

Його образ закарбувався у свідомості нащадка, ставши джерелом оповідань про минуле Півдня і про громадянську війну, а також про історію сім’ї Фолкнера, слава якої на той час значно померкла.

До народження Вільяма Маррі працював на залізниці, що належала його батькові. Після того як вона була продана, батько Фолкнера обзавівся платною стайнею та скобяною лавкою в Оксфорді і в кінці кінців став керуючим справами в університеті.

Незважаючи на пристрасну любов до читання, Вільям навчався досить слабо і був виключений зі старших класів школи. Йому довелося піти працювати рахівником в банк свого діда.

В очах мешканців провінційного містечка, де він прожив все життя, він був невдахою, диваком. Жив він самотньо і замкнуто, але при цьому був здатний на справжню дружбу. «Якщо ви його друг і натовп обрав вас для розп’яття, Білл буде там без виклику. Він понесе ваш хрест на пагорб разом з вами », – запевняв Філіп Стоун, самий надійний його друг на протязі усього життя, якому Фолкнер присвятив свою трилогію. Однак, самотність необхідна для творчості. Фолкнера вона не обтяжувала.

У 1918 році, коли подруга Фолкнера  Естелла Олдхем вийшла заміж за іншого, Фолкнер вступив в Королівських ВПС Канади. Однак війна закінчилася раніше, ніж він завершив основний курс підготовки. Повернувшись до Оксфорда, Фолкнер деякий час займався на курсах при університеті, працював в нью-йоркському книжковому магазині. Місця роботи та професії він міняв часто.

У літературі Фолкнер дебютував циклом віршів «Мармуровий Фавн» (1924), в якому помітно відчувається вплив поезії французьких символістів. Вирішальний вплив на Фолкнера мав письменник Шервуд Андерсон. Вони познайомилися в 1925 році в Новому Орлеані. Андерсон допоміг Фолкнеру опублікувати його перший роман «Солдатська нагорода» (1926) і спонукав його заглибитися у вивчення своїх південних коренів, дав пораду писати про те, що Фолкнер знає найкраще  – про американський Південь: «Ви простий хлопець, Фолкнер. Все, що ви знаєте, – це невеличкий клаптик землі десь там у вас, на Півдні, але цього достатньо ».

Замість цього Фолкнер на вантажному судні відправився до Європи, об’їздив на велосипеді Італію і Францію і після повернення закінчив другий роман, «Москіти» (1927) – сатиричне зображення літературних кіл Нового Орлеана.

Його третій роман, «Прапори в пилу», не був прийнятий критикою , але Фолкнер переробив його і дав нову назву «Сарторис» (1929). Це був перший роман з великої саги про округ Йокнапатофа, вигаданої версії його рідного округу Лінкольн. На карті цього уявного світу він написав: «Єдиний володар і власник – Вільям Фолкнер». У наслідування «Людської комедії» Бальзака Фолкнер зробив спробу художнього відтворення місця дії і його історії в ряді романів з  персонажами, які повторюються, з сюжетом , який поступово розвивається і оповідає про зльоти та крах Півдня з часів витіснення індіанців, створення суспільства плантаторів і властивого йому лицарського кодексу честі та аж до трагедії рабства і заміни колишніх цінностей сучасними цінностями меркантильної Півночі. Особливе місце в серії романів займає Громадянська війна 1861-1865 років, в якій жителі Півдня зазнали поразки. Героями саги стали представники кількох сімей Йокнапатофе. Переходячи із твору в твір, вони стають старими знайомими, реальними людьми, про життя яких кожен раз дізнаєшся щось нове. Фолкнеровский цикл про рай, втрачений з вини обмеженості людських можливостей і нестримних пристрастей, втілений в оповіданні про різноманітні персонажі і історії їх сімей,  Фолкнер підносить до рівня міфу і вселенського узагальнення, показуючи комічне і трагічне в житті своїх Сарторисів, Компсонів, МакКаслінів, Бандренсів, Сноупсів та інших. Улюблена книга Фолкнера, за його власним визнанням, – «Шум і лють» (1929) – історія занепаду сімейства Компсонів, розказана від імені її чотирьох представників, з яких найбільше всіх вражаючим стає недоумкуватий Бенджі. Фолкнер будує роман таким чином, що одкровення сходить поступово, при переплетенні потоків свідомості кількох персонажів і при створенні досить символічного візерунка. Назва роману «Шум і лють» запозичена у Шекспіра. У трагедії «Макбет» герой говорить про безглуздість буття: «Життя – це історія, розказана ідіотом, наповнена шумом і люттю і не значуща нічого». Фолкнер гостро відчував, як страждає людина від відсутності самодисципліни, святинь, спільних цінностей, від того, що не бачить сенсу свого існування. У «Шумі і люті» він спробував розповісти про боротьбу людини з обставинами, з оточенням, з собою. В усвідомленні загальнолюдського спадку, в глибокій повазі до людини укладені головні переваги Фолкнеровскої творчості. «Шум і лють» – його єдиний експериментальний роман, наступні написані в традиційній манері.

У 1929 році, будучи вже визнаним романістом, Фолкнер одружується на Естеллі Олдхем, яка вже встигла розлучитися з попереднім чоловіком, та стає прийомним батьком двох її дочок і поселяється в передмістях Оксфорда.

За дванадцятирічний період з 1930 по 1942 роки він створює романи: «Коли я вмирала» (1930), «Святилище» (1931), «Світло в серпні» (1932), «Авессалом, Авессалом!» (1936), «Нескорені» (1938), «Дикі пальми» (1939), «Сільце» (1940) – перша частина трилогії про Сноупсів, «Зійди з гори, Мойсей» (1942), куди увійшла найвідоміша його повість «Ведмідь».

Незважаючи на гучну славу у Франції і в невеликому колі письменників, проза Фолкнера так і не отримала визнання ширшої аудиторії – за винятком екранізованого роману «Святилище»: історія згвалтованої школярки , яка ступила на шлях проституції. Це призвело до роботи Фолкнера в Голлівуді в якості сценариста на студії MGM і «доробника» чужих сценаріїв. Протягом ряду років Фолкнер пише кіносценарії таких популярних фільмів, як «Дорога до слави» ( «The Road to Glory», 1936), «Гунга Дін» ( «Gunga Din», 1939), «Мати і не мати» ( «Те Have and Have Not », 1945) і « Вічний сон» (« The Big Sleep », 1946), перш ніж він досяг піку слави при отриманні Нобелівської премії з літератури в 1949 році.

На частину премії письменник заснував на батьківщині Приз PEN / Фолкнер для підтримки молодих письменників. Іншу частину він вклав в банк, заснувавши стипендію для афроамериканських вчителів в місті Холлі Спрінгс в Міссісіпі.

У 1951 році Фолкнер став Кавалером Ордена Почесного легіону Франції. Тоді ж він отримав визнання і в Америці. У 1951 році отримав Національну книжкову премію за збірку оповідань, а в 1955 – за роман «Притча», який приніс йому і першу Пулітцерівську премію в 1954 році.

До останніх робіт Фолкнера відносяться роман «Осквернитель праху» (1948), збірка оповідань, виданих в 1950 році, завершення трилогії про Сноупсів – романи «Місто» (1957), «Особняк» (1959) і його останній комічний роман «Викрадачі» (1962), за який письменник отримав в 1962 році другу Пулітцерівську премію.

У 2009 році колегія літературного журналу Півдня США «Оксфорд американ» назвала «Авессалом, Авессалом!» кращим  романом всіх часів про Південь.

У 1957-1958 роках Вільям Фолкнер був професором Університету штату Вірджинія.

Поселившись неподалік від університету, Фолкнер завершив свою кар’єру в деякій розгубленості від власного успіху і часто видавав себе за простого фермера, а не за всесвітньо відомого письменника.

17 червня 1962 року він впав з коня, а кілька тижнів потому, 6 липня, приїхавши в санаторій в Байхеліа (штат Міссісіпі), помер від тромбозу.

Літературна слава Фолкнера продовжує неухильно зростати і після його смерті.

«Працюючи на самоті, в безкрайній культурної пустелі Міссісіпі, – писав американський романіст і критик Джон Олдрідж, – Фолкнер зумів створити оазис для свого розуму і сад для своєї творчості, – сад, який письменник обробляв з такою любов’ю, що і в наші дні він продовжує живити уяву освічених людей у ​​всьому цивілізованому світі».

 

Список літератури

Фолкнер, У. Собрание сочинений: в 6-ти т. / Уильям Фолкнер. – М.: Художественная литература, 1985.

Фолкнер, У. Дикие пальмы. Ход конем / Уильям Фолкнер. – СПб.: Академический проект, 1997. – 432 с.

Фолкнер, У. Особняк: роман / Уильям Фолкнер. – М.: Правда, 1982. – 447 с.

Фолкнер, У. Пестрые лошадки: повести и рассказы / Уильям Фолкнер. – М.: Высш. шк, 1990. – 606 с.: ил. – (Б-ка студента-словесника).

Фолкнер, У. Сарторис: роман. Медведь: повесть. Осквернитель праха: роман / Уильям Фолкнер. – Минск: Ураджай, 1986. – 567 с.: ил. – (Б-ка отеч. и зарубеж. классики).

Фолкнер, У. Свет в августе. Особняк / Уильям Фолкнер. – М.: Худож. лит., 1975.- 682 с. – (БВЛ).

Фолкнер, У. Святилище: роман / Уильям Фолкнер. – М.: Грант, 1999. – 288 с.

Фолкнер, У. Статьи, речи, интервью, письма / Уильям Фолкнер. – М.: Радуга, 1985. – 488 с. – (XX век: писатель и время).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *