Зима – багата на свята. Дуже щедрі зимові місяці на свята. Починається зимовий цикл свят 4 грудня з Введення в храм Пресвятої Богородиці або Третьої Пречистої і закінчується аж 29 лютого Касьяном-високосом або днем Святого Іоанна Кассіана Римлянина. Найбільш відомі та любимі дітьми – це свята Святого Миколая (19 грудня), Новий рік (31 грудня – 1 січня), Святвечір, багатий вечір, багата кутя або вілія (6 січня), Різдво (7січня), Меланки, Меланії, щедрий вечір або щедра кутя (13 січня), Старий Новий рік (14 січня), Голодна кутя або голодний святвечір (18 січня), та Водохрещі, Водохреще або Йордана (19 січня). Ці всі свята дуже багаті на традиції, у цей час діти та дорослі обмінюються подарунками, щедрують, колядують, ходять до храму, святять воду та багато чого іншого.
Про всі ці та інші, не менш цікаві, свята, про традиції на них та їх історію ви можете дізнатись зі сторінок книг. Також в них є тексти щедрівок та колядок та навіть цілі сценарії свят.
- “Український рік”, Василь Скуратівський
«Український рік» – це своєрідна енциклопедія українського народознавства, яка увібрала в себе багатющий досвід народних спостережень про погоду, розповіді про походження назв місяців, тижнів, днів, про те, коли краще розпочинати й завершувати ту чи іншу роботу тощо.
2. “Дідух”, Василь Скуратівський
Пропоноване видання – найбільш повне зібрання календарних свят українського народу. Автор щедро ділиться з читачем своїм знанням духовної культури нашого народу, його обрядовості, традицій, фольклор
у, що сягають тисячоліть. Висока моральність предків, взаємодопомога, і головне, високопоетичний культ пращурів, шанування свого родоводу – все це гідне наслідування нинішніми поколіннями.
Кожне свято має свою символіку й атрибутику. Якщо мова йде про новорічну обрядовість, то ми неодмінно пов’язуємо її з яскравим освітом і пишним розцяцькуванням струнких лісових красунь – ялинок або сосен. Нині важко уявити собі Новий рік без них. А як прикрашали свої оселі на різдвяно-новорічні свята наші пращури? Роль сучасної ялинки виконував Дідух. Слово «Дідух» має давне коріння. Мова йде про дух діда, чи дідівський дух. У кожній родині поіменно знали й відповідно шанували до сьомого коліна всіх пращурів. Тому напередодні Різдва господарі виготовляли обрядового Дідуха з обжинкового снопа. Традиційних Дідух – національний символ свого родоводу.
3. “Місяцелік”, Василь Скуратівський
Чи знаєте ви, як і коли ворожили дівчата, якою була посвята в парубоцтво, як закликали весну наші пращури, коли заготовляли лікарські рослини, якими символами зустрічали Новий рік на Україні . Про ці та інші обряди і звичаї, що вже стали реліктами, ви дізнаєтеся, прочитавши книгу Василя Скуратівського «Місяцелік». Вона є логічним продовженням уже відомих творів «Берегиня» та «Посвіт», що набули широкої популярності серед читачів. Народний календар — перша в українському народознавстві видання, яке стане в пригоді всім, хто не байдужий до своєї національної культури.
4. “Карпатські колядники”, Микола Петренко
Перед маленькими читачами постають славні Довбуша онуки, линуть колядки, розповідається про життя сучасних дітей, про їхні турботи і радощі. Тут – непідробна любов до людини, до всього живого.
5. “Традиції і свята українського народу”, Шкода М.Н.
У нашого народу є таке повір’я: той, хто зрікся батьківського звичаю, карається ганьбою та забуттям. Сьогодні, в епоху розбудови національної держави, украй важливо відновити історичну пам’ять, повернути українців до тих святих начал, що є наріжним каменем національної свідомості. Повернення давніх традицій і впровадження традицій новітніх — один зі шляхів державного поступу.
Книжка розповідає про календарні свята України: державні, церковні, професійні та родинні. Безліч цікавих фактів, захоплива манера розповіді роблять видання справжнім подарунком для всіх шанувальників вітчизняної культури.
6. “Українське різдво на Мараморощині”, Фольклор української діаспори
У збірнику подано фольклорні твори українського населення Мараморощини (Румунія), зокрема колядки, віншування, побажання – архаїчний та усталений вид народної творчості, яка ще побутує в марамороському етноареалі, де живуть українці.
7. “Український рік у народних звичаях в історичному освітленні” (книга 1, том перший(зимовий цикл)), Степан Килимник
Унікальна енциклопедична праця видатного дослідника української етнографії та етнології із зарубіжжя дає можливість кожному заглянути в далекі віки назад і тим самим реалізувати знаменне сократівське «Пізнай самого себе», відчути себе нацією, що з правіків належить до могутньої і прекрасної у своїх барвах європейської цивілізації.
8. “Золоте віно з бабусиної скрині”, Ґарафіна Маковій
Прочитавши цю книжку, діти, ви прилучитесь до наших українських духовних скарбів, дізнаєтесь багато того чудесного і прекрасного, що було за сімома замками нашого дорослого безпам’ятства, наберетесь сили і мудрості, причастившись із немрущого животворного джерела народної творчості і, дасть Бог, разом з батьками почнете вчитись жити краще, багатше, добріше, повертаючи собі все забуте, знаходячи втрачене… Цю книжечку, світлу і добру, написала для вас вчителька із села Великий Кучурія Сторожинецького району Ґарафина Петрівна Маковій. По крупинці, по рісочці збирала вона золоті розписи у душах і пам’яті старих людей, записувала, берегла, зберігала, щоб вам подарувати. Нам усім, малим і великим. Прочитаймо ж уважно її довголітню копітку працю і подякуймо за щедрість безмежну цій благородній душі.
9. “Українське народознавство в дошкільному закладі”, Богуш А.М.
Розкрито методичні прийоми ознайомлення дітей з державними і національними символами, побутом, святами, звичаями, обрядами, іграми, народним промислом.
Для студентів педагогічних навчальних закладів, що вивчають дисципліну: «Методика ознайомлення дітей з народознавством у дошкільному закладі».
Це неординарний опис народно-календарних звичаїв, вірувань і уподобань українців. Праця розподіляється на чотири частини: “Зима”, “Весна”, Літо , “Осінь , в окремій праці розповідається про одяг українців. Книга розрахована на широке коло читачів. Її матеріали можуть бути використані для проведення обрядів, підготовки свят, а також вчителями та учнями на уроках з народознавства.
11. “Українська культура. Свята. Традиції. Обряди / Ukrainian Culture. Festivals. Traditions. Customs”, Наталка Лещенко
Ця книга – незабутня мандрівка шляхами української народної культури! Захопливі статті, яскраві фото, стародавні документи й легенди – усе це зачаровує та надихає на пізнання традицій та звичаїв наших предків. Чудовий подарунок для всіх, хто цікавиться культурою України!
• Міфологічні уявлення про світ
• Традиції святкування Різдва, Стрітення, Великодня, Маковія, Покрови
• Народні ремесла та мистецтво: вишивка, писанкарство, живопис, гончарство, музика, ковальство тощо
• Архітектура та побут
• Сім’я та родинна обрядовість
12. “Різдвяні свята в Україні: Етнографічний нарис з доданням українських народних пісень”
Звичаї народу – це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, а і в його історичному минулому. У виданні “Різдвяні свята в Україні” використовуються тексти з книги О.Воропая “Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис” (Державне мале видавниче підприємство “Оберіг” за участю товариства української мови “Просвіта”), нотний матеріал підготовлений видавництвом “Музична Україна”.
13. “Дванадцять місяців – 2001”. Настільна книга календар
Літературно-художнє видання для молодшого і середнього шкільного віку. Опис свят, та традицій на них.
14. “Виховання учнівської молоді на засадах народної педагогіки” (за книгами Гарафіни Маковій). Гриців Т.Г.
Навчально-методичний посібник. Методика побудована на основі морально-етичних та духовних принципів українського народу.
15. “Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис. Том І”. Олекса Воропай.
В усіх народів світу існує повір’я, що той хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом. Він блукає по світі, як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку та пристановища, бо він загублений для свого народу. У нашого, українського народу існує повір’я, що від тих батьків, які не дотримуються звичаїв, родяться діти, що стають вовкулаками. Вовкулака – це завжди понурий, завжди чимось незадоволений чоловік; в день святого Юрія він перекидається вовком, бігає разом з іншими звірами по лісі і має лише опасок на своїй довгій кудлатій шиї; а в день зимового Миколи він знову перекидається чоловіком. Вовкулака, бувши в людській постаті, до церкви не ходить, з людьми не вітається і звичаїв людських не знає.
16. “Йде до нас колядочка”
Хто з малечі не любить зимових свят? Веселощі, пісні, хороводи… А ще привітання зі святами колядками та щедрівками. Книжка має чудове художнє оформлення, яке до вподоби і малятам, і дорослим.
17. “Український народний календар”. Василь Скуратівський
Ця книга є логічним продовженням уже відомих творів «Берегиня», «Посвіт», «Святвечір», «Русалії» та ін., які набули широкої популярності серед читачів. Автор зібрав багатющий матеріал про походження назв українських місяців та пов’язані з ними численні прислів’я й приказки, про зразки завбачень погоди та народні й релігійні свята з конкретним їх датуванням, а також розвідки про найцікавіші обряди.
«Український народний календар» стане в пригоді всім, хто не байдужий до своєї національної культури.
18. “Звичаї нашого народу. Етнографічний нарис”. Олекса Воропай
У цій книжці в основному збережені лексичні, морфологічні особливості мови, пунктуації першовидання. Без змін подано бібліографію. Праці автора з етнографії та фольклору. “Беручись за опис українських народних звичаїв, я ставив перед собою завдання створити суцільний образ народно-календарних звичаїв протягом цілого року. Для створення такого образу моїх записів та спостережень було недостатньо, а тому я звертався і до відповідної наукової літератури, перелік якої читач знайде в кінці книги.”
19. “Зростаємо українцями (Енциклопедія для допитливих)”
Культура українців надзвичайно багата, і розглядати її можна з різного погляду. Ми вирішили показати звичаї та вірування українського народу очима дитини — так, ніби маленький читач мандрує крізь віки й спілкується з нашими прабабусями та прадідусями, коли ті самі були дітьми. Який одяг вони носили? Якими забавками гралися? Як дражнили друзів? Яких пісень співали? Які подарунки готували на свята?.. Книга вводить дитину в захоплюючий і мудрий світ етнографії. Ми познайомимося з ритуалами і традиціями, якими керуємося і зараз, навіть не підозрюючи, наскільки вони древні. А також дізнаємося багато цікавого про звичаї і побут українського народу, його фольклор та давню історію.
20. “Українці: Свята. Традиції. Звичаї”
У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов’язаних з ними атрибутики, сим¬воліки – з давніх часів до наших днів, розкрито багатство, об¬разність, співучість української мови.
Особливий інтерес ця книжка становить для бібліотек як загальнодоступних для всіх верств населення установ, завданням яких є збирання, накопичення матеріалів та інформації з краєзнавства, популяризація української мови – одного з головних чинників незалежності нашої держави, національних традицій, звичаїв та обрядів, що сприяє відродженню національної самосвідомості українського народу.
Книга розрахована на всіх, кого цікавить духовне надбання українського народу, важливою складовою частиною якого є традиційно-побутова культура.
21. “Дванадцять місяців 2016″. Настільна книга календар
Багато поколінь українських дітей виросли із цим щорічником, адже перша книга під такою назвою побачила світ понад півстоліття тому. Новий випуск присвячено Києву. Вірші, казки, оповідання, науково-пізнавальні і документальні розповіді, різноманітні цікавинки дозволять і дітям, і дорослим здійснити мандрівку столицею України, завітати до київських храмів, музеїв, театрів, навчальних закладів, дізнатися про минуле і сучасне міста, а також про те, як багато важив Київ у житті видатних українських митців.
22. “Звичаї українців у народному календарі”. Артюх Л.Ф.
Чудове барвисте подарункове видання. Суперобкладинка з вибірковим лакуванням.
23 розділи книжки присвячені святам календарного року українського народу – від Святвечора до дня святого Андрія. Кожен розділ містить етнографічний нарис та докладні рецепти традиційних страв національної кухні (загалом близько 300). Читач познайомиться зі звичаями, яких дотримувалися наші предки, збираючись за святковим столом. Кожна господиня матиме можливість урізноманітнити меню своєї родини смачними борщами, ковбасами, варениками та безліччю інших смачних страв, рецепти яких дбайливо зібрані автором по різних регіонах України.