Альфред Шклярський : до 105-річчя від дня народження польського прозаїка, автора пригодницьких романів для молоді

 

Альфред Шклярський

21.01.1912 – 09.04.1992

    Народився 21 січня 1912 року в Чикаго в родині політемігранта і журналіста Анджея Шклярського і Марії (в дівоцтві – Маркосік). У 1926 році разом з батьком переїхав зі Сполучених Штатів до Польщі. Спочатку жив з батьками у Вроцлавці, де в 1931 році і закінчив гімназію. З 1932 по 1938 рік навчався в Варшаві в Академії політичних наук при Департаменті консульської та дипломатичної служби, яку закінчив в 1938 році. Пізніше вступив в Армію Крайову і в її рядах брав участь в бойових діях проти німецьких окупантів, в тому числі і в Варшавському повстанні.

   Після війни кілька місяців жив у Кракові та Катовіце. Літературну діяльність відновив в 1946 році, опублікувавши під псевдонімом Альфред Броновській романи «Gorący ślad» і «Trzy Siostry». Пізніше написав романи про гірників «Błędne ognie», «Nie czekaj na mnie» (обидва – 1947) та «Szary cień» (1948). У тому ж 1948 році за псевдонімом Фред Гарланд він опублікував свій перший пригодницький роман для дітей «Tomek w tarapatach» про маленького хлопчика,  який помилково опинився в Африці, де він пережив масу неймовірних пригод. Згодом цей хлопчик став прообразом головного героя його знаменитого циклу про Томека Вільмовського.

    У 1949 році був засуджений до 8 років тюремного ув’язнення за те, що в роки німецької окупації публікувався в колабораціоністській газеті «Кур’єр варшавський», звільнився в 1953 році. З 1954 по 1977 рік працював редактором в Катовіцькому книжковому видавництві «Śląsk».

Творчість

    Альфред Шклярський належав до числа польських письменників, які пишуть для молоді.

    Перші твори розважального характеру написав і опублікував в період окупації в колабораціоністських періодичних виданнях під псевдонімом Альфред Муравський: «Kulisy sławy» (1941), «Lot do dżungli. Dzieje tajemniczej ekspedycji » (1941),« Żelazny pazur» (1942), «Krwawe diamenty» (1943), «Tajemnica grobowca» (1944), а під псевдонімом Олександр Купа  –  « Tornado » (1943).

    Польському читачеві особливо полюбився цикл пригодницьких романів Шклярського. Цикл об’єднаний образами головних героїв, які подорожують по різних екзотичних країнах земної кулі. Незважаючи на спільність героїв, кожен роман представляє з себе окрему книгу, зміст якої визначено подорожами і пригодами Томека Вільмовского, юного героя романів, і його дорослих товаришів. Крім достоїнств, властивих взагалі книгам пригодницького характеру, романи Шклярського відрізняються великими цінностями виховного і пізнавального порядку. Фабула романів побудована з урахуванням новітніх наукових досягнень педагогіки. Романи вчать молодих читачів самостійності, виховують у них твердість характеру і благородство.

    Перша книга про Томека Вільмовского  під назвою «Томек в країні кенгуру» з’явився в 1957 році. За нею послідували «Томек на чорному континенті» (1958), «Томек на стежці війни» (1959) та інші. Остання книга з циклу про Томека «Томек в країні фараонів» (1994) вийшла в світ через 2 роки після смерті письменника і була написана на основі начерків і записок Шклярського його близьким другом – священиком Адамом Зелгой.

    Іншою значною роботою письменника є написана ним спільно з дружиною Христиною Шклярською трилогія «Золото чорних гір» (1974-1979), що представляє собою епічну сагу декількох поколінь північноамериканських індіанців племені Санті з Дакотів.


Альфред Шклярський завоював безліч престижних літературних премій і нагород, в тому числі «Orle Pióro» (1968), «Орден Усмішки» (1971) – єдина нагорода, що присуджується дітьми, а також премії Прем’єр-міністра за твори для молоді (1973, 1987). Був членом Спілки польських письменників.

    Письменник помер 9 квітня 1992 року в Катовіце.

Твори:

«Пригоди Томека Вильмовського»

  1. «Томек в країні кенгуру » (1957)
  2. «Пригоди Томека на Чорному континенті» (1958)
  3. «Томек на стежці війни» (1959)
  4. «Томек шукає Снігову Людину» (1961)
  5. «Таємнича подорож Томека» (1963)
  6. «Томек серед мисливців за людськими головами» (1965)
  7. «Томек у витоків Амазонки» (1967)
  8. «Томек в Гран-Чако» (1987)
  9. «Томек в країні фараонів» (1994) (виданий посмертно, закінчений А. Зельгой)

«Золото Чорних Гір» (разом з дружиною, Христиною Шклярської)

  1. «Орлине пір’я» (1974)
  2. «Прокляття золота» (1977)
  3. «Остання битва дакотів» (1979)

Бібліографічний список літератури


  Шклярский, А. Томек в стране кенгуру 
/ Альфред Шклярский. -К.: Обериг, 1992. – 269 с.

     [Після багаторічної розлуки Томек Більмовскій зустрічається з батьком. Разом з вірними друзями вони відправляються в далеку Австралію. Незвичайні пригоди чекають відважних мандрівників. Томек здійснює свій перший подвиг – рятує дівчинку, яка заблукала в гаю біля струмка. Відтепер Саллі і Томека пов’язує ніжна дружба. Зустріч з золотошукачами, а потім з розбійниками мало не стала для Томека фатальною. Але на допомогу знову приходять друзі. Відвага, мужність, благородство допомагають вийти їм з найскладніших і заплутаних ситуацій.]


  Шклярский, А.
Приключения Томека на Чёрном континенте 
/ Альфред Шклярский. – К.: Обериг, 1992. – 112 с.

    [Це друга книга польського письменника Альфреда Шклярського про пригоди польського хлопчика Томека Вільмовского. Дія відбувається в 1903 році під час експедиції Томека і його дорослих товаришів по Африці. У подорожі, крім Томека, беруть участь його тато Андрій Вільмовскій, мандрівник і мисливець Ян Смуга, боцман Тадеуш Новицький, професійний провідник Хантер, а також Дінго – улюблений пес Томека.

    Основна мета експедиції – зловити і привезти в Європу живих горил і окапі, а також полювання на африканських тварин: бегемотів, слонів, носорогів і т. п.

    З членами експедиції трапляється багато небезпечних пригод. Томек, головний герой роману, вже подорожував по Австралії ( «Томек в країні кенгуру»). Він хоробрий, добрий, розумний і вміє влучно стріляти. У попередній експедиції він вже застрелив тигра, чим врятував життя і собі, і Яну Смузі. Цього разу він також допомагає звіроловам виходити зі складних ситуацій: завдяки йому була вбита горила, яка могла позбавити життя мисливців, був спійманий молодий окапі, заманюють в клітку леопарди…]


 Шклярский, А.
Томек на тропе войны / Альфред Шклярский. – К.: Обериг, 1992. – 256 с.

     [Повною  небезпек подорожжю по Чорному континенту історія про безстрашного звіролова Томека Вільмовского, звичайно, не закінчилася. Він уже побував в Австралії та Африці, попереду – Північна Америка.

    До третьої частини багатотомної епопеї про пригоди Томека «Томек на стежці війни» наш герой сильно подорослішав. Він вже не хлопчик, а сильний і хоробрий юнак. Томек не тільки вміє влучно стріляти, поводитися  з дикими тваринами, він навчився головному – цінувати відмінності між людьми і поважати свою і чужу свободу. Саме ці якості допоможуть нашому герою завоювати довіру волелюбних індіанців, з якими Томек познайомиться під час своєї подорожі по Америці.

    Навахо, гурон, сіу, апачі, семіноли, команчі – на початку 20-го століття ці все ще численні індіанські племена вели на території Північної Америки наполегливу, криваву війну, намагаючись вирватися з резервацій і повернути собі свободу.

    Звичайно, Томек не міг залишатися мирним звіроловом, що спостерігає за звичками американських лугових собачок і вистежує диких орланів. Його вроджене почуття справедливості змушує зробити важкий вибір: залишитися «своїм» серед «блідолицих» або підтримати тих, хто бореться за свою свободу, навіть якщо результат цієї боротьби вирішений.

    Романтичний образ безстрашного, благородного, мужнього Томека Вільмовского зачаровує вже багато поколінь хлопчаків, які буквально «проковтують» кожну частину епопеї про пригоди юного звіролова. Разом з ним вони переживають всі небезпеки, обурюються проти підлості і дізнаються найважливішого – від твоєї участі залежить дуже багато чого…]


   Шклярский, А.
Томек ищет Снежного Человека / Альфред Шклярский. -К.: Обериг, 1992. – 315 с.

  [За покликом товариша Томек, що вже подорослішав і змужнів, відправляється в Індію. Ян Смуга, улюблений наставник юного звіролова, написав друзям лист з проханням про допомогу. Прибувши на місце, Вільмовскі і їх незмінний супутник боцман Новицький знаходять тільки чергове послання від Смуги, але не його самого. Більш того, людину, що передала  їм це послання, вбивають. З міста в місто, через всю країну, до самого Паміру, йдуть вірні друзі по слідах Яна Смуги, розплутуючи справжнісінький детектив… По дорозі герої зіткнуться з підступним лиходієм, з незвичайною кастою Крим – спільнотою професійних злочинців, з незворушними тибетськими ченцями, знайдуть і тут же втратять скарб, але головне своє багатство – справжню чоловічу дружбу – вони, звичайно, збережуть.  

    Книги цікаві і корисні для підлітків. Крім того, вони несуть виховну цінність, адже їх герої шляхетні і чесні.]


  Шклярский, А. Томек среди охотников за человеческими головами / Альфред Шклярский. -К.: Обериг, 1992. – 255 с.
[У шостій книзі про пригоди юного поляка Томек і його компанія здійснять подорож в одну з найбільш таємничих і малодосліджених місцевостей Землі – Нову Гвінею. Томек знайомить читачів з країнами, в яких знаходиться його експедиція. Книга має пізнавальний характер, читачі одержать короткі відомості про мандрівників, які відкрили дані місця, дізнаються про флору  і фауну, етнографічні дані про народи, які мешкають у  цих країнах.    

    Незважаючи на безліч небезпечних обставин,  як завжди, добро перемагає, лиходії покарані, благородні герої благополучно виконують свою місію.

    Цей роман один з кращих в серії книг про пригоди Томека. Нова Гвінея – це дуже цікава країна: папуаси, канібали, мисливці за головами, пірати і розбійники. Джунглі і екзотичні тварини…

     Дуже хороша захоплююча та пізнавальна книга,яка розрахована, перш за все, на юного читача.]    

Шклярский, А. Томек у истоков Амазонки / Альфред Шклярский. -К.: Обериг, 1992. – 283 с.: ил.

     [Томек зі своєю дружиною Саллі приїжджає до Бразилії відвідати старих друзів. Серед них Ян Смуга, який нині відповідає за роботу озброєної охорони працівників компанії «Ніксон-Ріу-Путу-майо», зайнятих збором каучуку в бразильській сельві. Смуга, який намагався захистити збирачів каучуку  від бандитів, сам опинився в смертельній пастці.

     У цій книзі Томек з дружиною і друзями відправляються в ліси Амазонки, щоб знайти та врятувати Смугу, друга і супутника головного героя у всіх пригодах…]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *