Роберт Фрост: до 145-річчя від дня народження американського поета

Роберт Фрост

26.03.1874 -28.01.1963

 

“Вірш починається з комка в горлі, почуття біди, туги за домівкою, туги за коханням.”

(Роберт Фрост)

Роберт Фрост- один з найвідоміших поетів в історії США, чотириразовий лауреат Пулітцерівської премії. Своє ім’я він отримав на честь Роберта Лі, головнокомандуючого армією Конфедерації під час Громадянської війни. Батько Фроста, учитель, який став журналістом, гравець, який страждав важким алкоголізмом, помер від туберкульозу у віці 36-ти років, коли Фросту було 11 років, залишивши сім’ю в крайній бідності. За допомогою родичів сім’я переїхала до Массачусетса і оселилася по сусідству з дідом Фроста по батьківській лінії.

Свої перші вірші Фрост склав в шкільному віці. Після першого року він був першим учнем у класі, виявив неабиякі здібності до латині і грецької мови, опублікував перший вірш в шкільній газеті, а незабаром став редактором газети. Він закінчив школу, розділивши нагороди за перше місце зі своєю майбутньою дружиною Елінор Уайт. Вступив до коледжу в 1892 році, хоча був прийнятий до Гарвардського університету але, мабуть, з економічних причин, не зміг там навчатись. І навчання в коледжі Фрост перервав і працював на фабриках, в газеті і т. п. У 1894 році нью-йоркський журнал “Independent” опублікував вірш Фроста “My Butterfly” за гонорар в 15 доларів. В цьому ж році Фрост зробив пропозицію Елінор, але, отримавши відмову (Елінор хотіла закінчити навчання), в страшному відчаї, пішов буквально світ за очі, заблукав і, змучений, з допомогою місцевих жителів насилу добрався до будинку. Фрост робив Елінор пропозицію кілька разів, нарешті, в 1895 вона дала згоду на шлюб.

Фрости зняли ферму. З шістьох дітей Роберта і Елінор двоє померли в дитинстві. Спроби фермерства не були достатньо успішними для підтримки сімейства з чотирма маленькими дітьми, і в 1906 році Фрост повернувся до викладання. Після п’яти років роботи наізнос, він звільнився. Тоді ж були опубліковані два з його ранніх віршів – “The Tuft of Flowers” і “The Trial by Existence”. Численні втрати, з якими йому довелося зіткнутися в молодості, визначили стоїчний песимізм фростовского світовідчуття.

У 1912 році Фрости продали ферму і переїхали до Лондона – “бути жебраками і писати вірші”.

Там Фросту вдалося опублікувати свій перший віршований збірник «A Boy’s Will» (1913), в якому відчувається вплив поетів Вордсворта і Роберта Браунінга.

Протягом усього свого творчого шляху поет малює жителів сільської місцевості за повсякденними заняттями, які в його трактуванні набувають глибокого філософського підґрунтя ( «Mowing»). Його улюблений ліричний герой – фермер з Нью-Гемпшира. Всі ці риси в повній мірі проявилися в другій збірці «North of Boston» (1914), багато віршів з якого стали хрестоматійними і підлягають обов’язковому вивченню в американських школах.До осені 1914 року Фрост придбав в Англії репутацію провідного поета Америки. Фрост був запрошений до Гарварду і обраний в Національний інститут Живопису і та літератури. У 1915 році Фрост склав третю книгу віршів, “Mountain Interval”, до якої увійшли такі речі, як «The Road Not Taken»«An Old Man’s», «Winter Night»«The Oven Bird», «Birches»«Putting in the Seed», and «Out, Out – ». Його вірші, залишаючись прив’язаними до життєвих справ, мали особливу, фростовскую інтонацію, помічену критиками.

Фрост отримав свою першу (з чотирьох) Пуліцерівську премію в 1924 році за свою четверту опубліковану книгу “New Hampshire”. У 30-му році він отримав другу Пуліцерівську премію за збори віршів “Collected Poems”. У наступні кілька років – багато нагород і премій, включаючи титул почесного професора поезії в Гарварді. Збірник “A Further Range” приніс йому третю Пулітцеровкую премію в 1937 році.

Ліва критика зустріла суворо цю останню книгу, звинувачуючи поета в тому, що його поезія стала жорсткою, часом саркастичною і дедактічною. Сам Фрост вважав, що в будь-яких, найтрагічніших віршах, повинна підспудно відчуватися іронія: “Кажуть, стиль робить людину. Стиль – це спосіб осмислення людиною самої себе …. І якщо він серйозний, підспудно повинен відчуватися гумор. А якщо комічний, повинна відчуватися внутрішня серйозність. і те й інше відразу, або не виходить нічого “.

У 30-ті роки, коли Фрост публікує книги, стає найбільш відомим і отримує нагороди, він переживає одну за одною кілька сімейних трагедій. У 34-му році його молодша і улюблена дочка Марджорі померла відразу після пологів свого первістка, в 38-му його дружина Елінор померла від серцевого нападу; в 40-му син Карол наклав на себе руки. Інша дочка Фроста, Ірма, все життя страждала, як і сестра Фроста, від душевної хвороби, була госпіталізована. Фрост важко переживає. Він кидає викладання і віддаляється на ферму. У книзі віршів, опублікованій в 42-му році – “A Witness Tree”, – трагічний тон чути у багатьох віршах, і деякі з віршів цієї книги критики відносять до сильних в ліриці Фроста.

“І нема на що озирнутися з гордістю, і годі чекати з надією.”

Сам Фрост у своїй передмові до книги Едвіна Робінсона, писав про стриманість, з якою той умів писати про сумне. “Є особливе задоволення в тому почутті печалі, яке б закликало до жодних утіх. … Печаль така, коли вже нічого не можна поправити – невиліковна, кінцева”.

Ці важливі і, майже завжди, трагічні події обігруються в віршах багаторазово. Вражає повна відсутність любовної лірики в традиційному розумінні слова – навіть в юності. Ймовірно, драматична була і пізня любов Фроста до своєї багаторічної помічниці і секретарки (зрозуміло, після смерті дружини після тридцяти років шлюбу; Фрост був людиною суворих правил): відкинувши залицяння поета, а вірніше, відмовившись заради шлюбу, запропонованого їм, розійтися з чоловіком, вона дружила з поетом і працювала на нього до самої його смерті.

 Фрост ніколи не писав віршів по свіжих слідах як безпосередній емоційний відгук на ту чи іншу подію, але лише після довгої – іноді багаторічної – паузи, давши почуттю (або почуттям) дистилюватися і відстоятися.

Для англійців він був пізнім, може бути, останнім романтиком, для американців – реалістом, що зберігав вірність “правді життя”, – від конкретних прикмет пейзажу до відомих персонажів.

Протягом усього творчого життя Фрост писав як римовані, так і білі вірші. Римовані були, як правило, невеликі за розмірами і традиційні за формою, білі – налічували часом по багато сотень рядків.

Білі вірші Фроста написані у формі драматичного монологу (або іноді – діалогу). Часом перед нами монолог автора (ліричного героя), часом – персонажа, часом – діалог чи послідовні монологи кількох персонажів.

Поезія пройнята думкою про те, що результати людської діяльності губляться в безмежності і безглуздості навколишнього світу ( «The Wood-Pile», «The Most of It»).

Основна частина віршованої спадщини поета обіграє тему відносин людини з вічною природою, яка постає у Фроста принципово незбагненною і чужою людині, а нерідко таїть в собі іманентну загрозу, наприклад – «Сніговий вечір в лісі» ( «Stopping By Woods On A Snowy Evening»)- самий хрестоматійний вірш американської поезії XX ст.

СНЕЖНЫЙ ВЕЧЕР В ЛЕСУ

    Я опознал, чей это бор, 
      Но вряд ли он покинет двор, 
      Чтобы следить, как я в лесу 
      Его снегами тешу взор. 

      Моя лошадка смущена: 
      Зачем осажена она 
      От озера невдалеке, 
      Где лес один да тьма одна? 

      На сбруе бубенец звенит: 
      “Окончен путь или забыт?” 
      В ответ вздыхает ветерок 
      Да снег летит, да снег летит. 

      Как лес манящ, глубок, хорош! 
      Но сам себя не проведешь: 
      Пройдешь весь путь – тогда уснешь. 
      Пройдешь весь путь – тогда уснешь. 

Вчитуючись у переклади цього самого знаменитого вірша Фроста особливу увагу треба приділяти двом останнім рядкам, вірніше, одному і тому ж, але повтореному  двічі. У перший раз цей  нехитрий рядок має конкретний зміст, у другій – метафоричний, в сукупності  – конкретний і метафоричний смисли складаються в метафізичний. Точно також (хоча, може бути, і не настільки наочно) справа йде і з усією поезією Роберта Фроста.

У зрілі роки Фрост часто звертається до форми сонета, на перший план виступають мотиви безвихідногї самотності і відчуженості ( «Acquainted with the Night»). Вірші пізнього Фроста насичені метафізичним підтекстом ( «Directive») і прямими біблійними алюзіями ( «Never Again Would Birds ‘Song Be The Same»). Остання збірка віршів поета – «In the Clearing» – з’явилася в 1962 році.

Останні 14 років життя Фроста – він почитається, як найзначніший американський поет 20-го століття, який отримав 44 почесних звання, виступав в Сенаті, призначений Почесним консультантом Бібліотеки Конгресу, і отримав запрошення Президента Джона Кеннеді на президентській  інавгурації.

Серед шанувальників його таланту – Володимир Набоков, Хорхе Луїс Борхес, Йосип Бродський. Останній у своїй нобелівської лекції назвав Фроста одним з п’яти поетів, які найбільше вплинули на його творчість.

Список літератури:

Поэзия США: сборник. – М.: Худож. лит., 1982. – С. 343 – 352. – (Б-ка литературы США).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *