Жорж Бізе: до 180-річчя від дня народження видатного французького композитора, диригента, піаніста

Жорж Бізе

25.10.1838 – 3.06.1875

«Він весь – молодість, сила, радість, бадьорість духу».

Каміль Сен-Санс

Бізе виріс в культурній освіченій сім’ї; батько був учителем співу, мати грала на фортепіано. У чотири роки хлопчик уже знав ноти і вмів грати на фортепіано. Уже в дев’ять років Жорж Бізе демонстрував надзвичайні музичні здібності, і тому, незважаючи на такий юний вік, за два тижні до десятиліття був зарахований до Паризької консерваторії. Дитинство закінчилося не розпочавшись.

Вранці в консерваторію сина незмінно приводила мама, а після занять забирала додому. Далі все було за сценарієм – його годували, а потім закривали в кімнаті, де Жорж грав на піаніно до тих пір, поки не засинав від утоми. Юний музикант намагався чинити опір матері і в той же час розумів, що її впертість і його талант дають результати. Все ж йому більше подобалася література. «Ти виріс в музичній сім’ї, – говорила мати, коли заставала його за читанням, – і будеш музикантом, а не літератором. Видатним! »

Вчитися Жоржу було легко, він схоплював все на льоту. Уже тоді відкрилося різнобічне обдарування Бізе. Він був яскравим піаністом-віртуозом: Ференц Ліст, який почув у виконанні Бізе свою фортепіанну музику, вигукнув: «Бог мій! Я вважав, що це може виконати одна людина – я. Але виявляється, нас двоє! ». Жорж неодноразово отримував премії з теоретичних дисциплін, захоплювався грою на органі.

Цикл п’єс “Дитячі ігри”

У тринадцять років Жорж почав складати музику. У консерваторські роки (1848-58) з’являються твори, повні юнацької свіжості і невимушеності, серед яких Симфонія до мажор, комічна опера «Будинок лікаря». У дев’ятнадцять Бізе закінчив консерваторію і став наймолодшим лауреатом, що отримав Велику Римську премію, – за кантату «Кловіс і Клотільда». Тоді ж для конкурсу, оголошеного Ж. Оффенбахом, Бізе пише оперету «Доктор Міракль», яка теж була відзначена премією.

Вічне місто, в якому Жорж навчався, стало для нього джерелом натхнення, творчих шукань і любові. Він займається вивченням мистецтва, читає безліч книг, осягає красу у всіх її проявах. Ідеалом для Бізе стає прекрасний, гармонійний світ Моцарта і Рафаеля. Істинно французька витонченість, щедрий мелодійний дар, тонкий смак назавжди стали невід’ємними рисами стилю композитора. Бізе все більше привертає музика оперна, здатна «злитися» з зображуваних на сцені явищем або героєм. Замість кантати, яку композитор повинен був представити в Парижі, він пише комічну оперу «Дон Прокопіо», витриману в традиціях Дж. Россіні. Створюється також ода-симфонія «Васко да Гама».

Лист про хворобу матері застав його зненацька. З поверненням до Парижа пов’язаний початок серйозних творчих шукань і одночасно важкої, рутинної роботи заради шматка хліба і засобів для лікування матері. Бізе доводиться робити перекладання чужих оперних партитур, писати розважальну музику для кафе-концертів і одночасно створювати нові твори, працюючи по 16 годин на добу. «Я працюю, як негр, я виснажений, я буквально розривають на частини … Я тільки що закінчив романси для нового видавця. Боюся, що вийшло посередньо, але потрібні гроші. Гроші, вічно гроші – до біса! »

«Пиши симфонію, – немов у маренні повторювала мати, – як тільки ти це зробиш, слава знайде тебе». Але на симфонію у нього не було часу. Чернетки множилися, і, незважаючи на його наполегливу працю, з кожним днем ​​росли борги. Мати померла через рік після його приїзду …

«Ловці перлів»

А музичний театр як і раніше вабив композитора: «..Мне потрібен театр: без нього я ніщо».

Він намагався ходити на всі прем’єри, але все, що він писав, не знаходило схвалення. Комічна опера «Дон Прокопіо» не була оцінена. Ряд оркестрових п’єс, які пізніше увійдуть до циклу «Спогадів про Рим», – теж. Друзі радили продовжити кар’єру піаніста, але Жорж хотів складати музику і був упевнений, що обраний шлях приведе його до успіху. Залишалося тільки працювати, чекати і терпіти нужду.

Графиня де Шабрійан

У 1863 році відбулася прем’єра опери «Ловці перлів». Критика відзначила природність і красу вокальних партій, безліч виразних моментів в партитурі – і все. Опера пройшла на сцені 18 разів і була знята з репертуару. Все повернулося: безсонні ночі, чужі партитури, уроки музики. Від нервового виснаження рятували обливання холодною водою, прогулянки по місту і відвідування театрів.

Одного разу в поїзді Жорж Бізе познайомився з Могадор – оперною дівою мадам Ліонель, письменницею Селестой Венаріа, графинею де Шабрійан. Юність вона провела вільно, була танцівницею, а потім захопилася літературою і стала описувати те, що знала про життя, в романах. Під час зустрічі з Бізе чарівна Могадор була вдовою і власницею музичного театру, де співала головні партії.

Вперше за довгий час всі негаразди і прикрощі Бізе потонули в невдаваної пристрасті цієї жінки. Але його доходи, як і раніше, ледве дозволяли оплачувати рахунки, а його любов була Могадор ні до чого. Перепади її настрою доводили Жоржа до відчаю, але розлучитися з нею Бізе був не в силах. Під час чергового скандалу Могадор облила Жоржа з ​​голови до ніг цебром холодної води. Бізе вийшов на вулицю, де тихо кружляв сніг.

«Пертська красуня»

Гнійний тонзиліт – таким був діагноз лікарів. Бізе працював лежачи, майже не міг говорити. Але його фізичні страждання не йшли ні в яке порівняння з душевними.

Опера «Пертська красуня» не мала успіху. Грошей знову не було. Бізе майже не вірив в себе.

Навесні 1869 року Жорж Бізе, ще слабкий після хвороби, вийшов на прогулянку. Він пройшов повз будинку свого вчителя і його охопило бажання зайти туди, де йому було добре і спокійно. Тут він зустрівся з дорослою донькою вчителя.

Женев’єв Бізе

Їх роман не був стрімким. Нарешті, Жорж зробив пропозицію. Женев’єва взяла на себе домашні клопоти, і скоротила витрати, оточивши Бізе такою ніжністю і турботою, щоб він знову зміг працювати.

Сімейна ідилія тривала недовго. Незабаром дружині набридли постійні відлучки чоловіка і його вічна зайнятість. Бізе дізнається про її невірность в шлюбі.

«Джаміле»

У 1872 році відбулася прем’єра опери «Джаміле» (за поемою А. Мюссе), твір, що розповідає про самовіддану любов, сповнений чистої лірики. Справжні цінителі музики і серйозні критики побачили в «Джаміле» початок нового етапу, відкриття нових шляхів.

70-і рр. – розквіт творчості композитора.

Одна з вершин творчості Бізе – музика до драми А. Доде «Арлезіанка» (1872). Постановка п’єси була невдалою, і композитор з кращих номерів склав оркестрову сюїту (другу сюїту після смерті Бізе склав його друг, композитор Е. Гіро).

Любов і патріотичні почуття до Франції знайшли вираз в драматичній увертюрі «Батьківщина» (1874).

Останніми роботами Бізе були незавершена опера «Дон Родріго» (за драмою Корнеля «Сід») і «Кармен» (1875), яка поставила її автора в ряд найбільших митців світу.

Прототипом головної героїні повинна стати Могадор з її пристрастю. Бізе використовував сюжет новели П. Меріме, але підвищив його образи до значення поетичних символів. І при цьому всі вони – «живі» люди з яскравими, неповторними характерами. Композитор вводить в дію народні сцени з їх стихійним проявом життєвої сили, що б’є через край енергією. Циганська красуня Кармен, тореадор Ескамільйо, контрабандисти сприймаються як частина цієї вільної стихії. Створюючи «портрет» головної героїні, Бізе використовує мелодії і ритми хабанери, сегідільі, поло і т. п .; при цьому йому вдалося глибоко проникнути в дух іспанської музики. Зовсім до іншого світу – затишного, віддаленого від бур, належать Хозе і його наречена Мікаела. Їх дует витриманий в пастельних тонах, м’яких романсових інтонаціях. Але Хозе буквально «заражається» пристрастю Кармен, її силою і безкомпромісністю. «Звичайна» любовна драма піднімається до трагедії зіткнення людських характерів, сила яких перевищує страх смерті і перемагає його. Бізе оспівує красу, велич любові, п’янке почуття свободи; без упередженого моралізування він правдиво розкриває світло, радість життя і її трагізм.

… Прем’єра «Кармен» стала і найбільшою життєвою невдачею Бізе: опера зі скандалом провалилася і викликала різку оцінку преси.

Музику ніхто не оцінив. Женев’єва не витримала і покинула зал. Бізе був у відчаю. Він кинувся в холодну воду Сени і на ранок звалився з лихоманкою. Прийшла глухота, німіли руки і ноги. Потім стався серцевий напад. Композитор то приходив до тями, то марив. Помер Жорж Бізе на 37-му році життя 3 червня 1875 року, не доживши менше чотирьох місяців до феєричного успіху «Кармен» у Віденській опері.

Через рік після невдалої першої постановки оперу з тріумфом поставлять майже на всіх великих сценічних майданчиках Європи. У 1878 році Петро Ілліч Чайковський напише: «Кармен – це в повному розумінні шедевр, тобто одна з тих небагатьох речей, яким судилося відобразити в собі у найсильнішому ступені музичні прагнення цілої епохи … Я переконаний, що років через десять” Кармен” буде найпопулярнішою оперою в світі …».

Так і сталося. Така ж доля чекала не тільки цю оперу композитора. Більшість творів Жоржа Бізе увійшли в Золотий фонд світової класичної музики.

За свою недовге, але досить насичене життя в театрі, Жорж Бізе стикався з різними ситуаціями і вельми натерпівся від колег. Вважається, що йому належить фраза:

«У музиці все як у житті: хороші музиканти не пам’ятають зла. Погані – добра».

Список літератури:

Бизе, Ж. Кармен: опера в четырех действиях: [либретто] / Жорж Бизе. – М., 1957. – 440 с.

Ладвинская, А.А. 70 знаменитых композиторов: судьба и творчество / А.А. Ладвинская. – Донецк: ООО ПКФ “БАО”, 2006. -416 с.

166 биографий знаменитых композиторов. – СПб.: Композитор, 2000. – 208 с.: ил.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *