Антуан Лоран Лавуазьє: до 275-річчя від дня народження французького вченого, одного з засновників сучасної хімії

Антуан Лоран Лавуазьє

26.08.1743  – 08.05.1794

Антуан Лоран Лавуазьє народився в Парижі в сім’ї одного з 400 адвокатів, які перебували у віданні Паризького парламенту.

Початкову освіту він здобув у коледжі Мазаріні, а в 1764 році закінчив юридичний факультет Паризького університету і отримав ступінь ліценціата прав. І хоча його батько хотів, щоб син теж став адвокатом, Лавуазьє більше приваблювали природні науки, тому одночасно з юриспруденцією він вивчав математику, астрономію, ботаніку, мінералогію, геологію і хімію. Його навчання проходило під керівництвом кращих паризьких професорів того часу.

У 1765 годуЛавуазье представив роботу на задану Паризькою академією наук тему – “Про кращий спосіб освітлювати вулиці великого міста”. При виконанні цієї роботи позначилася незвичайна наполегливість Лавуазьє в переслідуванні наміченої мети і точність в дослідженнях – гідність, яка становить характерну рису всіх його робіт. Наприклад, щоб збільшити чутливість свого зору до слабких змін сили світла, Лавуазьє провів шість тижнів в темній кімнаті. Ця робота Лавуазьє була удостоєна академією золотої медалі.

В період 1763-1767 рр. Лавуазьє здійснює ряд екскурсій з найвідомішим геологом і мінералогом Геттаром, допомагаючи останньому в складанні мінералогічної карти Франції. Уже ці перші роботи Лавуазьє відкрили перед ним двері Паризької академії. 18 травня 1768 року він був обраний в академію ад’юнктом по хімії, в 1778 році став дійсним членом академії, а з 1785 року він перебував її директором.

У 1769 році Лавуазьє вступив в Компанію відкупів – організацію з сорока великих фінансистів. В обмін на негайне внесення в казну певної суми члени  компанії одержували право збирати державні непрямі податки (на сіль, тютюн і т.п.). Будучи відкупником, Лавуазьє нажив величезні статки, більшу частину яких  витратив на наукові дослідження; проте саме участь в Компанії відкупів стала однією з причин, по якій Лавуазьє був в 1794 році засуджений до смертної кари.

У 1775 році Лавуазьє стає директором Управління порохів і селітр. Завдяки його енергії виробництво пороху у Франції в 1788 році більш ніж подвоїлося. Лавуазьє організовує експедиції для відшукання селітряних родовищ. Прийоми очищення селітри, розроблені Лавуазьє і А. Боме, дійшли і до нашого часу.

Пороховою справою Лавуазьє керував до 1791 року. При цьому сам він жив в пороховому арсеналі і тут же влаштував лабораторію, в якій виконав основні дослідження. Ця лабораторія стала фактично науковим центром Парижа, в ній він влаштовував демонстрації дослідів, на які запрошував не тільки хіміків, пробуджуючи у широкого кола людей інтерес до науки.

Крім цього, Лавуазьє займався вивченням тюремної справи, поліпшенням становища хліборобів, контролем якості продуктів, постачанням водою морських суден, організацією благодійних установ і страхових кас, народним просвітництвом, школами прядіння та ткацтва …

У 1790 році Лавуазьє став секретарем і скарбником комісії з вироблення раціональної системи мір і ваг. В результаті була розроблена метрична система, що поступово поширилася по всьому світу.

Але основні інтереси Лавуазьє були пов’язані з хімією. У роботі йому допомагала дружина Марія, яка стала фактично його секретарем, вела його робочі журнали, перекладала для нього з англійської наукові статті, малювала і гравіровані креслення для його книг. На відомій картині  «Портрет пана Лавуазьє і його дружини»  кисті Жака Луї Давида (1788 р.) подружжя Лавуазьє відображено біля лабораторного столу (зараз ця картина зберігається в Метрополітен-музеї в Нью-Йорку).

Найважливіший внесок Лавуазьє в науку – спростування теорії флогістону (в історії хімії: флогістон – гіпотетична «надтонка матерія» – «вогняна субстанція», нібито що наповнює все горючі речовини і вивільняється з них при горінні), яка панувала багато десятиліть,  і створення теорії горіння, заснованої на досвідчених даних. Відкритий в 1774 році шведським хіміком К. В. Шеєле і англійським хіміком Дж. Прістлі кисень допоміг Лавуазьє зрозуміти, що саме кисень – це та п’ята частина повітря, яка приєднується до металу при прожаренні. Лавуазьє докладно дослідив роль кисню в створенні кислот. Відомі тоді кислоти містили цей елемент, тому він і отримав латинську назву oxygenium, тобто «народжує кислоти». У 1775-1777 рр. Лавуазьє доводить, що  склад повітря складний і складається, на його думку, з “чистого повітря” (кисню) і “задушливого повітря” (азоту). У 1781 році спільно з математиком і хіміком Ж. Б. Меньє доводить також і складний склад води, встановивши, що вона складається з кисню і “пального повітря” (водню). У 1785 році вони ж синтезують воду з водню і кисню.

Розроблена Лавуазьє нова теорія горіння, незважаючи на свою простоту і плідність, була вороже зустрінута багатьма хіміками. Він був оголошений «науковим єретиком», а його портрет підданий показовому спаленню.

Однак встановлення складу води було рішучим ударом для теорії флогістону; прихильники її стали переходити на бік вчення Лавуазьє.

Цей процес значно прискорився після видання в 1789 році «Початкового курсу хімії», який протягом трьох років був переведений на голландську, англійську, італійськута німецьку мови, опублікований у багатьох країнах Європи і Америки.

У «Курсі хімії» Лавуазьє дав класифікацію тел, ділячи їх на прості і складні, віднісши до останніх оксиди, кислоти і солі. Всього він класифікував як елементи більш 30 речовин, серед яких, крім кисню, азоту, водню, сірки, фосфору, вуглецю і металів, були також «теплород», «вапно», «кремнезем» і т. п. Правда, Лавуазьє стверджував, що всі тіла в його таблиці дійсно прості, але він передбачив складний склад деяких лугів і кислот, ряду мінералів, які раніше вважалися елементарними, тобто нерозкладними на більш прості.

У зв’язку з відмовою від флогістонной теорії виникла необхідність у створенні нової хімічної номенклатури, в основу якої лягла класифікація, дана Лавуазьє. Нова номенклатура внесла велику простоту і ясність в хімічну мову, очистивши її від складних і заплутаних термінів, які були заповідані алхімією. Предмет вивчення Лавуазьє укладали угоди й теплові явища, тісно пов’язані з процесом горіння. Разом з Лапласом, майбутнім творцем “Небесної механіки”, Лавуазьє дає початок калориметрії. Вони створюють крижаний калориметр, за допомогою якого вимірюють теплоємності багатьох тіл і теплоти, що звільняються при різних хімічних перетвореннях. Переворот, здійснений в хімії працями Лавуазьє, прийнято називати “хімічною революцією”.

Творець хімічної революції, Лавуазьє став, однак, жертвою революції соціальної. Під час Конвенту Лавуазьє виявився найбільш діяльним захисником академії і докладав усіх зусиль, щоб врятувати її. Однак це йому не вдалося, і в 1793 році академія була скасована.

В кінці листопада цього ж року колишні учасники Компанії відкупу були заарештовані і віддані під суд революційного трибуналу. Ні петиція від “Дорадчого бюро мистецтв і ремесел”, ні всім відомі заслуги перед Францією, ні наукова слава не врятували Лавуазьє від смерті. “Республіка не потребує вчених”,- заявив голова  трибуналу Коффіналь у відповідь на петицію бюро. Лавуазьє був звинувачений в участі “в змові з ворогами Франції проти французького народу, що мав на меті викрасти у нації величезні суми, необхідні для війни з деспотами”, і присуджений до смерті.

Лавуазьє був гільйотинований 8 травня 1774 року. Смерть він зустрів гідно і мужньо. Дізнавшись про це, знаменитий математик Ж. Л. Лагранж сказав не менше знаменитому математику і фізику Ж. Л. Даламберу: «Знадобилася лише одна мить, щоб відрубати цю голову, але, може бути, і століття буде мало, щоб створити подібну їй» . Через два роки Лавуазьє був посмертно реабілітований.

Ім’я А. Лавуазьє внесено до списку найвидатніших учених Франції, поміщене на першому поверсі Ейфелевої вежі.

Наукова слава Лавуазьє по смерті неодноразово оскаржувалася, проте вона полягає не у встановленні нових фактів, а, головним чином, в запровадженні в науці нової системи, яка її абсолютно реформувала. Вся система Лавуазьє представляє логічну стрункість і єдність. Лавуазьє вніс в хімію той метод суворої критики і виразного аналізу явищ, який до нього вже виявився таким плідним в інших областях точного знання, в механіці, фізиці, астрономії. В цьому відношенні праця Лавуазьє становить ланку в тому ланцюзі праць, які ставили за мету відкриття законів, керуючих явищами природи, і ім’я Лавуазьє стоїть в одному ряду з небагатьма іменами, які імена Галілея, Ньютона, Кеплера і ін.

У 1935 році Міжнародний астрономічний союз присвоїв ім’я Лавуазьє кратеру на видимій стороні Місяця.

Список літератури:

Биографии великих химиков /пер. с нем. под ред. Быкова Г.В. – М.: Мир, 1981. –  320 с.

Волков В.А., Вонский Е.В., Кузнецова Г.И. Выдающиеся химики мира: биографический справочник / В.А.Волков, Е.В.Вонский, Г.И.Кузнецова. – К.: Наукова думка, 1984. – 736 с.

Волков В.А., Вонский Е.В., Кузнецова Г.И. Выдающиеся химики мира: биографический справочник / В.А.Волков, Е.В.Вонский, Г.И.Кузнецова. – М.: Высшая школа, 1991. – 656 с.

Манолов, К. Великие химики: в 2-х томах. Т. 1 / К. Манолов. – М.: Мир, 1985. – 465 с.: ил.

Сабадвари, Ф., Робинсон, А. История аналитической химии / Ф. Сабадвари, А. Робинсон. – М.: Мир, 1984. – 304 с.: ил.

Сенковская, А., Сенковский, С. Шеренга великих химиков / Александра и Стефан Сенковские.- Варшава: Наша Ксенгарня, 1963. – 148 с.

Соловьев, Ю.И. История химии: развитие химии с древнейших времен до конца ХІХ  века: пособие для учителей / Ю.И.Соловьев. – М.: Просвещение, 1983. – 368 с.: ил.

Штрубе, В. Пути развития химии: в 2-х томах. Т. 2 / В.Штрубе. – М.: Мир, 1984. – 278 с.: ил.

Шуліка, В.М. Видатні хіміки: матеріали до уроків. 8-9 класи / В.М. Шуліка. – Х.: Вид.група «Основа», 2004. – 128 с. – (Серія «Бібліотека журналу «Хімія»; Вип.4(16)).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *