Українське кіно в бібліокінотеатрі «Спалахи»

10 років тому, напередодні 200-річчя від дня народження Кобзаря, в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва відкрився бібліокінотеатр «Спалахи».
Гостями церемонії відкриття були запорізькі студенти, а мова йшла про постановочний масштабний фільм «Тарас Шевченко» режисера Петра Чардиніна, знятий у далекому 1926-му на Одеській кіностудії. В головній ролі знімався відомий український актор Амвросій Бучма.

З тих пір, уже протягом десятиліття, глядачі бібліокінотеатру дивляться та обговорюють документальні фільми, присвячені українській історії, діячам літератури, мистецтва, українській ідентичності, а також деякі художні фільми пов’язані з ювілеями українських та зарубіжних діячів.

Тож у перші місяці 2024 року в «Спалахах» подивилися:

  • «Атентат – Осіннє вбивство в Мюнхені» (художній фільм-драма режисера Олеся Янчука).

До 115-ї річниці від дня народження лідера організації українських націоналістів Степана Бандери.

Щоб придушити український націоналістичний спротив, радянський уряд проводить операцію по знищенню свого головного ворога – очільника визвольного руху Степана Бандери. Глядачі бібліокінотеатру «Спалахи», спостерігаючи за історичними подіями визвольної боротьби ОУН, які відбувалися після Другої світової війни, під час обговорення проводили аналогії з сучасними подіями в Україні і за її межами.

  • «Спогади. Сергій Параджанов».
    «Як нищили Параджанова за «Тіні забутих предків»? «Реальна історія» з Акімом Галімовим

Кіносеанс був присвячений Сергію Параджанову до 100-ліття від дня народження всесвітньо відомого українського кінорежисера, сценариста вірменського походження.

Перед глядачами виникає образ не просто талановитої творчої людини, а надзвичайно відкритої, ексцентричної, впевненої в своїй вибраності особистості.
Художній фільм «Тіні забутих предків» за твором Коцюбинського, який знають по всьому світу, отримав 23 золоті медалі на кінофестивалях.
Картина відрізнялась від інших фільмів соціалістичного реалізму своїм національним колоритом, глибоким проникненням в українську культуру, автентичністю Гуцульщини.


За непокірливий характер і відстоювання своїх поглядів перед радянською владою режисер поніс тяжке покарання – роки перебування за гратами.
Сергій Параджанов – приклад прояву щирого національного характеру, який спонукає вивчати свої історичні корені.

  • «Микола Мащенко. Воскові крила Ікара» (документальний фільм з циклу «Сімдесятники»).

До 95-річчя від дня народження Миколи Мащенка, українського кінорежисера, сценариста, одного з представників хвилі «українського поетичного кіно». Мащенко відомий за кінокартинами – «Комісари», «Вінчання зі смертю», «Овод», телефільмом «Шлях до Софії».
Щирий серцем, емоційний і добрий за характером, режисер знімав фільми про світлих, чесних, цілеспрямованих і відданих своїй справі людей.

У спогадах колеги відгукуються про майстра з великою пошаною, бо він був для них на знімальному майданчику і батьком, і товаришем, і вчителем водночас.
Український кінематограф може гордитись багатьма талановитими митцями, до когорти славетних і відноситься Микола Мащенко.

  • «Кіборги» (художній фільм режисера Ахтема Сеітаблаєва).

20 січня, до Дня вшанування захисників Донецького аеропорту в Україні бібліокінотеатр «Спалахи» присвятив фільм «Кіборги» про оборону Донецького аеропорту. Він увійшов до переліку 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Завдяки мужності, стійкості, хоробрості українських військових аеропорт протримався 242 дні. За свою незламність вони і отримали назву «кіборги».

  • «Крути 1918» (художній фільм, історична драма Олексія Шапарєва).

Про молодих захисників, що загинули 29 січня 1918 року під Крутами.

Історичні події відбуваються у період першої радянсько-української війни. Молоді військові курсанти УНР (Студентський Курінь Січових Стрільців та 400 курсантів Київської юнкерської школи) стали на захист Києва 29 січня у бою під Крутами. Велике бажання бачити свою батьківщину незалежною і вільною дозволило молодим захисникам проявити мужність і відбити атаки 3000 більшовиків.

Сучасна російсько-українська війна нагадує події минулого, коли ворог набагато більше має ресурсів. Але незважаючи на великі труднощі, українські військові дають достойний опір ворогам. На відміну від противника ми воюємо, як і раніше, за свою землю і свою свободу.

  • «Малевич. Народжений в Україні» (документальний фільм).

До 145-річчя від дня народження українського художника-авангардиста Казимира Малевича в бібліокінотеатрі «Спалахи» подивилися фільм «Малевич. Народжений в Україні».

Для більшості глядачів Казимир Малевич – художник-дивак і автор найбільш відомої картини «Чорний квадрат».
Початок ХХ століття надихав окремих митців творити інноваційні і незвичні для простого розуміння витвори мистецтва.

Українець польського походження, відомий у всьому світі, як художник авангардного напрямку мистецтва – супрематизму (абстрактного геометризму). Картини майстра мають свій код, який треба вміти розшифрувати. Фільм розкриває і пояснює філософію живопису митця і його бачення Всесвіту.

  • «Правда загибелі Володимира Івасюка» (проєкт «Прихована правда» телеканалу «Еспресо»).
    «Таємниця загадкової смерті автора «Червоної рути» (проєкт «Зіркова історія» телеканалу «1+1»)

4 березня 2024 року Володимиру Івасюку виповнилося б 75 років. Талановитий і дуже популярний у 70-ті роки ХХ століття поет, співак, композитор. Скільки б ще музичних шедеврів створила ця талановита людина!

Якби не передчасна смерть у 30 років.

Це була особистість зі своїм поглядом на вчинки, мораль і порядність, яка не хотіла підкорятись традиційним правилам радянської системи. Неймовірна популярність українських пісень автора, як виявилось, представляла неабияку загрозу для влади СРСР.

Волелюбні і незалежні патріоти свого народу радянській системі завжди були не потрібні. Факти загибелі улюбленця українського народу, а також матеріали розслідування смерті Володимира Івасюка турбують багатьох і сьогодні. Знову і знову постає питання як, хто і чому?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *