Джек Лондон
12.01.1876 – 22.11.1916
Як це не дивно, про майбутнього американського письменника на своїй батьківщині заговорили ще до його народження. Мати хлопчика, Флора Уеллман, стала героїнею скандалу. Відмовившись робити аборт від «професора астрології» Вільяма Чейні, батька дитини, вона опинилася на вулиці і спробувала звести рахунки з життям. Історія про це, підхоплена журналістами, прогриміла на всю країну.
Вільям Чейні до кінця своїх днів заперечував своє батьківство, незважаючи на вражаючу зовнішню схожість, навіть тоді, коли до нього звернувся цілком дорослий син, який бажав лише дізнатися істини.
Після народження малюк – Джон Гріффіт Чейні – якийсь час знаходився під опікою Вірджинії (Дженні) Прентісс, колишньої чорношкірої рабині його матері. Протягом всього його життя Вірджинія залишалася для Лондона рідною людиною.
Коли незабаром мати вийшла заміж за ветерана Громадянської війни в США – Джона Лондона, хлопчик отримав прізвище вітчима. Джон-старший замінив хлопчику батька і сім’я Лондонов (у вітчима було двоє своїх дочок) оселилася в робочому районі Сан-Франциско.
Старша сестра Еліза на все життя стала вірним другом Джека, а саме так через роки він став підписувати свої твори.
США були охоплені жорстокою кризою, а авантюризм, притаманний Флорі, не давав родині налагодити матеріальне становище. Завдяки Флорі сім’я не раз була близька до банкрутства і нужди. Поневіряння привели сімейство в містечко Окленд, де Джек і закінчив початкову школу. Кожен день перед уроками він встигав поторгувати свіжої шкільною газетою, а по вихідним хлопчик розставляв кеглі в кегельбані і прибирав пивні павільйони в парку, щоб отримати хоч якісь гроші.
Майже кожен день він ходив до читального залу бібліотеки і «ковтав» книжки одну за одною. Пристрасть хлопчика до книг був помічена міс Айною Кулбріт, лауреатом місцевої премії з літератури. Саме вона і підкоригувала його коло читання. Літературний талант Лондона став проявлятися ще в шкільні роки, коли замість уроку співу хлопчик писав твори.
Продовжити освіту через відсутність грошей Джек не зміг. А коли в 1891 році годувальник родини Джон Лондон-старший потрапив під потяг і став інвалідом, юному Джеку довелося йти працювати на консервну фабрику, де за 10-12-годинний день виснажливої і важкої роботи він отримував один доллар.
Пристрасть до авантюр передалася Джеку від його матері і батька, любителя морських подорожей. 15-річний хлопець покидає завод і на зайняті у няні Дженні $ 300 купує стару шхуну. «Капітан Джек» збирає піратську команду зі своїх приятелів-підлітків і відправляється завойовувати «устричні території». Крадені на приватній бухті молюски підлітки продавали в місцеві ресторани і отримували непогані гроші: Джек навіть накопичив три сотні, щоб віддати борг няні. Але гроші зіпсували юнака: велика частина коштів витрачалася на розгульний спосіб життя, а нелегальним піратським бізнесом зацікавилася поліція.
Джек охоче погоджується на службу «рибальського патруля», щоб воювати з браконьєрами, а в 1893 році він відправляється в перше плавання до берегів Японії для лову морських котиків.
Пізніше автобіографічні історії увійшли в основу збірки «Розповіді рибальського патруля», враження і пригоди письменника вплинули на сюжети багатьох його «морських» романів.
Незабаром Лондону знову довелося повернутися на завод, а вже в 1894 році він бере участь у поході безробітних на Вашингтон. Пізніше Джека заарештують за бродяжництво – цей момент життя їм відображений в оповіданні «Гамівна сорочка».
Місцева газета Сан-Франциско «Колл» призначила премію за краще оповідання. Флора підштовхнула сина взяти участь в конкурсі. Джек три ночі поспіль пише оповідання, а його робочий день при цьому починається о 5 ранку.
Оповідання «Тайфун біля берегів Японії» посіло перше місце, а друге і третє дісталися студентам престижних вузів. Лондон всерйоз замислюється про письменницьку кар’єру. Але редакція газети, яка вибрала Джека переможцем, відмовляє молодій людині в публікації його творів.
У 19 років юнак складає іспити і вступає до Каліфорнійського університету, який, на жаль, він був змушений залишити через брак грошей.
«Золота лихоманка» жене Лондона на Аляску. Але йому не вдалося добути там золото і збагатитися, до того ж він захворів на цингу. Справжнім багатством стали спогади, які лягли в основу його творів: «Північні оповідання», «Біла безмовність», «Син вовка» … Потім пішли такі збірки оповідань: «Бог його батьків» (1901), «Діти морозу» (1902), «Віра в людину» (1904), «Поклик предків» (1903), «Місячний лик» (1906), «Біле ікло» (1906), «Втрачений лик» (1910), «Час не чекає» (1910), «Місячна долина» (1913), а також романи «Дочка снігів» (1902), «Морський вовк» (1904), «Мартін Іден» (1909), що принесли письменникові справжнє визнання.
Протягом всього свого життя Лондон трепетно ставився до собак і, особливо, любив вовків: численні його оповідання описують життя цієї дикої тварини: «Біле ікло», «Бурий вовк» і т.д.
Працював Лондон дуже багато, по 15-17 годин на день, і за все своє недовге життя написав близько 40 книг.
Своїми літературними вчителями він вважав Р. Стівенсона і Р. Кіплінга. Величезний вплив на життєву філософію письменника мали Г. Спенсер, Ч. Дарвін, К. Маркс, Ф. Енгельс і Ф. Ніцше. Високу оцінку Джек Лондон давав творам М. Горького (його роман «Фома Гордєєв» Лондон називає «цілющою книгою», яка «стверджує добро». Незадовго до смерті Джек Лондон заявив: «Слов’яни – наймолодша нація серед старіючих народів. Їм належить майбутнє».
Своїм найкращим твором Джек вважав «Маленьку господиню великого будинку» – трагічний роман, опублікований в 1916 році. Цей твір відрізняється від пригодницьких і авантюрних книг письменника. Роман написаний на останньому році життя Лондона і відображає властивий йому в той час душевний настрій.
У житті Джек був веселою і усміхненою людиною. Сімейне його життя не можна назвати щасливим. Перший шлюб з Бессі Маддерн, колишньою нареченою свого загиблого університетського приятеля, протримався недовго, хоча в цьому шлюбі народилися дві прекрасні доньки. Наступний шлюб з Шармейн Кіттрідж здивував багатьох його друзів, оскільки спочатку їх відносини не були навіть доброзичливими.
Письменницька діяльність зробила Джека Лондона заможною людиною: до 50 тисяч доларів він отримував за одну книгу.
Захопившись сільським господарством, Лондон спробував на своєму ранчо в Глен-Еллен (Каліфорнія) створити «ідеальну ферму», що врешті-решт призвело його до багатотисячних боргів. В результаті, він став братися за написання статей і творів для популярних журналів на потребу (такими він вважав «Пригоду», «Смок Беллью»). Це призвело до того, що в якийсь момент письменницька праця навіть почала викликати у Лондона огиду.
Останні роки життя Джек Лондон відчував творчу кризу: письменник починає зловживати спиртними напоями. І хоча йому вдалося кинути шкідливу звичку, але здоров’я було підірвано. Лондон помер від отруєння морфієм, який він використовував як знеболюючий засіб при захворюванні нирок. Деякі біографи Лондона вважають, що передозування препарату булоспланованим, і Джек вчинив самогубство. До цього були передумови: тема суїциду простежується в творах письменника. Однак цю версію не можна вважати достовірною.
Останнім романом Джека Лондона стала книга «Серця трьох», опублікована посмертно в 1920 році.
За мотивами творів Лондона неодноразово знімали фільми. Відомо більше ста екранізацій творів Джека Лондона. Сам письменник один раз зіграв епізодичну роль моряка в першій екранізації свого роману «Морський вовк» в 1913 році.
Список літератури:
Лондон, Д. Собрание сочинений в 13 т. / Джек Лондон. – Х. : Книжный Клуб “Клуб Семейного Досуга”, 2007.
Лондон, Д. Сочинения: в 2 т. / Джек Лондон. – К. : Дніпро, 1987.
Лондон, Д. Твори / Джек Лондон. – Ужгород : Карпати, 1991. – 227 с.
Лондон, Д. Избранное / Джек Лондон. – К. : Вища шк.. Изд-во при КГУ, 1986. – 544 с.: ил.
Лондон, Д. Белый клык / Джек Лондон. – Ереван : Советакан грох, 1983. – 160 с.
Лондон, Д. Белый клык: повесть. Рассказы / Джек Лондон. – М. : Худож. лит., 1982. – 304 с.
Лондон, Д. Біле ікло. Любов до життя: повість, оповідання / Джек Лондон. – К. : Знання, 2018. – 223 с. – (Скарби: молодіжна серія).
Лондон, Д. Джон – ячменное зерно. Смирительная рубашка: романы / Джек Лондон. – Тула : Аз Буки Веди, 1994. – 413 с.
Лондон, Д. До Адама. Белый клык. Джерри-островитянин / Джек Лондон. – М. : Правда, 1990. – 480 с.
Лондон, Д. Жага життя: збірка оповідань / Джек Лондон. – К. : Форс Україна, 2019. – 96 с.
Лондон, Д. Любовь к жизни: роман и рассказы / Джек Лондон. – Чебоксары : Чувашское книжное изд-во, 1990. – 413 с.
Лондон, Д. Любовь к жизни: рассказы До Адама. Белый клык: повести / Джек Лондон. – К. : Молодь, 1984. – 352 с.: ил.
Лондон, Д. Любовь к жизни: избранное / Джек Лондон. – М. : Дет. лит., 1982. – 446 с.
Лондон, Д. Лютый зверь: повести и рассказы / Джек Лондон. – М. : Моск. рабочий, 1985. – 414 с.
Лондон, Д. Маленька господиня Великого будинку / Джек Лондон. – К. : Знання, 2019. – 366 с. – (Американська бібліотека №4).
Лондон, Д. Маленькая хозяйка большого дома / Джек Лондон. – Запорожье : МП «Берегиня», 1991. –271 с.
Лондон, Д. Мартин Иден. Дочь снегов: романы / Джек Лондон. – М. : Эксмо, 2007. – 640 с.
Лондон, Д. Мартин Иден. Зов предков / Джек Лондон. – Екатеринбург, 1993. – 432 с.
Лондон, Д. Мартин Иден / Джек Лондон. – М.: Просвещение, 1986. – 303 с.
Лондон, Д. Мартин Иден. Рассказы / Джек Лондон. – М. : Худож. лит., 1986. – 606 с.: ил. – (Б-ка классики. Зарубеж. лит.).
Лондон, Д. Мартин Иден. Рассказы / Джек Лондон. – М. : Худож. лит., 1972. – 541 с.: ил. – (БВЛ. Сер.3.Т. 160).
Лондон, Д. Міжзоряний мандрівник: роман / Джек Лондон. – К. : Худож. літ., 1957. – 254 с.
Лондон, Д. Морський вовк: роман / Джек Лондон. – К. : Знання, 2019. – 319 с. – (Скарби: молодіжна серія №6).
Лондон, Д. Морской волк: роман / Джек Лондон. – Одесса : Маяк, 1983. – 248 с.: ил. – (Мор. б-ка. Кн.30).
Лондон, Д. Повести / Джек Лондон. – М. : Правда, 1981. – 656 с.: ил. – (Б-ка зарубеж. классики).
Лондон, Д. Північна Одіссея: новели / Джек Лондон. – Харків : Бібколектор, 2013. – 410 с.
Лондон, Д. Поклик предків та інші історії / Джек Лондон. – К. : Знання, 2019. – 238 с. – (Американська бібліотека №1).
Лондон, Д. Приключение. Джон – ячменное зерно. Алая чума / Джек Лондон. – Ростов н/Д : Орфей, 1993. –384 с.
Лондон, Д. Путешествие на «Снарке»: рассказы / Джек Лондон. – М. : Правда, 1991. – 464 с.
Лондон, Д. Рассказы / Джек Лондон. – Л. : Худож.лит. Ленингр. отд-ние, 1981. – 268 с. – (Классики и современники. Зарубеж. лит.).
Лондон, Д. Северная Одиссея: рассказы / Джек Лондон. – М. : Худож. лит., 1988. – 207 с.: ил.
Лондон, Д. Северные рассказы: сборник / Джек Лондон. – Казань : Изд-во КГУ, 1986. – 316 с.
Лондон, Д. Сердца трёх: роман / Джек Лондон. – Саратов : Волга, 1993. – 272 с.
Лондон, Д. Сердца трёх. Рассказы Южного моря / Джек Лондон. – Тула : Аз Буки Веди, 1993. – 427 с.
Лондон, Д. Серця трьох: роман / Джек Лондон. – К. : Веселка, 1993. – 252 с.
Лондон, Д. Смирительная рубашка. Странник по звездам / Джек Лондон. – М. : Изд-во МГУ, 1992. – 303 с.