Едвард Лір
12.05.1812 – 29.01.1888
Народився Едвард Лір у лондонському передмісті Холлоуей. Він був 20-ю з 21 дитини (і наймолодшим з тих, хто вижив) Енн Скерретт Лір та Єремії Лір, біржового маклера. Здоров’я Едварда завжди було тендітним; у нього був поганий зір та хронічні респіраторні захворювання: бронхіт та астма. У п’ятирічному віці у нього стався перший епілептичний напад. Для Ліра цей «Демон», як він називав свою недугу, був знаком ганьби. Більшість його добровільної ізоляції від тих, кого він любив, походила з його потреби приховати від них свій стан.
За рік до початку хвороби хлопчика Єремія Лір зазнав серйозних фінансових невдач. Сім’ї довелося на якийсь час здати в оренду свій будинок Bowman’s Lodge. Місіс Лір довірила Едварда турботам його старшої сестри, 25-річної Енн, з якою він і залишився жити, навіть коли фінансова стабільність повернулася до сім’ї.
Лір здобув мало формальної освіти. Енн навчала його вдома та заохочувала талант до малювання та живопису, який у нього виявився досить рано. Лір був обдарований і музично: здебільшого грав на фортепіано, але також грав на акордеоні, флейті та маленькій гітарі.
16-річний Лір зміг заробляти на життя, продаючи різні ескізи; незабаром він перейшов до анатомічних малюнків, а потім до ілюстрацій для книг з природознавства. Його майстерність у цій останній якості призвела до публікації в 1832 році тома з 12 літографічних гравюр та ілюстрацій із зображенням папуг: «Ілюстрації сімейства Пситтацидів, або Папуг».
Цей том привернув до нього увагу Едварда Стенлі, згодом 13-го графа Дербі, який хотів, щоб художник намалював тварин його звіринця в Ноуслі, маєтку Дербі в Ланкаширі. Лір прийняв пропозицію Стенлі оселитися в Ноуслі-холі, доки робота йшла; він залишався там з 1832 по 1837 рік.
Час, проведений у Ноуслі, визначив хід усієї подальшої кар’єри Ліра. Крім того, що він отримав неослабне заступництво графа Дербі, він зустрів і зачарував багатьох аристократів, які пізніше купували його картини та забезпечували вхід у суспільство, зазвичай недосяжне для людини бідного походження із середнього класу, до якого і належав Лір.
У 1837 році, коли погіршення зору та легень змусило Ліра відмовитися від ретельної роботи з малювання природознавства та англійських зим, граф Дербі надав засоби та рекомендації, щоб Едвард Лір оселився в Римі для можливості малювання топографічних краєвидів. Він залишався в Римі протягом десяти років, за цей час він уперше зарекомендував себе як поет-нонсенс і придбав для себе кілька найкращих зі своїх численних близьких друзів. Серед них були Чічестер Фортеск’ю, який згодом став лордом Карлінгфордом; Томас Берінг, згодом пер і лорд Нортбрук.
Пізніше, у 1873 та 1874 роках, Лір подорожував до Індії та на Цейлон як гость Нортбрука.
Повернувшись до Англії в 1849 році, Лір зустрів Альфреда та Емілі Теннісон. Лір захоплювався поезією Теннісона, поклавши кілька творів на музику і залишивши незавершений том ілюстрацій для його творів.
У 1852 році він також потоваришував із Холманом Хантом, художником-прерафаелітом.
Протягом майже сорока років, до самої смерті Лір відчував теплі почуття до Франкліна Лашингтона.
Едвард Лір став одним із основоположників «поезії безглуздя». Він став популярним завдяки створенню «лімериків» — народного жанру застільної ірландської частівки, що склався в перші роки XVIII століття.
Спочатку Лір створював вірші, малюнки, алфавіти та меню для розваги дітей у Ноуслі; ці «дурості» – а також чарівна бесіда Ліра та його фортепіанні імпровізації – незабаром здобули йому прихильність і у дорослих.
У 1846 році Едвард Лір зібрав разом кілька своїх лімериків, віршовану форму, з якою він вперше зіткнувся в збірці жартів «Анекдоти та пригоди п’ятнадцяти джентльменів» (близько 1822 року), і опублікував їх зі своїми власними ілюстраціями в “A Book of Nonsense” під псевдонімом Деррі Даун. Деррі.
“A Book of Nonsense” – перекладається також як “Книга нонсенсу”, “Книга нісенітниці” або “Книга безглуздя” – включала забавні лімерики. Незабаром цей жанр набув значної популярності.
Збірник лімериків витримав три видання і допоміг популяризувати форму та жанр літературного безглуздя. У той час було прийнято, щоб лімерики супроводжували абсурдну ілюстрацію на ту ж тему, а останній рядок лімерика являв собою варіант першого рядка, що закінчується тим самим словом, але з невеликими відмінностями, які створювали безглузду кругову картину, в якій часто був відсутній будь-який сенс.
Лімерики Ліра часто набиралися в три або чотири рядки, залежно від місця, доступного під доданою ним же картинкою.
Успіх лімериків спантеличив Ліра, який завжди сподівався прославитися як художник і розглядав дурницю лише як джерело забави та грошей. Його успіх як поета дійсно спонукав його складати складніші нонсенси, які з’явилися в трьох томах у 1870-х роках після того, як він оселився в Сан-Ремо, Італія.
У 1872 році він опублікував безглузді пісні, оповідання, ботаніку та алфавіти в книзі «Більше безглуздих картинок, рим, ботаніки і т.д.».
Збірка перших безглуздих пісень містила довші вірші, у яких характеристика була реалістичніша, а емоції менш дистанційовані, ніж у лімериках. Персонажами їх є не люди, і в центральних діях часто бере участь пара або група, що вирушає у подорож.
До книги увійшла безглузда пісня «Сова і кішечка», яку він написав для дітей свого покровителя Едварда Стенлі, 13-го графа Дербі.
Сова і Кішечка пливуть у море на гарному гороховому човні; качка та кенгуру стрибають по всьому світу; і навіть клаптик і кілька щипців, стіл і стілець виходять подихати повітрям. Ці перші тексти, очевидно, були роздумами Ліра про своє життя блукача. У найщасливіші дні вони також описують радісне єднання, якого він ніколи не досягав. Елементи цього леріанського прозріння – пісня, танець, їжа, берег у місячному світлі – закладені в «Сові та кішечці» і часто повторюються в пізніших віршах:
«Обідали фаршем та шматочками айви,
Який вони їли рідкою ложкою;
І рука об руку, на краю піску,
Вони танцювали при світлі місяця.»
Лір написав 212 лімериків, які в основному вважалися безглуздою літературою.
Слабке здоров’я змусило Едварда Ліра влаштуватися на Корфу. Він безперервно подорожував Середземномор’ям і Близьким Сходом, переїжджав з Корфу в Рим, знову на Корфу, а потім у Канни і вісім разів відвідував Англію.
Незважаючи на численні дружні стосунки, Лір був приречений на самотнє життя. Він так і не одружився. Його єдиними постійними супутниками були його слуга Джорджіо Кокалі з 1856 по 1883 рік і його кішка Фосс з 1871 по 1887 рік.
У 1886 році Лір захворів на важкий бронхіт, від якого так і не одужав. Того ж року він написав свій останній безглуздий вірш «Випадки з життя мого дядька Арлі». Прозоро автобіографічний, він резюмує в кількох коротких рядках суть його життя:
«Поблизу листяної хащі: –
На носі у нього був цвіркун,–
У капелюсі залізничний квиток,
(Але його туфлі були надто тісні.)»
Лір був бродячим менестрелем-безглуздям, що ніколи повністю не позбавився фізичного і душевного болю. Його здоров’я неухильно погіршувалося, доки він не помер, майже наодинці, крім слуги, 29 січня 1888 року. Його останні слова висловлювали подяку за доброту всіх його відсутніх друзів.
Поезія Ліра має багато спільних елементів з безглуздими віршами Льюїса Керролла, Томаса Гуда, У. С. Гілберта та інших поетів вікторіанського періоду, особливо у використанні словесної гри та інших прийомів дистанціювання для вилучення гумору з жорстокості, болю та смерті. Як і безглуздий вірш загалом, він вплинув на такі естетичні течії ХХ століття, як сюрреалізм і театр абсурду.