Франсуаза Саган: до 85-річчя від дня народження французької письменниці

Франсуаза Саган

21.06.1935 – 24.09.2004

«Я пишу інстинктивно, як живу або дихаю».

 (Ф. Саган)

Майбутня зірка романтичної прози народилася у французькому містечку Кажар.

Справжнє прізвище письменниці – Куаре. Батько – заможний промисловець, мати Франсуази із задоволенням займалася домашніми клопотами. Крім Франсуази, в сім’ї було ще двоє дітей, з якими майбутня письменниця щиро і ніжно дружила.

Любов до читання, допитливість, жвавість розуму і, як наслідок, незалежність суджень і непослух відрізняли її в школі серед однолітків. Але батьки, вважаючи бунтарську поведінку дочки проявом особистості, ставилися до неї поблажливо.

Писати книги Франсуаза почала  в 14 років. Перші рукописи видавництва проігнорували. Це боляче вдарило по самолюбству, але, залишившись без засобів до існування, Франсуаза зрозуміла, що потрібно спробувати ще раз.

У 1954 році, після невдалої здачі  іспитів в Сорбонні, 18-річна дівчина принесла до кабінету досвідченого видавця Рене Жюйара рукопис про хитру і підступну юну німфетку, що розбиває любов власного батька і мачухи вщент.

Батьки дали згоду на публікацію твору дочки, але зажадали, щоб книга була підписана псевдонімом, тому як своє прізвище вважали занадто відомим. Так з’явився псевдонім Саган, почерпнутий Франсуазою у Пруста. Роман мав блискучий успіх. Франсуаза, яку Франсуа Моріак назвав «чарівним монстром», отримала завдяки цьому роману Премію Критики. Роман, що відображає внутрішній світ автора, став відображенням і самої епохи, і поклав початок певного стилю в літературі. Протягом року книга «Здрастуй, смуток» пережила у Франції три перевидання, потім була переведена на 30 мов і вийшла загальним накладом понад мільйон примірників, принісши письменниці фантастичні 100 000 доларів.

Франсуаза не знала, що робити зі своїм несподіваним багатим гонораром. «Боюся, що в твоєму віці багатство може обернутися великою бідою. Тому витрать все якомога швидше », – порадив їй батько. І вона почала смітити грошима, що стало одним з її улюблених занять в житті. «Так, я люблю гроші, які для мене завжди були хорошим слугою і поганим господарем. Вони завжди присутні в моїх книгах, в моєму житті і в моїх розмовах», – зізнавалася письменниця. При цьому вона щедро жертвувала великі суми благодійним фондам. А коли гроші закінчувалися – відправлялася в казино. Одного разу вона виграла 8 млн франків і купила на них будинок в Нормандії.

Після «Здрастуй, смуток» з’явилися інші успішні романи, всі вони грунтувалися на темі любові, смутку і меланхолії: «Сумна посмішка» (1956); «Через місяць, через рік» (1957); «Чи любите Ви Брамса?» (1959) і «Чарівні хмари» (1961). Іншими її творами були «Капітуляція» (1965), «Охоронець серця» (1968), «Трохи сонця в холодній воді» (1969), «Оксамитові очі» (1975), «Зім’яте ліжко» (1977), «Намальована леді» (1981), «Втеча» (1991) і «Незадоволений пасажир» (1994).

Всі твори Франсуази Саган – про любов, самотність, незадоволеність життям; вони відрізняються ясністю оповідної манери і точністю психологічного малюнка. Чіткий лаконічний опис дій, точні психологічні портрети героїв – відмінні риси прози Саган.

В цілому Саган написала близько двадцяти романів.

Обвинувачена в прихильності белетристиці, штучної і однотонної, Саган продемонструвала здатність працювати в інших літературних жанрах. Наприклад, написала театральні п’єси «Скрипалі іноді завдають шкоди» (1961) і «Кінь зник» (1966); автобіографічні твори, такі як «Удари в душу» (1972) і «З моїм найкращим спогадом» (1984), а також написала біографію Сари Бернар, якій дала назву «Дорога Сара Бернар» (1987). Все життя Франсуаза мала схильність до цієї навіженої французької актриси. Вона навіть купила в Парижі будинок, що належав колись Бернар, написала роман, в якому обмінювалася уявними листами зі своїм кумиром. «Сара Бернар одна з небагатьох знаменитих жінок, яка весело прожила своє життя і не закінчила його в бідності, в якому-то притулку для сиріт».

Франсуаза Саган обожнювала ганяти на автомобілі на граничній швидкості, і одного разу вона, потрапивши в аварію, попала в лікарню. Тоді її друг, 40-річний директор видавництва, сказав їй: «Якщо ти виживеш, я одружуся з тобою, щоб ти більше ніколи не робила дурниць». Вони дійсно одружилися, але ось від «дурниць» шлюб її не врятував. Подружжя прожило разом всього два роки, після чого дівчина засумувала і пішла від чоловіка.

Вдруге вона вийшла заміж в 1962 році за такого ж марнотратника життя і любителя тусовок, як вона сама,  за молодого американця Боба Уестхоффа, льотчика, який змінив штурвал літака на професію моделі. Цей шлюб протримався 7 років, але навіть народження сина, якого Франсуаза дуже любила, не змінило характеру «затяжного нещасного випадку», як себе називала письменниця. «Сімейне життя – не що інше, як спаржа з ​​оцтом. Ця страва не моєї кухні», – заявила Саган журналістам після розлучення і пообіцяла, що більше ніколи не вийде заміж. Своє слово вона стримала.

Кожен раз, повертаючись до життя після аварій, письменниця не ставала обачнішою. Створюючи романи про тендітну любов,  вона раз у раз ставала героїнею скандальних світських хронік, сама себе називаючи «розтринькувачкою життя».

У 1991 році Франсуаза опублікувала невеликий роман «Давид і Бетштабе» (всього 100 сторінок). Він заснований на епізодах легенди про царя Давида. Роман відкривається передмовою відомого ізраїльського політичного діяча Шимона Переса, він вийшов в спеціальному виданні для бібліофілів колекціонерів: розкішні, рідкісні ілюстрації, пишне художнє оформлення, тираж – всього 599 примірників, кожен з яких пронумерований, а деякі особисто підписані автором. Кожен том коштував десятки тисяч франків. На жаль, знаменною подією в літературному житті роман не став. Можливо, читачі відкриють його для себе в майбутньому.

Талант Франсуази Саган – в її органічному відношенні до життя і до літератури: «Я пишу інстинктивно, як живу або дихаю». І тому її книги багатьом людям, які загрузли в зобов’язаннях, боргах, суєті, потрібні як ковток свіжого повітря. Напевно, тому у Саган завжди було безліч друзів. З Жан-Полем Сартром вони часто разом обідали в ресторанах. І оскільки наприкінці життя письменник майже осліп, Франсуазі дозволялося різати для нього на тарілці м’ясо. З колишнім президентом Франції – Франсуа Міттераном – Саган пов’язувала багаторічна дружба. Письменниця пишалася, що за роки їхнього спілкування вони ніколи не говорили про політику.

До кінця життя Франсуаза Саган випустила понад 50 книг, серед яких – романи, п’єси, збірки нарисів і новели. Такі романи, як «Чи любите Ви Брамса» і «Крапля сонця в холодній воді», очолювали списки світових бестселерів. У відгуках про книги Франсуази Саган читачі захоплювалися легким стилем автора і глибоким проникненням в психологію персонажів. Але багатство і успіх не принесли письменниці  щастя.

У житті Франсуази Саган була безліч скандалів, несплачених податків, автомобільних аварій, шикарних яхт, були пристрасть до наркотиків і алкоголю, умовні тюремні терміни, азартні ігри – і в кінці життя – бідність, незважаючи на всі отримані нею гонорари.

Книги Франсуази Саган екранізовані в кінематографі, переведені на сотні мов світу і до сих пір перевидаються мільйонами примірників.

Список літератури:

Саган, Ф. Избранные произведения: в 4 т. / Франсуаза Саган. – М.: Фирма Арт, 1991.

Саган, Ф. Ангел-хранитель. Сигнал к капитуляции / Франсуаза Саган. – М.: Эксмо, 2010. – 288 с.

Саган, Ф. Ангел-хранитель / Франсуаза Саган. – К.: Астарта, 1994. – 446 с.

Саган, Ф. Bonjour, печале!: повісті / Франсуаза Саган. – К.: Рідна мова, 2018. – 240 с.

Саган, Ф. В туманном зеркале / Франсуаза Саган. – М.: Эксмо, 2010. – 192 с.

Саган, Ф. Здравствуй, грусть. Немного солнца в холодной воде / Франсуаза Саган. – Запорожье: МП Берегиня, 1992. – 144 с.

Саган, Ф. Когда приближается гроза / Франсуаза Саган. – М.: Эксмо, 2010. – 192 с.

Саган, Ф. «Немного солнца в холодной воде» и другие повести / Франсуаза Саган. – М.: Изд-во УДН, 1990. – 248 с.

Саган, Ф. Неясный профиль/ Франсуаза Саган. – М.: Бук Транс, 1998. – 457 с.

Саган, Ф. Окольные пути. Поводок: романы / Франсуаза Саган. – М.: Багриус, 1994. – 445 с.

Саган, Ф. Охоронець серця: роман / Франсуаза Саган. – Львів: Вид-во Старого Лева, 2017. – 416 с.

Саган, Ф. Рыбья кровь. В память о лучшем: романы / Франсуаза Саган. – М.: Эксмо, 2010. – 352 с.

Саган, Ф. Смятая постель. Неясный профиль. Приблуда: романы; Музыка к сценам: рассказы / Франсуаза Саган. – М.: Прессверк, 2001. – 608 с.

Саган, Ф. Сонячний промінь у холодній воді: повість/ Франсуаза Саган. – К.: Рідна мова, 2018. – 184 с.

Саган, Ф. Чи любите ви Брамса?: повісті / Франсуаза Саган. – К.: Молодь, 1983. – 336 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *