Костянтин Едуардович Ціолковський: до 160-річчя від дня народження російського вченого, засновника сучасної космонавтики

Костянтин Едуардович Ціолковський

17.09.1857 – 19.09.1935

«Неможливе сьогодні стане можливим завтра»

                  К. Е. Ціолковський

 

Костянтин Едуардович походив із збіднілого польського дворянського роду Ціолковських. Батько Костянтина, Едуард Гнатович, після закінчення навчання в Петербурзі, служив лісничим. Проживаючи в селі Іжевському, зустрівся зі своєю майбутньою     дружиною Марією Іванівною Юмашевої, матір’ю Костянтина Ціолковського. Вона мала татарське коріння, але була вихована в російській традиції, закінчила гімназію, знала латинь, математику та інші науки.

У віці дев’яти років Костя, катаючись на початку зими на санках, застудився і захворів на скарлатину. Ускладненням захворювання стала часткова втрата слуху. Туговухість позбавила хлопчика багатьох дитячих забав і вражень, звичних його здоровим одноліткам, і він вперше починає проявляти інтерес до майстерності. «Мені подобалося робити лялькові ковзани, будиночки, санки, годинник з гирями та ін. Все це було з паперу та картону і поєднувалося сургучем», – напише він пізніше.

Через глухоту навчання в гімназії давалася хлопчикові з великими труднощами. У 1870 році мати Кості, яку він палко любив, несподівано померла і хлопчикові довелося піти з гімназії. Після цього він вже ніколи і ніде не вчився – займався виключно самостійно, користуючись невеликою бібліотекою батька.

В цей же час Костя долучився до технічної і наукової творчості. Він самостійно виготовив астролябію (перше виміряна нею відстань – до пожежної каланчі), домашній токарний верстат, саморушні коляски і локомотиви. Захоплювався фокусами і робив різні ящики, в яких предмети то з’являлися, то зникали. Досліди з паперовою моделлю аеростата, наповненого воднем, закінчилися невдачею, однак Костянтин не впадає у відчай, продовжує працювати над моделлю, думає над проектом машини з крилами.

Видатні здібності, схильність сина до самостійної роботи і винахідництва змусили батька задуматися над його майбутнім. Ціолковському було 16 років, коли батько вирішив відправити його в Москву для продовження навчання. Три роки самостійних цілеспрямованих занять в бібліотеці Румянцевського музею збагатили юнака знаннями в області математики, фізики та астрономії.

Після повернення з Москви восени 1879 року Ціолковський екстерном склав іспит в Рязанській  гімназії на звання вчителя повітових училищ і через три місяці отримав призначення в невелике містечко Боровськ Калузької губернії. Протягом 12 років Ціолковський жив і працював там, викладаючи математику і геометрію. Там же він одружився на Варварі Евграфовні Соколовій, яка стала його вірною помічницею і порадницею, матір’ю його сімох дітей.

Вчителюючи, Ціолковський почав займатися науковою роботою. Перші наукові дослідження Ціолковського відносяться до 1880-1881 років. Не знаючи про вже зроблені відкриття, він написав роботу «Теорія газів», в якій виклав основи кінетичної теорії газів. Друга його робота    – «Механіка тваринного організму» отримала схвальний відгук             І. М. Сеченова,    і Ціолковський був прийнятий до Російського фізико-хімічного товариства.

Майже все життя Ціолковський багато займався питаннями повітроплавання: науковим обгрунтуванням суцільнометалевого аеростата (дирижабля), аероплана, потягу на повітряній подушці і ракети для міжпланетних подорожей. У 1897 році Ціолковський будує аеродинамічну трубу, стає одним із засновників нової науки – експериментальної аеродинаміки.

Коли Ціолковський вивів формулу, що встановила залежність між швидкістю ракети в будь-який момент, швидкістю витікання газів із сопла, масою ракети і масою вибухових речовин, він машинально поставив дату: 10 травня 1897 року. Сам того не відаючи, закріпив свою першість в питаннях наукового освоєння космосу.

За період з 1898 по 1902 рік Костянтин Едуардович опублікував 16 статей з питань повітроплавання і аеродинаміки.

Статті Ціолковського «Дослідження світових просторів реактивними приладами» наробили багато шуму в науковому світі. Ціолковський знайшов багато друзів у світі науки. У 1914 році виходить «Доповнення до « Дослідження світових просторів реактивними приладами ». Ця робота вважається найціннішою працею Ціолковського і закріплює його першість в дослідженні питань космічної техніки.

Костянтин Ціолковський розповідав, що теорію ракетобудування він розробив лише як додаток до своїх філософських пошуків. Їм написано понад 400 робіт, більшість яких мало відома широкому колу читачів. Близька до фантастики його рання робота «Вільний простір», яка написана в 1883 році (опублікована в 1954 році). Костянтин Едуардович Ціолковський є автором науково-фантастичних творів: «Мрії про Землю і небо» (збірник творів), «На Весті», повісті «На Місяці» (вперше була опублікована в додатку до журналу «Вокруг света» в 1893 році, неодноразово перевидавалася за радянських часів). У 1894 році в журналі “Наука і життя” публікується робота “Аероплан або птицеподібна (авіаційна) літальна машина”.

Роман «На землі і поза Землею в 2017 році», написаний в 1917році, був скорочено опублікований в журналі «Природа і люди» в 1918 році і повністю, під назвою «Поза Землі» в Калузі в 1920 році.

Наукова діяльність займала весь вільний час Ціолковського, але основною, протягом багатьох років, все ж була вчительська робота. Його уроки викликали в учнів інтерес, давали їм практичні навички, знання. Тільки лише в листопаді 1921 року Ціолковський (в віці 64 років) залишив педагогічну роботу.

 У 1918 році Ціолковський був обраний членом Соціалістичної академії. У 1921 році йому була призначена підвищена персональна пенсія.

19 вересня 1935 року Ціолковського не стало. Поховали його в Калузі в Заміському саду (нині парк його імені).

Ціолковський вважається одним з основоположників філософської течії названої “космизмом”. За своє життя Костянтин Едуардович Ціолковський написав понад 130-ти різного роду статей і творів, і понад 80-ти рукописів. Досить багато з них на одні і ті ж теми, а інші взагалі повторюються. Більш-менш оригінальних праць з більш ніж 200 розглянутих налічується близько 130. При цьому близько 50 з них – філософські та близько філософські, 15 наукових, близько 60-ти технічних, і з них 40 на тему металевого дирижабля, близько 10 науково-популярних і десь-то стільки ж фантастичних оповідань.

Костянтин Ціолковський – основоположник теоретичної космонавтики.

Він передбачав ракети, штучні супутники, орбітальні станції, вихід у відкритий космос задовго до того, як вони стали реальністю.

Першим практичним кроком до втілення ідей Ціолковського стала експериментальна радянська ракета на гібридному паливі ( ГИРД-09), запущена в 1933 році. За характеристиками ракета сильно поступалася сучасним: її стартова маса становила 19 кг, а політ тривав лише 18 секунд, протягом яких ракета піднялася всього на 400 метрів. Але і це вразило Ціолковського. Решта задумів дослідника була реалізована вже після його смерті в 1935 році.

4 жовтня 1957 року в орбіту був виведений перший радянський “Найпростіший супутник-1″. Один оборот навколо Землі зайняв у нього 1 годину 36 хвилин 10 секунд. А це означає, що Ціолковський помилився всього на кілька хвилин.

У своїй науково-фантастичної повісті “Поза Землі” (1918 рік) люди вирушили досліджувати космічні простори в 2017 році.

 «Всі не прикріплені до ракети предмети зійшли зі своїх місць і висять в повітрі … Самі ми також не торкаємося підлогиі і приймаємо будь-яке положення і напрямок: стоїмо і на підлозі, і на стелі, і на стіні», – писав К. Е. Ціолковський .

Описуючи способи пересування у вільному просторі, Ціолковський говорив про вплив невагомості на живі організми, попереджав про зміну сприйняття і т.д.

2 квітня 1961 року Юрій Гагарін став першою людиною, яка вчинила політ в космічний простір. Після повернення на Землю він підкреслював, що “в книзі К.Е. Ціолковського дуже добре описані фактори космічного польоту” і що відчуття, які він випробував, практично не відрізнялися від тих, що були передбачені вченим.

Незабаром збувся ще один прогноз Ціолковського, названу ним “Ігри на прив’язі навколо ракети” та “Хоровод і людські гірлянди”. У своїх роботах учений писав: «Були особливі скафандри, які надягали при виході в порожній простір і входження в чужу нам атмосферу» ( «Поза Землі», 1920 рік).

Так, Ціолковський розумів, що космонавту не можна вийти в безповітряний простір без скафандра і спеціальної підготовки, в космосі не можна перебувати незакріпленим. На ескізах Ціолковського присутній прообраз спеціальних страхувальних тросів (фалів), що зв’язують космонавтів з космічним кораблем.

«Відірвалася прив’язь – загинув товариш. Він блукає довкола Землі і живий, поки є запас кисню. Знайти його важко» (« Альбом космічних подорожей », 1933 р).

Першою людиною, яка реалізувала ідею вченого про вихід в космос, став Олексій Леонов. 18 березня 1965 він успішно вийшов у відкритий космос і провів в ньому 12 хвилин 9 секунд.

Прообразом орбітальних станцій стали “космічні житла”: « Ці житла і всі  речі для них повинні доставлятися ракетами з Землі в складеному (компактному) вигляді, розкладатися і збиратися в ефірі після прибуття на місце » (« Дослідження світових просторів реактивними приладами » (доповнене перевидання), 1926 рік).

Ці ідеї Ціолковського успішно втілилися: в 1971 році – під час запуску орбітальної станції “Салют-1”, в 1986 році – при виведенні на орбіту першої модульної станції “Мир”.

Учений також припускав, що поповнювати запаси кисню на станції можливо за допомогою орбітальних оранжерей. «Як земна атмосфера очищається рослинами за допомогою Сонця, так може відновлюватися і наша штучна атмосфера»  («Дослідження світових просторів реактивними приладами», 1911 рік). У 1971 році на орбітальній станції “Салют-1” в спеціальній установці “Оазис” була успішно вирощена партія “космічної” пекінської капусти.

Втім, на думку дослідника, використання орбітальних станцій – лише етап на шляху освоєння космосу, людство повинно прагнути до створення “колоній зорельотів за земною атмосферою” і “відвідування планет інших сонячних систем”. Про те, наскільки зараз людство близько до втілення задумів вченого, можна буде сказати після того, як здійсняться перші польоти на Марс, заплановані лише на 2030-і роки.

«Людство не залишиться вічно на Землі, але, в гонитві за світлом і простором, спочатку несміливо проникне за межі атмосфери, а потім завоює собі весь простір біля Сонця»     (К. Е. Ціолковський (1857-1935).

Список літератури:

     Космодемьянский, А.А. Константин Эдуардович Циолковский. 1857 – 1935. / А.А. Космодемьянский.- 2-е изд., перераб. и доп. – М.: Наука, 1987. -304 с.: ил.

    [Книга присвячена розповіді про життя і роботи К. Е. Ціолковського з аеронавтики, ракетної техніки і космонавтики. Розглянуто деякі питання науково-технічної творчості вченого.

   Друге видання доповнене двома главами: «К. Е. Ціолковський і класична механіка в Росії» і «Про виховання наукової фантазії (читаючи К.Е. Ціолковського)».

       Для широкого кола читачів, які цікавляться історією вітчизняної науки і техніки.]

     Космонавтика: энциклопедия / гл. ред. В.П. Глушко. – М.: Сов. энциклопедия, 1985. – 528 с.: ил.

   [В енциклопедії «Космонавтика», що включає близько 2000 статей, висвітлюються історія та сучасні проблеми ракетобудування і космонавтики, наведені біографії піонерів космонавтики, вчених і конструкторів – творців космічної техніки, радянських і зарубіжних космонавтів. Висвітленню біографії та діяльності К. Е. Ціолковського присвячено кілька статей.

      Енциклопедія розрахована на широке коло читачів.]

 

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *