Майн Рід: до 200-річчя від дня народження англо-американського письменника

Томас Майн Рід

(04.04.1818 – 22.10.1883)

Томас Майн Рід народився в бідній шотландській родині. Батько і дід Ріда були пресвітеріанськими пасторами. Всупереч бажанню батька Томас Майн відмовився від традиційної в родині професії і в віці двадцяти років, в кінці 1830-х рр., в пошуках пригод, їде в Америку, на ще не освоєні простори Заходу.

Життя Майн Ріда не менш цікаве, ніж життя його героїв. В Америці він змінив безліч професій: торгував, полював, писав вірші, був учителем у аристократичному сімействі, був газетним репортером, редактором газети, клерком провіантській контори і навіть наглядачем на плантаціях (від останньої посади він відмовився, не бажаючи вдаватися до тілесного покарання рабів) .

У 1943-му році Майн Рід взяв участь у торгівельній експедиції по річках Платт і Міссурі, що дало йому можливість побачити американський Захід, познайомитися з життям індіанців. Восени того ж року, будучи в Філадельфії, Майн Рід познайомився з Едгаром По і подружився з ним. Пізніше, після смерті письменника, він не раз захищав пам’ять великого романтика від наклепницьких нападок критики.

Як кореспондент газети “Спіріт оф тайм” Майн Рід взяв участь в мексиканській війні 1846-1848 рр., не надто замислюючись тоді про характер цієї війни, загарбницької з боку Америки. За відвагу він отримав чин старшого лейтенанта, потім стає капітаном (пізніше він любив називати себе «капітаном Майн Рідом»). Важке поранення в стегно, отримане ним в бою під час штурму фортеці Чапультепек, турбувало його все життя. Він лікувався в штаті Огайо, в будинку свого товариша, де і був написаний його перший роман «Вільні стрілки», опублікований в Англії в 1850-му році.

У 1848 році в чині капітана Майн Рід виходить у відставку, але тут же поспішає виїхати до Європи, щоб взяти участь в революційному русі спочатку в Баварії, потім в Угорщині. Але прибуває він туди занадто пізно. Революційним подіям Майн Рід присвячує роман «Дружина-дитя», героєм якого став ірландський революціонер Мейнард. Написаний в середині 1850-х років, роман був опублікований посмертно, в 1885 році.

Майн Рід осідає в Лондоні. Зазнавши невдачі на комерційному та журналістському терені (Рід намагався заснувати новий журнал), він вирішує присвятити себе літературі.

Протягом наступного десятиліття виходять кращі романи письменника: «Білий вождь» (1855), “Квартеронка” (1856), “Мисливці за скальпами” (1857), “Оцеола, вождь семінолів” (1859), «Вершник без голови» (1865 ) та інші. Їх супроводжує бурхливий успіх.

У тридцять три роки капітан вирішує одружитися, і шлюб цей виглядає не менш романтичним, ніж пригоди його героїв: дружиною Майн Ріда стає п’ятнадцятирічна дівчина з англійської аристократичної сім’ї – Елізабет Хайд.

Однак комерційна непрактичність молодого письменника, екстравагантність і схильність до романтичної екзотики (він ходить по Лондону в мексиканському костюмі, в сомбреро, будує будинок за образом мексиканської гасієнди) врешті-решт привели його на грань банкрутства. Тоді, в сорок дев’ять років, Рід вирішує вдруге спробувати щастя в Америці, де пройшла його юність. Потрібно сказати, що письменник співчутливо ставився до молодої республіки. У 1860-і роки, в розпал громадянської війни між північними і південними штатами Америки, він рішуче виступив із засудженням расового гноблення, заявивши про свою солідарність зі справою сіверян.

Але успіх не дається йому і в Америці: заснований ним журнал «Вперед» не мав успіху і був закритий. Через три роки, ледь зібравши грошей на зворотний шлях, Ріди повертаються в Англію – вже назавжди. В останні роки життя Рід, який пережив свою популярність, пише науково-популярні книги для юнацтва. Весь цей час він страждає від фізичного і нервового розладу і в 1883 році помирає.

В даний час Майн Рід визнаний одним з кращих письменників для юнацтва. Гуманізм і співчуття силам справедливості, майстерність сюжету і сьогодні викликають інтерес до книг Майн Ріда, роблять його одним з найпопулярніших авторів у багатьох країнах.

Список літератури:

Рид, М. Собрание сочинений: в 8-ми т./ Майн Рид. – М.: Пресса, 1992.

Рид, М. Белая перчатка/ Майн Рид. – Запорожье: Коммунар, 1993. – 288 с.

Рид, М. Белая перчатка. В дебрях Борнео или Приключения потерпевших кораблекрушение / Майн Рид. – К.: Молодь, 1992. – 416 с.

Рид, М. Белая перчатка. В дебрях Борнео / Майн Рид. – К.: Молодь, 1991. – 413 с.: ил.

Рид, М. Белый вождь. Отважная охотница: романы / Майн Рид. – Ярославль.: Верх.-Волж. кн. изд-во, 1992. – 560 с.

Рид, М. Белый вождь. Квартеронка: романы / Майн Рид. – М.: Правда, 1990. – 637 с.: ил.

Рид, М. В дебрях Борнео. Морской волчонок: романы / Майн Рид. – Мн.: Терос, 1992. – 303 с.

Рид, М. В дебрях Южной Африки. Юные охотники: романы / Майн Рид. – Х.: Прапор, 1992. – 412 с.

Рид, М. В дебрях Южной Африки. Юные охотники. Охотники за жирафами: романы / Майн Рид. – М.: Правда, 1991. – 669 с.: ил.

Рід, М. Вершник без голови: роман / Майн Рід. – Х.: Фоліо, 2007. – 500 с.

Рід, М. Вершник без голови: Дивовижна техаська історія: роман / Майн Рід. – К.: Дніпро, 2001. – 517 с.

Рид, М. Всадник без головы: роман / Майн Рид. – Саратов: Заволжье, 1993. – 400 с.

Рид, Т.М. Квартеронка. Морской волчонок: романы / Томас Майн Рид. – Л.:Лениздат, 1990. – 493 с.: ил. – (Отвага, умение, честь).

Рид, Т.М. Квартеронка, или Приключения на Дальнем Западе: роман / Томас Майн Рид. – М.: Дет лит., 1989. – 333 с.: ил. – (Шк. б-ка. Для сред. шк.).

Рид, М. Мароны / Майн Рид. – М.: Скифы, 1992. – 380 с.

Рид, М. Морской волчонок. Охотники за растениями: роман / Майн Рид. – Саратов: Заволжье, 1993. – 304 с.

Рид, М. В Отважная охотница: роман / Майн Рид. – М.: Дет. лит., 1960. – 318 с.

Рид, М. Охотники за жирафами. В поисках белого бизона: романы / Майн Рид. – Х.: Прапор, 1992. – 448 с.

Рид, М. Оцеола, вождь семинолов: Повесть о Стране Цветов / Майн Рид. – Х.: Прапор, 1991. – 350 с.

Рид, М. Оцеола, вождь семинолов. Морской волчонок: романы / Майн Рид. – М.: Правда, 1990. – 589 с.: ил..

Рид, М. Ползуны по скалам. Затерянные в океане: романы / Майн Рид. – Х.: Прапор, 1992. – 447 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *