Шарлотта Бронте: до 205-річчя від дня народження англійської письменниці-романістки

Шарлотта Бронте

21.04.1816 – 31.03.1855

Шарлотта Бронте була третьою дитиною в багатодітній родині сільського пастора, який служив в в Західному Йоркширі. Крім брата у неї було ще чотири сестри.

Отримавши посаду вікарія церкви Святого Михаїла і всіх ангелів, в 1820 році Патрік Бронте перевіз сім’ю в селище Хоерт .

Хоерт

Ледве Шарлотті минуло п’ять років, її мати померла. У серпні 1824 року Патрік Бронте відправляє Шарлотту до школи  для дочок духовенства в Кован-Бридж, де на той час вже знаходилися дві її старші сестри, Марія і Елізабет. Незабаром до них приєдналася і молодша Емілі. Непривітна школа, яка не дала нічого для розумового розвитку і підірвала й без того слабке здоров’я дівчаток, згодом яскравими фарбами була описана Шарлоттою в романі «Джейн Ейр».

У 1825-му році Марія і Елізабет, захворіли на туберкульоз і одна слідом за іншою гинуть. Пастор забирає молодших дівчаток зі школи. Залишившись старшою в будинку, 9-річна Шарлотта змушена була взяти на себе обов’язки господині і продовжувати вдома свою освіту, в тиші і самоті віддаючись своїй схильності до письменства. Бренуелл, брат Шарлотти, молодші сестри – Емілі і Енн – взялися за написання байронічних пригодницьких історій, які відбувалися у вигаданих чарівних світах і королівствах. Шарлотта разом з братом написала твір про вигадану англійську колонію в Африці і придумала утопічну столицю – Скляне Місто. А Емілі і Енн стали авторами серії оповідань під назвою «Хроніки Гондала», проте, на жаль, цей цикл не зберігся.

Роу-Хед

Свій перший вірш Шарлотта написала будучи 13-річною дівчинкою (перша проза написана в 10 років). Дівчина відправила кілька дебютних віршів іменитому англійському поетові, прозаїку і представнику «озерної школи» Роберту Сауті, який порадив починаючій поетесі відноситись до творчості без властивої їй екзальтації і захопленості. В результаті, дівчина перестала писати вірші і звернулася до прози, а також, залишивши романтизм, віддала перевагу реалізму.

У 1831-1832 роках майбутня романістка продовжила навчання і вступила до Роу-Хедської школи, де її здібності були відзначені директором, міс Маргарет Вулер, з якою Шарлотта, незважаючи на деякі шорсткості у відносинах, зберегла дружбу до кінця життя. Також у Шарлотти з’явилися дві подруги-Еллен Нассі і Мері Тейлор, з якими вона багато років вела численні листування.

У 1833 році Шарлотта Бронте пише ранній роман  «Зелений карлик». За порадою Роберта Сауті дівчина приховала справжнє ім’я, взявши собі нетривіальний псевдонім – Лорд Чарлз Альберт Флоріан Уеллслі. У цьому творі, який витримано в готичному стилі, простежується вплив основоположника історичного роману – Вальтера Скотта. Події роману відбуваються в світі Скляного Міста, придуманого раніше сестрами Бронте.

Отримавши диплом, Шарлотта починає заробляти на життя важкою працею вчителя. На літературну діяльність вона може виділити час лише в короткі тижні шкільних канікул.

Турботу про освіту молодших сестер Шарлотта бере на себе: оплачує навчання Емілі та  Енн. У 1838 році сестри залишають навчальний заклад.

У 1840 році письменниця задумує сюжет роману «Ешворт» (який залишився незакінченим). Головний герой роману – охайний і розумний, але через свою норовливу вдачу він, посварившись з батьком, їде доЛондона.

Перші глави роману Шарлотта відправляє письменнику Хартлі Кольріджу, який зауважив, що роман не буде прийнятий видавцями.

З 1839 року Шарлотта заробляє на життя на посаді гувернантки.

На отримані від їх тітки, міс Елізабет Бренуелл, гроші сестри Бронте у 1841 році відправляються до однієї  з бельгійських шкіл-пансіонів для удосконалення у французькій мові. Дівчата отримали пропозицію залишитися там працювати, оплачуючи своєю працею можливість продовжувати навчання. Але після смерті тітки в жовтні 1842 року  сестри залишають пансіон.

У 1843 році Шарлотта займається викладанням  англійської  мови в Брюсселі. Відчуття часу, що минає, і боязнь розтратити свої здібності даремно змушують її повернутися до Хоерта, незважаючи на те, що вона і вдома не бачить ніяких літературних можливостей для себе.

Повернувшись на батьківщину, сестри нарешті зважилися видати свої перші твори. Навесні 1846-го з’явився невеликий томик їх віршів під псевдонімом Коррер (Шарлотта), Елліс (Емілі) і Актон (Енн) Белль, що залишився непоміченим критиками і публікою. Невдача ця не збентежила сестер, і вони з тим же захопленням взялися за написання оповідань в прозі: свої враження від життя в Брюсселі Шарлотта втілила в повісті «Учитель», Емілі пише «Грозовий перевал», а Енн — «Агнес Грей». Останні дві повісті знайшли собі видавця, a «Учитель» був відкинутий усіма.

Незважаючи на це, Шарлотта з властивим їй запалом і пристрастю продовжує писати. У жовтні 1849 року з’явився її новий роман «Джейн Ейр», який відразу завоював собі рішучий успіх. Зовсім небагато книг з невідомим ім’ям автора на заголовку було зустрінуто з таким загальним і безперечним схваленням.

«Шерлі», другий роман Шарлотти Бронте, що викликав до себе особливий інтерес майстерно намальованою картиною життя робітників в провінції, — був написаний при вкрай сумних обставинах життя письменниці: у вересні 1848 року помер її брат, талановитий юнак Бренуелл Бронте, після декількох років розсіяного життя, що звело його в могилу. У грудні 1848 року від туберкульозу померла Емілі, а в травні 1849-го — Енн.

Коли після появи другого роману псевдонім Шарлотти Бронте був розкритий, перед письменницею відкрилися двері кращих літературних салонів Лондона. Вона зблизилася з Гаррієт Мартіно, Елізабет Гаскелл, Вільямом Теккереєм і Джорджем Генрі Льюїсом.

У 1853 році з’явився її останній роман «Городок» («Віллет»), який завдяки живому і правдивому опису життя в пансіоні не поступається першим творам і тільки зміцнює репутацію письменниці. Шарлотта веде активне літературне життя. Її знаменита книга породила феміністський рух у літературі. Головна героїня роману, Джейн Ейр, – така ж сильна дівчина, як і автор.

У житті письменниці було чимало можливостей вийти заміж, але вона не хотіла залишати свого старіючого батька і навіть намагалася не їхати з Хоерта більше ніж на кілька тижнів.

З майбутнім чоловіком, священиком Артуром Беллом Ніколлсом, Шарлотта познайомилася навесні 1844 року, коли той прибув до Хоерта. У грудні 1852 року Шарлотта отримує від нього пропозицію руки і серця. Батько був проти цього союзу, почасти тому, що вважав дочку занадто слабкою, щоб виносити дитину і народити її без жахливих наслідків. Щоб не засмучувати батька, Шарлотта відмовила Артуру.

Але Белл Ніколлс не здавався  і продовжував залицяння, і врешті-решт пара одружилася 29 червня 1854 року. Шлюб був щасливим, але дуже коротким. Після того як Шарлотта з чоловіком потрапила під сильний дощ під час прогулянок по улюблених вересових полях, вагітність і сильна застуда спровокували загострення туберкульозу — сімейної хвороби Бронте. 31 березня 1855 року 38-річна Шарлотта помирає.

Після її смерті був виданий її перший літературний досвід, повість  «Учитель».

 У тому ж – 1854 році – Шарлоттою було розпочато роман «Емма» , який, за оцінками критиків, повинен був стати такою ж сенсацією, як і «Джейн Ейр». Шарлотта написала всього лише два розділи цієї книги, але через погіршення здоров’я так і не встигла її закінчити. Через півтора століття роботу Бронте закінчила Клер Бойлен, і книга вийшла в світ.

Шарлотта Бронте вважається однією з найталановитіших представниць школи Теккерея, її улюбленого письменника. Завдяки тонкому сприйняттю і вразливості, вона у високому ступені володіла тим, що Гете називає секретом генія — здатністю перейнятися індивідуальністю і суб’єктивним настроєм сторонньої особи. Творам Шарлотти Бронте властивий реалізм зображуваних подій в поєднанні з вражаючою ясністю і точністю в описі почуттів і внутрішнього світу персонажів. Незважаючи на порівняно невелику літературну спадщину, сучасні критики та історики літератури вважають Шарлотту Бронте однією з найважливіших і талановитих представниць англійського романтизму.

Список літератури:

Бронте, Ш. Виллет: роман / Шарлотта Бронте. – Харьков: Клуб Семейного Досуга, 2009. – 560 с.

Бронте, Ш. Городок: роман / Шарлотта Бронте. – М.: Правда, 1990. – 477 с.:ил.

Бронте, Ш. Городок: роман / Шарлотта Бронте. – М.: Худож. лит, 1983. – 599 с.:ил.

Бронте, Ш. Джейн Ейр: автобіографія / Шарлотта Бронте. – К.: Книголав, 2018. – 608 с. – (Золота полиця).

Бронте, Ш. Джейн Ейр: роман / Шарлотта Бронте. – К.: Знання, 2018. –511 с. – (Класна література).

Бронте, Ш. Джейн Эйр: роман / Шарлотта Бронте. –Харков: Прапор, 1993. – 443 с.

Бронте, Ш. Шерли: роман / Шарлотта Бронте. – М.: Транзит-книга, 2003. – 523 с.

Бронте, Ш. Шерли: роман / Шарлотта Бронте. – М.: Изд-во худож.лит, 1963. – 631 с.

Бронте, Ш. Шерли. Эшворт / Шарлотта Бронте. – М.: Эксмо-Пресс, 2001. – 640 с. – (Заруб. классика).

Бронте, Ш. Эмма: роман / Шарлотта Бронте. – Харьков: Фолио, М.: АСТ, 2000. – 445 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *