Стендаль: до 235-річчя від дня народження французького письменника

Стендаль

Анрі-Марі Бейль

(псевдонім: Фредерік де Стендаль)

23.01.1783 – 23.03.1842

У невеликому провінційному містечку Греноблі на півдні Франції в 1783 році народився Анрі Бейль, який згодом прославився під псевдонімом Стендаль. Мати Стендаля померла рано, і дитина залишилася під опікою батька і тітки. Сім’я була забезпечена і освічена: батько був юристом, дід – вельмишанованим в місті лікарем. Після смерті улюбленої дочки дід відразу якось постарів і опустився, а батько Стендаля, втративши молоду дружину, впав в побожність. І батько, і тітка Стендаля були строгих правил і з завзяттям взялися за виховання досить норовливого хлопчика, роблячи йому зауваження по будь-якого приводу, безперервно читаючи йому нотації і не даючи ні хвилини спокою. Це викликало у Анрі роздратування, якого він не забував протягом усього життя.

Однак, за визнанням самого Стендаля, головною людиною в його житті все ж був дідусь – Анрі Ганьон. Тільки йому він був зобов’язаний своїм вихованням, освітою, великими знаннями і, найголовніше, – здатністю мислити. Отримавши достатню домашню освіту, Стендаль пішов вчитися в місцеву Центральну школу.

У школі Стендаль пристрасно захопився математикою. Він з дитинства і все життя скептично ставився до всього «недоведеного» – до релігії, до традиційної науки, до німецької ідеалістичної філософії, до пишних фраз, зміст яких недостатньо ясний, і вважав за краще математично точні докази, чітку, хоча б і позбавлену ліричних красот фразу , і «факти, факти, факти».

У школі він пробув недовго – всього три роки, і після його відпустили в столицю Франції для вступу до Політехнічної  школи. Але стати студентом йому не судилося. Здійсненню його планів завадив переворот 18 брюмера.

Натхненний сміливістю і героїзмом молодого Наполеона Бонапарта, який очолював ту змову, він вступив на військову службу. Але ні в яких битвах Стендаль не брав участі. У драгунському полку він прослужив два роки, пішов у відставку і повернувся до Парижу. Тут він став займатися філософією і літературою, учився декламації, посилено відвідував театр, так як з давніх пір мріяв стати драматургом і писати комедії, «як Мольєр». Дійсно, він дуже старався; в його рукописах збереглися безліч начерків і планів трагедій і комедій, але жодна з них не була закінчена. Так тривало років зо два. Батько, людина практична, був незадоволений тим, що син, як йому здавалося, безглуздо пропалює життя, а тому посилав йому мінімальний пенсіон, якого не вистачало ні на модні костюми, ні на квитки до театру.

Потребуючи грошей, він вирішив здобувати кошти на існування комерцією. Прослуживши близько року в якомусь торговому підприємстві в Марселі і відчувши назавжди відразу до торгівлі, він в 1805 році вирішив повернутися на військову службу.

З 1806-1809 років він брав участь у всіх європейських битвах наполеонівської армії. У 1812 році Анрі взяв участь в російській кампанії Наполеона. Побував в Орші, Смоленську, на Вязьмі, був свідком Бородінської битви. Бачив, як горіла Москва. У Росії, за його словами, побачив «патріотизм і справжню велич». Він був вражений тим, що «деспотизм російського самодержавства зовсім не принизив народ духовно». Завдяки холоднокровності і винахідливості він переправився через Березину за кілька годин до розгрому.

Після падіння Наполеона Анрі, який  негативно сприймає Реставрацію і Бурбонів, подає у відставку і їде на сім років в Італію, до Мілана.

Уже в 1811 році, провівши в Італії двомісячну відпустку, Стендаль пристрасно зацікавився і країною, і її мистецтвом. Перша книга, яку він надрукував після свого приїзду до Мілану, була присвячена музиці: «Життєпис Гайдна, Моцарта і Метастазіо» (1815) – біографічні нариси про Моцарта і Гайдна, нарис діяльності Метастазіо, італійського драматурга, драми якого служили лібрето для опер, і міркування про сучасну італійську оперу. У цих нарисах він висловив своє ставлення до музики, до завдань мистецтва взагалі.

З сімнадцятирічного віку він постійно вів щоденник; де б він не був – в казармі, в дорозі, вночі чи вдень, незважаючи на крайню втому, він докладно записував всі враження дня. Із записів, зроблених під час поїздок до Італії, виникла книга, надрукована в 1817 році під назвою «Рим, Неаполь і Флоренція», повна забавних анекдотів з італійського життя, драматичних історій любовного характеру і гострих політичних випадів.

Саме в Італії він готує до друку і пише «Історію живопису в Італії» (1817). Там же вперше його книги почали публікуватися під псевдонімом «Стендаль».

 В Італії Анрі зближується з республіканцями-карбонаріями, заводить дружбу з Байроном. Тут же він пережив безнадійну любов до Матильди Вісконтіні, яка рано померла, але назавжди залишила слід у його пам’яті. У 1820 році в Італії починається переслідування карбонаріїв, в тому числі друзів Стендаля. Спалахує терор. Тому Стендаль вирішує повернутися на батьківщину.

У Парижі, переживаючи складне матеріальне становище, він працював в якості літературного і художнього критика, що допомагало триматися на плаву.

Він друкується в англійських журналах, не підписуючи свої статті. Лише через сто років був визначений автор цих статей. У 1822 році він публікує книгу “Про любов” в різні історичні епохи. У 1823 і 1825 роках Стендаль публікує в Парижі свої літературні памфлети «Расін і Шекспір». У 20-ті роки Стендаль створює кілька творів, які свідчать про розвиток реалістичного дарування письменника. Він видає свій перший роман «Арманс» (1827). У підзаголовку стоїть: «Сцени з життя одного салону». Дія відбувається у вищому світі, під час Реставрації. Арманс, чарівна молода дівчина, російська по крові, родичка російських офіцерів, учасників грудневого повстання 1825 року, закохана в свого кузена Октава де Маливер, багатого аристократа. Октав не здатний до шлюбного життя, але він змушений одружитися на Арманс, щоб врятувати її від великосвітського наклепу. Знаючи, що не може доставити їй щастя, він їде до Греції, на борту корабля приймає отруту і помирає. Арманс залишається невтішною. Октав отримав гарну освіту, але і засвоїв прогресивні ідеї французького лібералізму. Він вважає несправедливими аристократичні привілеї, якими він користується, але не може від них відмовитися, боячись засмутити свою матір. Це і є причиною його морального неспокою і туги.

Уже в цьому романі Стендаль поставив тему, яка відтепер буде основною в його творчості: як поводитися, як повинен вести себе благородний юнак, що живе в суспільстві, заснованому на нерівності і несправедливості?

У 1829 році Анрі пише новелу «Ваніна Ваніні». У тому ж 1829 році йому пропонують створити путівник по Риму, він відгукується, і так з’являється книга “Прогулянки по Риму”, яка представляє собою розповідь французьких мандрівників про поїздку до Італії.

Відвідуючи свою сестру в Греноблі, він і почув про процес Антуана Берті, який стріляв з ревнощів в церкві  в свою колишню коханку, мати його учнів. Стендаля вразила доля цього юнака, який намагався власними силами пробитися в суспільстві, побудованому на привілеї і нерівності. Роздумуючи над цим процесом, він побачив в ньому щось дуже характерне для епохи. Дивовижна кар’єра Жюльєна Сореля, надзвичайна любов його до двох жінок. Два жіночих образи , різко протиставлених один одному, честолюбство, що призвело до злочину, провінційні і столичні звичаї і все суспільство Реставрації в вертикальному розрізі, все це видовище, яке виникло в його уяві, здалося Стендалю настільки захоплюючим і настільки типовим, що він вирішив відтворити його в романі, повному дії і психологічного аналізу. У 1830 році виходить у світ роман “Червоне і чорне”.

Ці роки були досить важкими в житті письменника, який не має постійного заробітку. Він малював пістолети на полях своїх рукописів і писав численні заповіти.

Після встановлення 28 липня 1830 року Липневої монархії у Франції, Фредерік Стендаль надходить на державну службу. Він був призначений французьким консулом в Трієсту, а потім в Чивита-Веккьо (як консул він пропрацює до самої смерті). У 1832 році він почав писати спогади егоїста, в 1834 році зайнявся романом “Люсьєн Левен”. Люсьєн Левен – чарівний хлопець, багатий, освічений, що викликає симпатію у чоловіків і любов у жінок. Все, чого б він не захотів, до його послуг, але він шукає те, що неможливо отримати. Він хоче знайти своє покликання чесного діяча, він хоче бути корисним в погано організованому суспільстві – і тому цей, на думку заздрісників і пошляків, найщасливіший із смертних, відчуває себе самою нещасною людиною на світі. Але останні частини роману, де Люсьєн мав знайти свій шлях і своє щастя з коханою жінкою, залишилися ненаписаним…

З листопада 1835 до березня 1836 року Стендаль писав свої мемуари . Поспішаючи і хвилюючись, він розповідав про свої дитячі роки – про смерть матері, про ненависть до тітки і до батька, про вчителів, жоден з яких не залишив світлого сліду в його пам’яті, про діда, бесіди якого виявилися більш повчальними, ніж уроки спеціально для того приставлених осіб, про свої підліткові захоплення. Але тільки-но він почав розповідь про перші самостійні кроки, про період безхмарного щастя при вступі до Італії, як прийшла звістка про чергову відпустку. «Життя Анрі Брюлара», доведене до подій 1800 року, також залишилося незавершеним.

У 1838 році в Парижі були опубліковані “Записки туриста”, а в 1839 році вийшла остання надрукована за життя Стендаля книга “Пармська обитель”. Стендаль почав свою книгу в Парижі в листопаді 1838 року. Він писав з величезним творчим підйомом, весь день аж до вечора. Стомлена рука не встигала записувати потік фраз, які рвалися на папір. Тоді він став диктувати свій роман писареві. Так тривало близько місяця. Після шістдесяти або сімдесяти диктувань, 26 грудня 1838 року роман був закінчений.

Головний герой роману, Фабріціо дель Донго, так само як Октав де Маливер ( «Арманс») і Люсьєн Левен, – в розладі зі своїм суспільством і з режимом, при якому йому доводиться жити. Він теж мислячий юнак і теж шукав кращого світу. Так само як в «Червоному і чорному», в «Пармскій обителі»,  – дві героїні, закохані в головного героя: одна побожна і боязка, як мадам де Реналь, інша – сміла до божевілля, і якщо перша втілює звичаї Реставрації, то друга – представниця недавньої наполеонівської епохи …

Стендалю виповнилося п’ятдесят сім. Його давно вже мучила подагра. Потім з’явилися більш тривожні симптоми. Рука стала погано коритися, і мова була дещо ускладнена. Все ж здоров’я абияк відновилося. У 1841 році він знову отримує відпустку і їде до Парижу. В останні роки життя письменник все частіше перебував у похмурому настрої. 8 листопада 1841 року письменник записав в щоденнику: «Нічого немає смішного в тому, що я можу померти на вулиці».

Але він не хотів піддаватися ні хворобі, ні старості. Він накидав новий роман, історію сміливої дівчини, яка шукає не стільки розваг, скільки сенсу життя, і, нарешті, закохується в розбійника, який заліз в її кімнату, щоб вбити й пограбувати. Вона закохується в нього тому, що розбійник перебуває в постійній боротьбі, він ризикує життям, він має волю, енергією, самобутність – все те, чого не було у герцогів, багатіїв і гульвіс, з якими вона з роздратування, цікавості або пустощів на короткий термін пов’язувала свою долю. Це була майже та ж проблема, яка поставлена ​​в «Червоному і чорному», – пошуки чогось незбагненно прекрасного в середовищі, в якому нічого прекрасного немає. Ці пошуки,  які увінчалися таким дивним успіхом, закінчуються загибеллю. Але розповісти про це Стендаль не встиг, тому що йому завадила смерть.

22 березня 1842 року  о 7 годині вечора на паризькій вулиці його убив другий апоплексичний удар. Він помер наступного ранку, не приходячи до тями.

На наступний день у французьких газетах з’явилося повідомлення про те, що на кладовищі Монмартр похований «маловідомий німецький поет Фрідріх Стіндаль».

Долею Стендаля була посмертна слава. Його друг Ромен Коломб в 1850-і роки почав повне видання його творів, включаючи журнальні статті і листування. З цього часу Стендаль увійшов у французьку літературу як один з найбільших її представників.

Школа французьких реалістів 50-х років визнала його разом з Бальзаком своїм учителем; французький філософ-позитивіст і письменник Іпполіт Тен, один з натхненників французького натуралізму, написав про нього захоплену статтю (1864); Еміль Золя вважав його представником нового роману, в якому людина вивчена в глибокому зв’язку його із суспільним середовищем. Почалося наукове вивчення Стендаля, головним чином його біографії. У 1880-ті роки з’являються в світ його автобіографічні твори, чорнові начерки, незакінчені повісті, які Ромен Коломб не включив в своє видання. Уже в XIX столітті його романи переводяться на багато мов.

Згідно із заповітом Стендаля, на його могилі вибили напис:

Арріго Бейль

Міланець

Писав. Любив. Жив.

 

Список літератури

Стендаль. Твори: в 2-х т./ Стендаль.  – К.: Дніпро, 1983.

Стендаль. Жизнеописания Гайдна, Моцарта и Метастазио; Жизнь Россини / Стендаль.  М.: Музыка, 1988. – 637 с.

Стендаль. Жизнь Россини / Стендаль. – М.: Аграф, 1999. – 448 с.

Стендаль. Красное и черное / Стендаль. – М.: Худож. лит., 1969. – 842 с.

Стендаль. Красное и черное. Хроника XIX века / Стендаль. – М.: Худож. лит., 1979. – 508 с.

Стендаль. Червоне  і чорне : роман / Стендаль. –  Харків: Фоліо, 2004. – 511 с.

Стендаль. Люсьен Левен: Красное и белое / Стендаль.  –  К.: Ковчег, 1994. – 600 с.

Стендаль. Пармская обитель / Стендаль.  –  К.: Ковчег, 1992. – 471 с.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *