Туве Маріка Янссон: до 105-річчя від дня народження фінсько-шведської письменниці, художниці

 

Туве Маріка Янссон

09.08.1914 – 27.06.2001

Туве Маріка Янссон народилася у творчій родині: мати майбутньої письменниці, Сигне Хаммарштен, шведка за національністю, сама була відомою художницею і книжковим ілюстратором, а батько – Віктор Янссон, з яким Сигне познайомилася, коли переїхала зі Швеції до Фінляндії, був знаменитим скульптором.

Всі троє дітей, що народилися в цьому шлюбі, зв’язали своє життя з творчістю: середній брат став фотографом, а молодший – художником.

Хоча відносини з батьком у Туве були завжди кілька напруженими, саме батько став першим критиком і порадником Туве в творчих питаннях. У будинку батьків майбутньої письменниці бували відомі люди та представники творчої еліти, скульптори і художники. Майбутня письменниця росла в оточенні творів мистецтв.

У дитинстві Туве проводила літні місяці у бабусі в Швеції, під Стокгольмом. Мало не з десяти років вона малювала ілюстрації для популярного дитячого журналу, головним редактором якого була знайома батьків. П’ятнадцятирічна Туве пішла навчатися до шведського Коледжу Мистецтв, а по його закінченні пройшла стажування в різних художніх школах Європи. Повернувшись додому, вона продовжила ілюструвати книги, почала малювати карикатури на замовлення різних видань і пробувати себе в інтер’єрному розпису стін.

Обкладинка до оповідання Т. Янссон “Маленькі тролі і велика повінь”

Але справжню популярність Туве Янссон принесла серія написаних нею книжок і розповідей про мумі-тролів та інших казкових істот, які живуть в Мумі-долині. Ці книги виходили і розкуповувалися мільйонними тиражами. Всього про мумі-тролів Янссон написала 8 повістей («Маленькі тролі і велика повінь», «Мумі-троль і комета», «Капелюх чарівника», «Небезпечне літо», «Мемуари Мумі-тата», «Чарівна зима», «Папа і море», «Наприкінці листопада»), один збірник оповідань «Дитя-невидимка», 4 книжки в картинках («Небезпечна подорож»«А що потім»«Хто втішить крихітку»«Шахрай в будинку Мумі-тролів»). Янссон особисто адаптувала свої книги для театру. За мотивами «Небезпечного літа» вона спочатку написала п’єсу «Мумі-тролі за лаштунками», а потім лібрето до мюзиклу «Мумі-опера». Класичні ілюстрації до цих книг намалювала сама Туве Янссон.

Коли Associated Press запропонувало Янссон випустити мумі-комікс, Туве сама стала малювати, але незабаром їй це набридло, і художником проекту став молодший брат Туве, Ларс Янссон, який продовжував вигадувати і створювати мумі-комікси 20 років без перерви. Крім дитячих коміксів, в серії вийшли і комікси для дорослих, наприклад, історія про те, як мумі-тато ненавмисно зібрав машину часу, і компанія мумі-тролів опинилася на Дикому Заході.
Перший комікс з’явився в 1954 році на сторінках одного лондонського видання. Скоро комікси Янссон про мумі-тролів друкувалися вже в п’ятдесяти восьми виданнях в сімнадцяти країнах.

За мотивами творів про мумі-тролів було знято безліч мультфільмів в різних країнах.

Серед літературної спадщини Янссон є також ряд книг, які не мають відношення до мумі-серії. У повісті «Дочка скульптора» письменниця у своїй неповторній манері розповідає про дитячі роки.

У романі «Місто сонця» Янссон описує тихе містечко, де живуть пенсіонери. Це спокійне містечко з масою комфортабельних пансіонатів, які чекають клієнтів. Час там ніби завмер, але життя мешканців містечка при цьому наповнене гарячих суперечок, подій і пригод. Туве Янссон стала також автором близько десятка збірок оповідань – «Подорож без нічого», «Іграшковий будинок» та інші.

Популярність мумі-серії дозволила Янссон навіть викупити острів посеред Фінської затоки, де вона ховалася від настирливих фанатів і журналістів.

При тому, що саме книги і прославили Туве Янссон, вона сама вважала себе художницею і шукала самореалізації в цій області.

«Синій гіацинт», 1945

Туве Янссон малювала все життя. В її живописних роботах простежується захоплення художниці старими фламандськими майстрами і геніями XIX – початку ХХ століття. Дивлячись на її портрети і натюрморти, згадується Ван Гог, Матісс, Гоген, Дега, Модільяні.

У 1930-і роки Янссон працювала над сюрреалістичними картинами. У 1950-ті роки захопилася мистецтвом модернізму, а в 1960-1970-і роки з’явилися абстрактні роботи.

Туве Янссон часто зверталася до жанру автопортрета.

Автопортрет, 1942

Її картини залишилися маловідомими, а виконані нею настінні розписи можна побачити в будинках мерії в містах Гельсінкі, Хамина і в деяких інших місцях.

Туве Янссон також ілюструвала книги Толкіна і Льюїса Керролла.

Уже в 1960-і роки Туве Янссон стала мільйонером. Величезні доходи від продажу суміжних прав (театральні постановки, сувенірна продукція з мумі-тролями) швидко зробили Янссон однією з найбагатших жінок в Фінляндії. Однак вона продовжувала до самої смерті вести скромний спосіб життя: користувалася громадським транспортом, сама ходила за покупками до магазину поруч зі своїм будинком і особисто відповідала на більшу частину листів від своїх читачів.

Книги Туве Янссон привертають увагу не тільки дітей, а й дорослих читачів, і навіть вчених. По творчості Янссон було захищено безліч дисертацій, її казки піддавалися семіотичному і психоаналітичному аналізу. В її книгах знаходять відгомони дзен-буддизму і християнства, відсилання до філософії Канта.

У Фінляндії персонажі Янссон (сімейство мумі-тролів, Снусмумрик, Снифф, Малятко Мю та ін.) дуже популярні. Користується попитом різноманітна сувенірна продукція з цієї тематики. Персонажі Янссон стали невід’ємною частиною сучасної масової культури. Доходи від реалізації продукції, що використовує образи мумі-тролів, в 2008 році склали таку ж частину державного бюджету Фінляндії, що і податкові відрахування корпорації Nokia.

Святкування 80-го дня народження Янссон в 1994 році перетворилося в державний захід, за масштабом і пафосу порівнянний з Днем незалежності. День народження обожнюваного автора країна відзначала феєрверками і святковими ходами. Янссон вшановували як національного героя.

Туве Янссон померла влітку 2001 року через інсульт. У день похорону письменниці в країні оголосили загальнонаціональну жалобу.

Співчуття рідним письменниці висловив президент Фінляндії, який у своїй промові назвав творчість Янссон найбільшим внеском країни в «культурну скарбничку» людства після епосу «Калевала» і Сібеліуса.

Т. Янссон «Діви мудрі й нерозумні», розпис в церкві в Теуво, 1954

Список літератури:

Янссон, Т. Комета прилетает: повести / Туве Янссон. – СПб.: Азбука-классика, 2008.  – 208 с. – (Жили-были муми-тролли).

Янссон, Т. Країна мумі-тролів: в 3-х книгах / Туве Янссон. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2001. 

Янссон, Т. Літня книжка: повість / Туве Янссон. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2017.  – 160 с.

Янссон, Т. Мемуары папы Муми-тролля: повесть-сказка / Туве Янссон. – СПб.: Азбука-классика, 2008.  – 224 с. – (Жили-были муми-тролли).

Янссон, Т. Опасное лето: повесть-сказка, рассказы / Туве Янссон. – СПб.: Азбука-классика, 2008.  – 255 с. – (Жили-были муми-тролли).

Янссон, Т. Честный обман: повести и рассказы / Туве Янссон. – М.: Радуга, 1987.  – 374 с.: ил.

Янссон, Т. Шляпа волшебника: повесть / Туве Янссон. – СПб.: Азбука-классика, 2008.  – 223 с. – (Жили-были муми-тролли).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *