Альфред Бернард Нобель: до 185-річчя від дня народження шведського хіміка, винахідника, підприємця, благодійника

Альфред Нобель

21.10.1833 – 10.12.1896

Альфред Нобель народився в Стокгольмі в родині Еммануеля Нобеля-молодшого, винахідника та інженера, і Андріетти Нобель. Він був третім сином, всього в сім’ї було восьмеро дітей. Сім’я була збіднілою, і вижили, крім Альфреда, лише Роберт, Людвіг і Еміль. Через свого батька Альфред Нобель був нащадком шведського вченого Улофа Рудбека (1630-1702), і, в свою чергу, хлопчик цікавився технікою, зокрема вибухівкою. Інтерес Альфреда Нобеля до технологій був успадкований від його батька, випускника Королівського технологічного інституту в Стокгольмі.

Сім’я спочатку жила в Швеції, потім переїхала на територію Фінляндії, після чого емігрувала в Росію, в Санкт-Петербург. Іммануіл займався не тільки збройовою справою, великий внесок батько Нобеля вніс в розробку систем опалення будинків за допомогою водяного пару. Інженер винайшов верстати для збірки коліс для возів.

Родина Альфреда Нобеля

Діти Нобеля навчалися вдома. У них були гувернантки, які викладали братам природничі науки, літературу і європейські мови. Хлопчики до кінця навчання володіли шведською, російською, французькою, англійською та німецькою мовами. У 17 років Альфреда відправили в поїздку по країнах Європи і США. У столиці Франції юнакові вдалося попрацювати разом з ученим Теофилем Жюлем Пелузою, який визначив в 1936 році з чого складається гліцерин і в 1840-1843 роках працював над створенням нітрогліцерину.

Під керівництвом російського вченого Миколи Миколайовича Зініна Альфред захопився вивченням тринітрату гліцерину, що в кінцевому рахунку призвело його до винаходу, яке зробило хіміка знаменитим: створення динаміту, яке було зафіксовано 7 травня 1867 року.

В результаті одного експерименту, який проводився на заводах Нобелів в Стокгольмі, 3 вересня 1864 року під час взриву загинуло кілька людей, в тому числі і молодший брат Еміль, якому ледь виповнилося 20 років. Батько не пережив втрати, зліг після інсульту і не вставав вже до смерті.

Незабаром після трагедії Альфреду вдалося отримати патент на нітрогліцерин, створення динаміту, детонатора желатинового динаміту та інших вибухових речовин. Мав успіх вчений і в розробці приладів господарського призначення: холодильного апарату, парового котла, газового пальника, барометра, водоміра. Хімік зробив 355 винаходів в області біології, хімії, оптики, медицини, металургії.

Нобель перший розробив хімічний склад штучного шовку і нітроцелюлози. Кожен винахід вчений популяризував за допомогою лекцій з демонстраціями можливостей приладу або речовини. Такі презентації інженера-хіміка користувалися популярністю серед недосвідченої публіки, колег і друзів Нобеля.

Альфред цікавився наукою, філософією, історією і літературою. Друзями Нобеля були знамениті художники, письменники, вчені, державні діячі того часу. Нобеля часто запрошували на прийоми і королівські обіди. Винахідник входив у почесне членство багатьох європейських академій наук: Шведської, Англійської, Паризької, Упсальского університету. У його послужному списку значаться французькі, шведські, бразильські, венесуельські ордена і нагороди.

Сім’я Нобелів відчувала матеріальні труднощі, пов’язані з постійними витратами на проведення дослідів. Але, в кінцевому підсумку, брати придбали пакет акцій Бакинського нафтового родовища і розбагатіли.

Помилкове повідомлення про смерть старшого брата вченого в 1888 році журналісти сприйняли як новину про смерть Альфреда Нобеля. У ті дні Альфред дізнався, як негативно суспільство сприймає відкриття вченого. Будучи пацифістом, Нобель придумав спосіб на віки обілити своє ім’я: без відома своєї сім’ї, друзів або колег він залишив велику частину свого багатства в довірчому управлінні, щоб фінансувати нагороди, які стануть відомі як Нобелівські преміі. 27 листопада 1895 року в Шведсько-норвезькому клубі в Парижі Нобель підписав свій заповіт, згідно з яким близько 31 мільйона шведських марок – повинні була піти на заснування премій за досягнення у фізиці, хімії, медицині, літературі і за діяльність по укріпленню миру.

Протягом усього життя Альфред Нобель залишався самотньою людиною, яка часто переживала депресії. Хоч він ніколи і не одружився, його біографи відзначали, що стосунки з жінками у нього були, принаймні, три рази. Першим коханням Нобеля була російська дівчина Олександра, яка відкинула його пропозицію. У 1876 році Австро-Богемська фрайфрау, Берта Кінскі, стала секретарем Нобеля, але через короткий час вона пішла від нього. Незважаючи на це, вона листувалася з ним до його смерті в 1896 році, і вважається, що саме вона сильно вплинула на його рішення включити премію миру в перелік Нобелівських премій. Треті і самі тривалі відносини Нобеля були з Софі Хесс з Відня, з якою він зустрівся в 1876 році. Вони тривали 18 років.

Від виробництва динаміту, інших вибухових речовин і від розробок нафтових полів Баку (Товариство «Бранобель»), в яких він і його брати Людвіг і Роберт грали вагому роль, Альфред Нобель накопичив чималий спадок. За своє життя Нобелю було видано 355 патентів на міжнародному рівні, і після його смерті в його бізнесі було створено понад 90 заводів з виробництва озброєнь, не дивлячись на його віру в пацифізм.

У 1889 році він був присутній на Всесвітньому конгресі світу.

Звинувачений в «державній зраді Франції» за продаж баллістіта в Італію, Нобель переїхав з Парижа до Сан-Ремо в 1891 році.10 грудня 1896 року  Альфред Нобель помер на своїй віллі від крововиливу в мозок. Йому було 63 роки. Похований він на кладовищі в Стокгольмі.

Список літератури:

Сульман, Р. Завещание Альфреда Нобеля: история Нобелевских премий / Р. Сульман. – М.: Мир, 1993. – 144 с.

Чолаков, В. Нобелевские премии. Ученые и открытия / В.Чолаков. – М.Мир, 1986. – 368 с.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *