Ерве Базен: до 110-річчя від дня народження французького письменника

Ерве Базен

17.04.1911 – 17.02.1996

Жан-П’єр Ерве-Базен народився в невеликому містечку Анже, що розкинувся на мальовничому березі річки Мен кілометрах в тристах на північний захід від Парижа. Дитинство хлопчика пройшло в побожній заможній буржуазній родині. Батько був професором місцевого католицького університету. В роду були і успішні ділки, і офіцери, і юристи. Серед предків майбутнього письменника були навіть єпископ і член Французької академії, його двоюрідний дід – Рене Базен, автор релігійно-повчальних творів.

Через часті конфлікти з владною матір’ю, яка вважала Жан-П’єра неслухняним і норовливим бунтарем, мрією підлітка було бажання покинути ненависний батьківський дім.

Анже

На перевиховання сина віддають до закритого католицького ліцею, потім змушують вступити на юридичний факультет, незважаючи на схильність юнака до літератури. А коли Ерве противиться вибору батьків, відсилають його працювати службовцем на фабрику до багатого родича. І зовсім неприйнятним для родичів стає одруження молодої людини на небагатій дівчині з простої родини. Ерве пориває з сім’єю.

Ерве Базен стає студентом філологічного факультету Сорбонни. Щоб утримувати сім’ю, він береться за будь-яку роботу: працює газетним хронікером, продає хустки і шкарпетки на відомій вулиці Лепік в Парижі, освоює професії лоточника, сміттяра, штукатура, тесляра, електромонтера, слюсаря…

Не витримуючи матеріальних складнощів, дружина з дитиною залишають бідного студента. Важко переживаючи розрив, Ерве довго хворіє. В цей час він ледь зводить кінці з кінцями.

Перші збірки віршів і роман Ерве Базен випускає ще в 30-і роки, коли працює журналістом-хронікером. Його творчість залишається непоміченою критиками і читачами.

Друга світова війна вносить корективи в життя молодого письменника. Зі зброєю в руках він захищає рідну Францію, не погодившись з колабораціоністами, які визнали перемогу фашистської Германії. Майже відразу після початку війни йому дивом вдається уникнути полону: “Поранений, – згадував Базен, – я опинився між французькими і німецькими окопами. Перестрілка тривала. Ніколи в житті смерть не кружляла так близько від мене. У плащ-наметі, в якому мене виносили з нічийної землі, потім виявили три кульових пробоїни. Якщо ти пережив таке одного разу, можна вважати, що заглянув в обличчя смерті. Війна нічого не дарує, вона вміє тільки віднімати”.

В окупованій Франції Базен вступає до лав лівого крила руху Опору, разом з однодумцями він бере участь у звільненні Парижа від фашистів.

У 1946 році, Базен разом з іншими молодими письменниками, поетами і художниками, засновує журнал «Раковина» (La Coquille), який виходить у 8 томах. За свою першу збірку поем «День», куди увійшли кращі його вірші, він був удостоєний премії Гійома Аполлінера.

Але Базен вирішує залишити поезію, присвятити своє творче життя прозі. У 1948 році він випускає роман «Гадюка в кулаці», який приніс йому справжню популярність. В основу твору були покладені спогади дитинства і юності письменника.

Повні ненависті відносини між членами сім’ї Резо: конфліктні відносини з бездушною і жорстокою матір’ю, яка постійно знаходить нові способи утиску і причіпок, та її дітей, у викладі головного героя роману Жана Резо, були гідно оцінені критиками .

Роман мав величезний успіх у повоєнний час, як і багато інших, в яких натуралістично описувалися звичаї епохи і створювалися достовірні психологічні портрети.

Про величезну популярність Базена серед читачів свідчить опитування, проведене в 1956 році газетою «Нувель літтерер», – письменник був визнаний “кращим романістом останнього десятиліття”. До цього часу він вже випустив роман «Головою об стіну» (1949), де відтворив процес розпаду моральних підвалин сім’ї, де часто під покровом благопристойності творяться злочини.

Виходить у світ друга книга майбутньої трилогії  «Сім’я Резо» «Смерть конячки» (1950), де знову героями  твору стали персонажі  «Гадюки в кулаці».

У 1951 році видається збірка оповідань «Бюро одружень».

Роман «Встань і йди», що вийшов в 1952 році, розповідає про дівчину, що потрапила під бомбардування і стала калікою під час Другої світової війни. Вона прикута до інвалідного візка, але мужньо бореться з недугою, та ще намагається допомогти іншим, що виявляється не потрібним в суспільстві, де кожен сам за себе.

Публікуються романи «Масло у вогонь» (1954), «Кого я наважуюся любити» (1956).

Події, які  відображені  в більшості його романів,  відбуваються в рідних  серцю письменника  місцях, незважаючи на  ті болісні спогади, які стіни батьківської садиби викликають  в його пам’яті.

Центральна тема всіх його романів – сім’я. «Шлюб – це як обложена фортеця; ті, хто всередині, хотіли б з неї вибратися; ті, хто зовні, хотіли б увірватися в неї»,- каже письменник про сімейні стосунки. Базена називають “сімейним романістом”.

У 1957 році Ерве Базен нагороджується великою літературною премією Французької академії, через кілька місяців  він обирається членом Академії.

У 60-70-і роки виходять у світ інші його книги: збірка оповідань «Шапку геть», роман «Заради сина».

Роман «Заради сина» (1960) оповідає про тихе, нічим не примітне життя  шкільного вчителя паризького передмістя. Герой роману посвячує читача в своє небагате подіями життя: виростив дочку і двох синів, потім одружився з вдячності на жінці, яка допомогла йому виховати дітей. І хоча в книзі, здавалося б, немає ніякого захоплюючого цікавого сюжету, але читається ця нехитра історія напружено і з великим хвилюванням.

У романі «Подружнє життя» (1967) описується спільне життя родини Бредото, де блакитне небо любові затягується хмарами і негодою.

Роман «Крик сови»  знову повертає читача до героїв першого відомого твору Базена. Він завершує один з найбільш читаних творів письменника – трилогію «Сім’я Резо», яка складається з трьох частин «Гадюка в кулаці» (1948), «Смерть конячки» (1950), «Крик сови» (1972). Книга розповідає про кілька поколінь сім’ї Резо, нащадків старовинного дворянського роду, про незвичайні взаємини між членами цієї сім’ї. Дія роману відбувається в 60-70-і роки XX століття на півдні Франції.

З 1973 року Ерве Базен стає президентом Гонкурівської Академії.

У 1975 році виходить роман «Анатомія одного розлучення»: подружжя, яке вступило колись в шлюб по взаємній любові, довго прожило разом, має дітей, несподівано для оточуючих розлучується …

Події філософсько-сатиричного роману  «Щасливці з острова відчаю» (1976) пов’язані з виверженням вулкана на одному з островів Атлантичного океану, евакуацією жителів острова до Великобританії, їх відмовою залишитися там назавжди і поверненням на свій зруйнований острів.

Заснована на реальних подіях, політична повість «І вогонь пожирає вогонь» (1978), присвячена історії трагічної любові героїв, що розігралася на тлі фашистського перевороту в Чилі.

В основі роману «Я люблю незважаючи ні на що»  лежить історія кохання, яка зробила суперницями мати і дочку. Глибоко проникаючи в психологію інтимних відносин своїх героїнь, письменник розповідає про любов і ненависть, добро і зло, пристрасті і життєві драми.

У той же час Базен пише новели та есе, як, наприклад, «Все, у що я вірю» (1977) – книга філософських роздумів 70-річного Базена. Цей твір – свого роду відповідь на всі питання, над якими письменник змусив задуматися читача в своїх романах.

У 1980 році Ерве Базен отримує міжнародну Ленінську премію, що дозволило французькому письменнику, історику і дипломату Роже Пейрефітту іронічно помітити: «Ерве Базен отримав дві премії, які склали пару: Ленінську премію за мир і Премію за чорний гумор».

За результатами представницького опитування Ерве Базен був визнаний найбільш читаним письменником Франції в 1985 році.

Письменник помер 17 лютого 1996 року на батьківщині, в Анже.

Список літератури:

Базен, Э. Собрание сочинений: в 4-х т. / Эрве Базен. – М.: Худож. лит., 1988.

Базен, Э. Во что я верю: эссе / Эрве Базен. – М.: Известия, 1984.  – 126 с. – (Б-ка журн. «Иностр. лит.»).

Базен, Э. Встань и иди. И огонь пожирает огонь. Масло в огонь / Эрве Базен. – М.: Эй-Ди-Лтд, 1994. – 527 с.

Базен, Э. Змея в кулаке. Смерть лошадки. Крик совы: романы / Эрве Базен. – М.: Прогресс, 1982. – 507 с.: ил. – (Мастера сов рем. прозы. Франция).

Базен, Е. І вогонь пожирає вогонь: роман / Ерве Базен. – К.: Дніпро, 1983. – 175 с.

Базен, Э. Ради сына. Счастливцы с острова Отчаяния / Эрве Базен. – М.: Эй-Ди-Лтд, 1994. – 382 с.  

Базен, Э.  Семья Резо / Эрве Базен. – М.:Эй-Ди-Лтд, 1994. – 522 с.

Базен, Э.  Супружеская жизнь. Анатомия одного развода /Эрве Базен. – М.:Эй-Ди-Лтд, 1994. – 508 с.

Базен, Э.  Счастливцы с острова Отчаяния: роман / Эрве Базен. – М.:Прогресс, 1984. – 208 с.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *