Леонід Олександрович Веснін: до 140-річчя від дня народження російського архітектора

Леонід Олександрович Веснін

10.12.1880 – 08.10.1933

Леонід Олександрович Веснін народився в купецькій сім’ї в Нижньому Новгороді. Леонід був старшим з трьох братів. Дитинство їх пройшло в невеликій садибі на березі Волги на околиці міста Юрьєвця, що належала їх матері. З раннього віку батьки заохочували інтерес синів до образотворчого мистецтва, який переріс в захоплення архітектурою.

Леонід отримав освіту в Московській практичній академії комерційних наук, яку він закінчив у 1899 році, а вже в наступному році він поступив до архітектурного відділення Петербурзького інституту цивільних інженерів (ПІЦІ) в клас професора Л. Н. Бенуа.

Молодші брати також пішли навчатися  в ПІЦІ вже в 1901 році слідом за старшим братом. У столиці брати жили разом. Одночасно з навчанням в інституті вони продовжували займатися малюнком і живописом в студії художника Я. Ф. Ціонглінського.

Брати з батьками і сестрою. Фотографія 1890-х рр .. Віктор, Олександр (батько), Олександр, Леонід, Єлизавета (мати), Лідія

Незабаром турбота про молодших братів лягла на  Леоніда, так як батько до цього часу розорився. До кінця життя Леоніда його молодші брати Віктор і Олександр зберегли шанобливе ставлення до старшого брата.

У роки першої російської революції Весніни брали активну  участь в страйках і демонстраціях, працювали в політичному Червоному Хресті, студентському старостаті. Після закриття ПІЦІ як вогнища студентського революційного руху, а також у зв’язку з важким матеріальним становищем батька архітекторів, Леонід разом з братами переїхав до Москви, де почав працювати в архітектурних майстернях  відомих зодчих – І. А. Іванова-Шица, Р. І. Клейна, П. П. Вісьньовського, Н. П. Мілюкова та інших.

У Москві Леонід продовжує займатися малюнком, бере участь в реставрації Василівської церкви в Овручі.

Після закінчення архітектурного відділення Вищого художнього училища при Імператорській Академії мистецтв у 1909 році, Веснін отримує перше самостійне замовлення – будівництво заміського будинку В. А. Носенкова в підмосковному Іванькові.

Разом з братами Леонід бере участь в численних конкурсах, що проводяться Московським архітектурним товариством (МАО). За участь в конкурсах на проект будівлі Московського училища живопису, скульптури та архітектури Леонід отримує першу премію.

Будинок культури ім. Нарімана Наріманова

Перша велика самостійна робота, виконана братами в дусі російського класицизму в 1913-1916 роках, – будинок-особняк Д. В. Сироткіна в Нижньому Новгороді.

Брати отримують певну популярність. Серед їхніх замовлень – прибутковий будинок               Н. Е. Кузнєцова на Мясницькій вулиці (1910), фасад Головного поштамту на тій же вулиці (1911), будівля банку і торгового дому Юнкера на Кузнецькому Мосту (1913, спільно з В. І. Ерамішанцевим), будинок-особняк Арацького на проспекті Миру (1913), скакові стайні і жокей-клуб при Московському іподромі (1914) і ряд інших проектів і будівель.

З початком першої світової війни Леонід, а потім і Олександр, були покликані в діючу армію. Архітектурна практика була продовжена Віктором.

У 1916 – 1917 роках братами був виконаний проект, який відрізнявся новаторськими тенденціями. Ними був створений архітектурний образ універсального магазину, в оформленні фасаду якого були використані великі площини скління. Подібний підхід до оформлення використовуються в різних варіантах і понині .

Після революції 1917-го Леонід Олександрович займається питаннями планування Москви і окремих районів міста в науковій раді «Нова Москва».

Пресненський Мосторг

Його обирають дійсним членом Російської Академії художніх наук в 1923 році. А вже в наступному році Леонід Веснін очолив проектне бюро товариства «Стандарт».

І після революції брати продовжують працювати разом. І хоча у 1922 році їх проект Палацу праці отримав лише третю премію, однак саме він багато в чому визначив розвиток радянської архітектури,  її нового напряму, фактично ставши декларацією конструктивізму. Особливу увагу Весніни приділили виразності об’ємно-просторової композиції і архітектурно-художнього образу споруди.

Численні проекти братів 1920-1930 рр. увійшли до золотого фонду радянської архітектури. Серед цих проектів – будівля московської контори газети «Ленінградська правда» на Страсному бульварі, будинки акціонерного товариства «Аркос», Народного дому в Іванові (1924), Центрального телеграфу (1925), Бібліотеки імені В. І. Леніна (1928), Музичного театру масового дійства в Харкові (1930) та ряд інших.

В кінці 1920-х років Леонід працював консультантом товариства «Техбетон».

Проект Соцміста

На кінець 1920-х – початок 1930-х років припав розквіт творчої діяльності Весніних. Саме у цей період за проектами братів проектується ДніпроГЕС (1929 р.), будівля Івсельбанка в Іванові (1928), санаторій «Гірське повітря» в Мацесті (1928), робочі клуби на бакинських нафтових промислах (1926-1929), універсальний магазин на Красній Пресні в Москві (1927-1929 ), театр масового музичного дійства в Харкові (1930 р.) і Палац культури пролетарського району в Москві (1931 р.). Самі Весніни також виділяли в своїй творчості проекти театру в Харкові і ДніпроГЕС, називаючи їх одними “з найбільш вдалих робіт”. Відвідавши в цей період Москву архітектор Ле Корбюзьє писав Весніну:
“Я знову розглядаю Ваші проекти і нескінченно захоплююся смаком, з яким Ви їх виконали.”

Віктор Олександрович Веснін

Історія нашого міста пов’язана з молодшим братом Леоніда Олександровича, Віктором Олександровичем. Він був одним з розробників споруд Дніпрогесу і житлових кварталів Запоріжжя (1927-1932). Між греблею Дніпрогесу і промисловим майданчиком, де будувалися заводи, в 10 км від центру старого Олександрівська було закладено селище № 6, яке отримало назву Соцмісто. Ідеалістичний пафос 1920-х років позначився в дискусії про соціалістичне розселення. Архітекторам всерйоз здавалося, що, створюючи нову архітектурну оболонку, вони створюють новий світ. Архітектурні, професійні ідеали надзвичайно тісно перепліталися з громадськими. В результаті суто естетична виразність стрімких перспектив, чистих ліній і грандіозних, залитих світлом просторів на кресленнях стала в основі проектування забудови району нашого міста. Шосте селище стало одним з дуже небагатьох реальних втілень ранніх соціально-містобудівних концепцій. Будівництво його, розпочате в 1929 році, до 1932 року було практично завершено. У концепцію будівництва Соцміста були закладені ідеї будівництва міста майбутнього, міста-саду. У Соцмісті були побудовані багатоповерхові будинки (не більше 4 поверхів) з просторими комфортабельними квартирами.

На жаль, Соцмісто було майже повністю зруйноване під час Великої Вітчизняної війни. Та у повоєнні роки Віктор Веснін зайнявся відновленням Запоріжжя, привівши до первісного вигляду знищений війною район.

А Леонід Веснін у 1931 році був обраний до Архітектурної ради Москви, яка займалася реконструкцією центру міста.

Також Леонід Олександрович займався викладацькою діяльністю у вищих навчальних закладах  Москви.

Помер Леонід Олександрович Веснін в Москві 8 жовтня 1933 року. Він похований на Новодівичому кладовищі, пізніше там же були поховані Віктор і Олександр (пам’ятник-надгробок виконаний за проектом Олександра Весніна).

На честь архітекторів названий бульвар Братів Весніних в Даниловському районі міста Москви. Ім’я Віктора Весніна носить вулиця нашого міста.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *