Джеймс Крюс
31.05.1926 – 02.08.1997
“Людині потрібен сміх, як квітці сонячне світло”
(Джеймс Крюс)
Джеймс Якоб Хайнріх Крюс народився на острові Гельголанд, розташованому в Північному морі недалеко від берегів Німеччини. Більшість населення острова за національністю – фризи, тому всі мешканці острова двомовні і говорять німецькою та фризькою. Чоловіче населення острова займалося рибальством і полюванням на омарів, саме цим заробляли на життя родичі хлопчика. Джеймс Крюс став старшим з дітей в сім’ї електрика Людвіга Крюса і його дружини Маргарет. Все дитинство майбутнього письменника минуло на острові посеред моря, серед солоних хвиль і криків морських птахів, що гніздяться тисячами на червоних скелях Гельголанда. Сувора і чарівна природа не могла не вплинути на світовідчуття майбутнього письменника.
У роки Першої світової війни біля берегів острова відбулися дві морські битви, а за часів Третього Рейху катакомби і печери використовувалися для розміщення підводних човнів. Внаслідок цього в 1941 році Гельголанд піддався сильному бомбардуванню. Острів став непридатним для життя, сім’ї Джеймса довелося покинути рідний край, перебратися на материк, в Нижню Саксонію. Крюс в числі інших дітей був евакуйований до Арнштадту. У 1942 році Крюсс закінчив середню школу. У серпні 1944 року він добровільно вступив до лав люфтваффе, кінець війни застав його в чеському містечку Усті-над-Лабем. До цього часу він так і не зробив жодного бойового вильоту.
Згідно з його автобіографічної повісті 1988 року «Der Harmlos», Крюс спочатку був переконаним націонал-соціалістом, але воєнні поразки і повний політичний крах змусили його переглянути погляди. Після війни він пішки добрався до Куксхафена, де жили його батьки. Повернутися на Гельголанд сім’я не могла, тому що після війни британські ВПС організували там базу. Пізніше юнак оселився в Гамбурзі.
Після закінчення середньої школи Крюс прийняв рішення стати вчителем і вступив до педагогічного училища Люнебурга, після закінчення якого в 1948 році замість учительської роботи відразу взявся за літературу – ще в 1946 році він випустив свою першу книгу «Золота нитка».
Спочатку Крюс організовує журнал для знедолених жителів Гельголанда, а невдовзі перебирається жити до селища під Мюнхеном.
У 1950 році Крюс випадково познайомився з письменником Еріхом Кестнером, відомим казкарем, і з його благословення вирішив стати дитячим письменником. Саме Кестнер піддав гострій критиці ідеал «слухняної, славної дитини» — героя дитячої літератури ХІХ — поч. ХХст. — і створив новий тип героя: самостійного, впевненого в собі, розумного, контактного та небайдужого. Такого героя продовжував утверджувати в німецькій дитячій літературі й Крюс. Вже у першій збірці письменника «Маяк на Омарових рифах» (1956) проявився його талант оповідача.
Кестнер допоміг майбутньому письменникові знайти роботу на радіо, і незабаром вірші, оповідання та п’єски Крюса здобули популярність за межами Німеччини, в інших європейських країнах.
Матеріалом для його книг слугував власний досвід життя, ідеї просвітництва, громадянська активність, фантастичні сюжети. Крюс став професійним дитячим літератором; він вбачав у дітях гарантію порятунку гуманізму.
Крюс ставив високі естетичні вимоги до художньої сторони дитячої книги. Для нього дитяча книга — це передусім повноцінний твір мистецтва, у якому виховні чи пізнавальні завдання підпорядковані художній логіці, а не навпаки. «Я вважаю, — заявляє Крюс, — що в дитячих книгах педагогічна сторона повинна витікати із самої фабули та ситуації, з певної, наперед не передбаченої, майже неумисної необхідності. Той, хто працює не так, а навпаки, хто старається зліпити якусь історію, беручи за її стрижень ту чи іншу педагогічну тезу, має бути воістину генієм, щоб, незважаючи на це, написати добру книгу, має бути оповідачем такої сили таланту, щоб радість словесної творчості пересилила в ньому педагога».
У 1953 році була опублікована перша ілюстрована книга письменника «Хансельманн подорожує по світу», за нею – збірка оповідань «Маяк на Омарових рифах» (1956). Дія розгортається недалеко від Гельголанда, герої книги діляться своїми неймовірними історіями в віршах і в прозі, розповідають казки, які плавно перетікають одна в іншу. Повість «Мій прадід і я» (1960) і її продовження «Мій прадід, герої і я» (1967) написані автором в традиціях європейських хронік. Старий поет розповідає правнуку про героїв різних часів, від античності до наших днів – справжніх і уявних, кмітливих і не дуже, визнаних і забутих. Письменникові вдалося показати юним читачам, де справжня відвага, а де безглуздий ризик. У повісті є мораль, але немає нудною повчальності і пафосу, є гумор, іронія і смуток, а повчання викладені в забавній поетичній формі. Справжній подвиг, считает Крюс, зовні виглядає найчастіше непретензійно. Справжнім героєм для автора є ті, хто не схіляє голови перед брехнею, вміє відстояти свою думку, коли більшість думає інакше. Не фізична сила, а моральна досконалість подвигу має пріваблюваті молоде покоління.
У 1962 році побачила світ найвідоміша казково-філософська повість письменника «Тім Талер, або Проданий сміх». Автор використав традіційній мотив німецької народної літератури: «угода з дияволом». Суть сюжету зводилася до наступного: людина, укладаючи договір з «паном в сірому», обмінювала щось нематеріальне, але, як з’ясовується пізніше, життєво важливе (тінь, життя, серце) на матеріальні блага або надприродні здібності. У повісті Джеймса Крюса дитина-сирота укладає контракт з якимось бароном Треч (анаграма слова «чорт»). Пізніше з’ясовується, що юному Тіму Талеру довелося зіткнутися ні з ким іншим, як з одним з наймогутніших демонів – Астаротом. Диявола приваблює можливість здобути владу над серцями і душами людей. Стараннями темних сил сміх дитини стає предметом угоди. Але вартість сміху не вимірюється грошима, так як дає його власникові владу над собою, відчуття внутрішньої свободи. Не випадково в книзі звучить старе прислів’я: «Навчи мене сміятися, спаси мою душу!». Згодом до хлопчика приходить розуміння, що він втратив не тільки сміх і посмішку, а свою суть, душу, самого себе. Тім Талер з великими труднощами розриває контракт з Тречом і знову отримує можливість сміятися. Історія Тіма Талера – книга про вірність самому собі і своїм цінностям, про непохитне прагненні до мети, сил взаємодопомоги, і про те, що знайти вихід можна з будь-якої ситуації. Повість стала класикою літератури XX століття, так само цікавою і дітям, і дорослим. Крюс нерідко говорив, що став письменником, бо любив веселитися. Сміх був для нього найвищою цінністю життя. Успіх повісті змусив автора написати її продовження «Ляльки Тіма Талера», але цей твір гучного успіху не мало.
Джеймс Крюс пише фантастичну казку «Машина, що говорить» (1968). Головний герой твору, професор Розком створив дивовижну машину, здатну переводити мову звірів і птахів на людську і навпаки. Дію свого дітища винахідник вирішив випробувати на вихованцях сусідів. Спочатку експеримент здавався вдалим, сусіди дізналися багато цікавого і часом несподіваного про своїх вихованців. Але подальші події показали, що не можна таким чином втручатися в життя тварин, де існують свої власні взаємини.
Письменник багато подорожував по Європі, США, писав для періодичних видань і журналів, вів передачі на радіо і телебаченні, створював телесценарії і радіоп’єси, публікував вірші, казки та тексти пісень, видавав книжки-картинки, ілюстрував власні книги, перекладав з різних мов, в тому числі, твори Р. Л. Стівенсона і Юліана Тувіма.
За внесок в світову літературу для дітей письменник нагороджений медаллю Ганса Християна Андерсена – Нобелівською премією для дитячих письменників (1968). З-під пера автора вийшла також і літературознавча книга: «Наявність і розуміння мистецтва. Думки про дитячу літературу» (1969), а також пісні, радіоп’єси, телесценарії і переклади на німецьку з різних мов.
На Крюса буквально посипалися літературні премії і великі гонорари, що дозволило йому купити в 1960 році будинок з садом в Гільхінгу, де він прожив до 1966 року. У 1964 році Крюс відвідав Тенеріфе і через рік купив будинок в селі Ла Кальцада на Гран-Канарія. Там він прожив понад тридцяти років зі своїм приятелем. Крюс ніколи не був одружений.
Ще в березні 1952 року англійці віддали Німеччині багатостраждальний острів Гельголанд, попередньо вчинивши там найпотужніший в історії людства неядерний вибух. Корінні жителі повернулися на батьківщину, відновили свої будинки, налагодили звичне життя. Тож не дивно, що своє 50-річчя в 1976 році письменник відзначав на острові, серед численної рідні.
До кінця 1980-х років Крюс серйозно захворів. У 1989 році він переніс дві операції на серці, а потім змушений був періодично обстежуватися в американських клініках.
Джеймс Якоб Хайнріх Крюс помер 2 серпня 1997 року у своєму будинку на Канарських островах. Згідно із заповітом, його останки перевезли на батьківщину і 27 вересня того ж року опустили в води Північного моря недалеко від Гельголанда.
У 2002 році в замку Блютенбург, в приміщенні Міжнародної молодіжної бібліотеки, був відкритий музей «Вежа Джеймса Крюса». На вершині вежі знаходиться невелика дерев’яна лава. Хто сидить на ній опиняється віч-на-віч з бронзовою скульптурою Крюса і може почути запис голосу письменника, який читає свої твори.
Крюс користувався величезною любов’ю і довірою, як у юних читачів, так і у дорослих. Ще за життя його ім’ям була названа одна з шкіл в Берліні. Ім’я Джеймса Крюса присвоєно школам і вулицям Німеччини. У 2008 році на Гельголанді був відкритий Музей Джеймса Крюса, почесного громадянина острова.
Спадкоємцями письменника в 2013 році була заснована Премія Джеймса Крюса. Кожні два роки Міжнародна молодіжна бібліотека в Мюнхені присуджує її нині живим письменникам, чия творчість відзначена оригінальністю сюжету і яскравою образністю мови.
“Хороші дитячі письменники – це хороші письменники. На жаль, частини цього рівняння неможливо поміняти місцями … Оскільки хороший дитячий письменник … повинен бути і залишатися ще чимось зовсім іншим: дитиною, довічною дитиною “.
Список літератури:
Крюс, Д. Тім Талер, або Проданий сміх / Джеймс Крюс. – К.: Час майстрів, 2016. – 304 с. – (Рекомендуємо прочитати).
Крюс, Д. Тім Талер, або Проданий сміх. Флорентіна. Мій прадідусь, герої і я: повісті / Джеймс Крюс. – К.: Веселка, 1991. -522 с.
Крюс, Д. Тим Талер, или Проданный смех: фантаст. повесть/ Джеймс Крюс. – М.: Дет. лит., 1989. – 206 с. : ил.